Roušky už nosíme více než rok. Ovlivňují pokožku velkého počtu lidí a mohou způsobit kožní potíže i těm, kterým se doposud vyhýbaly. Kůže je sušší, podrážděnější, citlivější na projevy akné. Kožními potížemi po nošení roušky trpí ženy i muži a je proto potřeba věnovat zvýšené úsilí kosmetické péči.
Problémy, se kterými se můžeme setkat
Zakrývání obličeje má téměř okamžitě za následek narušení jeho ekosystému. Kůže je totiž naší ochrannou bariérou proti nepříznivým vlivům z vnějšku a pod rouškou je mnohem citlivější. Technicky je tato bariérová funkce méně účinná a opakované tření při kontaktu s rouškou v kombinaci s vlhkým a horkým prostředím, příznivým pro mikrobiální vývoj, může způsobit podráždění pokožky. Při nevyváženosti hydrolipidového filmu se snižuje pH, pokožka produkuje více mazu, v kombinaci s bakteriovou zátěží z roušky se snáze ucpávají póry a tvoří se malé, zánětlivé pupínky. Sklony k vzniku akné se vyskytují spíše u jedinců s mastnou pokožkou. U suché pokožky pak vnímáme více zarudnutí, suchosti a projevy ekzému nebo kožní dermatitidy.
Jinou péči potřebuje suchá, jinou mastná pokožka
Spadáte-li do kategorie těch, kteří bojují s mastnou pokožkou, je důležité pleť pravidelně čistit. Cílem je zbavit póry ucpání, které je daleko snazší, pokud nosíte roušku. Můžete použít přírodní micerální pěny nebo čistící gely, dvakrát týdně vám prospěje i konjaková houba. Je lepší nezatěžovat pleť příliš hutnými kosmetickými produkty, vyvarujte se těm se syntetickými parfemacemi. Máte-li suchou pokožku, zvolte hutnější, bohatší produkty s rostlinnými oleji a másly, abyste podpořili uchování hydratace pleti. Pro obojí typ pokožky jsou dobré také hydroláty. Hlídejte si pitný režim.
Jak pečovat o oblast obličeje pod rouškou
Pokud máte mastnou pleť se sklony k akné, používejte během dne zvlhčující prostředky bez silikonů, parabenů a dalších složek, které mohou pleť ještě více podráždit. Večer po odlíčení a vyčištění pleti můžete nanést sérum nebo lehký krém s účinnými složkami jako je zinek, tea tree, máta peprná, levandule lékařská nebo šalvěj lékařská. Určitě pomohou také vhodně zvolené pleťové masky. Pro mastnou pleť je dobré používat hydroláty z šalvěje lékařské i muškátové, citrónu, máty peprné, santalového dřeva.
Je-li vaše pokožka po nošení roušky suchá a podrážděná, zarudnutá a dehydrovaná, budete muset vsadit na její ochranu pomocí takových produktů, které vytvoří dobrou povrchovou bariéru obličeje a napomohou zachovat dobrou hydrataci pleti. Čistěte pleť jemnými přípravky, určenými pro suchou pleť. Ráno ji můžete ošetřit zvlhčujícím sérem nebo čistým aloe vera gelem, poté naneste výživný přírodní krém s obsahem včelího vosku nebo lanolinu nebo hutnější krém, v kterém jsou rostlinná másla jako kakaové nebo bambucké. Přes den používejte přírodní pleťové mlhy nebo hydroláty z geránia, kadidla, okurky. Na noc můžete používat oleje z konopí nebo arganu místo tradičního krému anebo nanášet víceúčelový balzám či olejové sérum. Pokud máte hutnější olejový balzám nebo krém, je lepší jej aplikovat lokálně po zvlhčení pleti, aby nedocházelo k ucpávání pórů.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál