Selhání ledvin brání jen včasné odhalení nemoci – lékaři zvou na bezplatné testování

Selhání ledvin brání jen včasné odhalení nemoci – lékaři zvou na bezplatné testování
zdroj: Shutterstock

Lidé vynechávají preventivní prohlídky u praktického lékaře z mnoha důvodů – nemají zdravotní obtíže, z časových důvodů, v poslední době i kvůli obavám z nákazy koronavirem ve zdravotnickém zařízení. „Součástí preventivních prohlídek je i vyšetření stavu zdraví ledvin. Vyšetření krevního tlaku, laboratorní rozbor moči a případně krve, může odhalit abnormální hodnoty signalizující ledvinné onemocnění,“ vysvětluje na úvod MUDr. Silvie Rajnochová Bloudíčková, Ph.D., vedoucí Nefrologické a Transplantační ambulance IKEM.

Proto bude veřejnosti k dispozici bezplatné testovací místo IKEM ve dnech 16. a 17. září 2021 v prostranství před obchodním centrem Arkády Pankrác v Praze. „Není potřeba s sebou nic nosit, pro laboratorní vyšetření poslouží kapka krve získaná drobným píchnutím do prstu. Rád bych tedy pozval každého, kdo chce vědět o zdraví svých ledvin, nebo jen bude mít cestu kolem,“ vzkazuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra a Kliniky nefrologie a vedoucí Transplantační laboratoře IKEM. Akce je součástí projektu Zdravé ledviny, který se věnuje dlouhodobému vzdělávání veřejnosti o prevenci.

Příčiny? Vedou civilizační onemocnění – hypertenze a diabetes
V mnoha případech je onemocnění ledvin zachyceno až v pokročilých stádiích, vedoucích k nutnosti dialýzy a transplantace. Na vině je fakt, že nemocné ledviny mnohdy nevykazují příznaky (symptomy), které by pacienty dovedly k lékaři. Velmi často se jedná o důsledky civilizačních onemocnění – až ve dvou třetinách případů je na vině vysoký krevní tlak (hypertenze) a diabetes (cukrovka). Právě z důvodu neléčené hypertenze došlo k selhání ledvin u paní Lenky (69 let). Vysokým tlakem trpěla od roku 2014 a její kondice se rapidně zhoršila v roce 2018 – začala se cítit velmi unavená a ospalá, přidaly se stavy dušnosti. Zachránila ji transplantace ledviny, kterou jí darovala kamarádka. „Cítím se nádherně, po roce a půl od transplantace už dokážu ujít i deset kilometrů,“ popisuje Lenka.   

Onemocnění ledvin může vzniknout i v důsledku nezdravého životního stylu jako je obezita, kouření, onemocnění srdce a cév, opakované a nedostatečně léčené infekce močového ústrojí i nadužívání léků jako jsou antibiotika a volně prodejné přípravky pro tišení bolesti.

Nebezpečné infekce   
Méně časté rizikové faktory, ale nebezpečné vzhledem k rychlému průběhu, představují epizody akutního poškození ledvin. K tomu může dojít vlivem otrav toxickými látkami, jako jsou některé léky, chemické látky a jedy, šokovými stavy a infekcemi, včetně těžkého průběhu nemoci COVID-19. Tyto situace mohou naneštěstí potkat i aktivní jedince, kteří dbají na zdravý styl života. Své o tom ví Tereza (29 let), která zcela nečekaně onemocněla meningokokovou meningitidou. Život ohrožující zákeřnou infekcí, která způsobila hned několik komplikací. Nejen, že lékaři museli Tereze amputovat obě nohy pod koleny a několik prstů na rukou – také jí zcela selhaly ledviny. Musela začít dojíždět na dialýzu: „Jakožto pro šestadvacetiletou ženu to pro mě bylo něco hrozného. Žijete jen polovinu týdne, protože jste třikrát týdně na dialýze, z čehož vám je pořád zle a další dny se z toho tak nějak dostáváte.“ Nakonec to byl tatínek Terezy, kdo jí pomohl se vrátit do života tím, že jí daroval svoji ledvinu: „Po odebrání ledviny jsem šel třetí den domů a za šest týdnů jsem fungoval úplně normálně. Kdo je zdravý, a má někoho, kdo by ledvinu potřeboval – ať to určitě neřeší a jde do toho. Já na sobě necítím žádný rozdíl,“ vzkazuje otec.

Dědičnost také hraje roli
V neposlední řadě může ke chronickému onemocnění ledvin a selhání jejich funkce dojít také vinou onemocnění, která se primárně vyskytnou právě v ledvinách. Ta mohou být také dědičná, jako tomu bylo v případě Jaromíra (64 let), kterému bylo už ve věku 21 let diagnostikováno polycystické onemocnění ledvin. „Polycystická onemocnění se projevují tvorbou cyst v ledvinné tkáni. Jejich počet se časem zvyšuje, takže postupně nahrazují zdravou ledvinnou tkáň a tím poškozují funkci ledvin, vysvětluje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc.

Jaromír přijal dar nového života v podobě zdravé ledviny od své manželky Hany. Oba jsou dnes zdraví a Hana svého rozhodnutí nelituje: „Dál žiji aktivně a nezažívám po odebrání ledviny žádné komplikace. I když jsem v důchodu, stále působím jako učitelka na sklářské škole. Myslím si, že se opravdu není čeho bát. V IKEMu je tým opravdových odborníků a kdyby to nešlo, tak by to neudělali.“

Lenka, Tereza i Jaromír měli štěstí, že se pro ně našel žijící dárce ledviny. V ČR bylo v roce 2020 provedeno 443 transplantací ledvin. Pouze u 6 % případů (28 pacientů) bylo možné transplantovat ledvinu od žijícího dárce. Může za to nízká informovanost o této možnosti a kvalitě života dárce po odběru orgánu. „Ledviny darované od žijícího dárce fungují déle, protože jsou kvalitnější než ledviny odebrané od zemřelého dárce. Přesto je častější scénář využití ledviny od zemřelého dárce. Z celkového počtu 272 transplantací, které jsme v IKEM provedli v roce 2020, byla ledvina od žijícího dárce transplantována pouze 25 pacientům. Je tedy skvělé, když se mezi blízkými pacienta, který potřebuje transplantaci, najde vhodný dárce, a rozhodne se pro tento dar života,“ vysvětluje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra a Kliniky nefrologie a vedoucí Transplantační laboratoře IKEM.

Základ prevence? Životní styl a preventivní prohlídky
Nejčastější rizikové faktory pro vznik ledvinného onemocnění je možné ovlivnit zdravým životním stylem. Tedy omezením konzumace alkoholu a tuků, nekouřením, dostatečným pravidelným pohybem a příjmem tekutin. Je také potřeba se vyhnout nadužívání analgetik a antibiotik, udržovat si správnou hmotnost, dobře kontrolovat a léčit vysoký krevní tlak, cukrovku, srdečně-cévní onemocnění a choroby močového ústrojí.

Hlavní prevencí onemocnění ledvin je tedy zdravý životní styl. Aby však bylo možné snížit riziko selhání ledvin v důsledku genetické dispozice, prodělané infekce či již existujícího chronického onemocnění, je nutné laboratorní vyšetření. „Základní vyšetření krve a moči není nijak časově náročné a může i zachránit život. Prohlídku, jejíž součástí je orientační vyšetření moči, hradí pojišťovna každé dva roky. U pacientů s diabetem, hypertenzí či kardiovaskulárními komplikacemi je rozšířena o laboratorní vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace (eGFR) ve čtyřletých intervalech od 50. roku věku. Smyslem těchto opatření je včasný záchyt ledvinných onemocnění a předání pacientů do specializovaných nefrologických pracovišť s cílem zpomalit progresi těchto onemocnění, a především snížit nutnost zahájení dialyzační léčby,“ vysvětluje MUDr. Silvie Rajnochová Bloudíčková, Ph.D.

Léčba patří do rukou nefrologa
Léčba chronického onemocnění ledvin závisí na jeho příčině i míře poškození ledvin a specifická terapie patří do rukou specialisty – nefrologa. Některá onemocnění nelze zcela vyléčit, je možné pouze zastavit a kontrolovat jejich aktivitu, např. u systémových chorob či glomerulonefritid (postižení ledvinných klubíček – glomerulů). Proto jsou důležité pravidelné kontroly u lékaře i po ukončení terapie. Zásadní pro osud pacienta je co nejdříve stanovit správnou diagnózu a zahájit odpovídající léčbu. Pokud dojde k nezvratnému selhání ledvin, je pacient odkázaný na dialýzu či transplantaci, proto je důležité nepodceňovat prevenci a varovné příznaky. Komplexní informace o prevenci a moderních možnostech léčby najdete na edukačním webu www.zdraveledviny.cz.

O projektu Zdravé ledviny

Iniciátorem projektu je společnost Chiesi CZ s.r.o., pobočka italské rodinné farmaceutické společnosti Chiesi Farmaceutici S.p.A., Parma. S více než 80 lety zkušeností se společnost Chiesi zaměřuje na výzkum, vývoj a prodej inovativních léčivých přípravků pro nemoci dýchacích cest, neonatologii, speciální péči včetně transplantologie, intenzivní péči, vzácná onemocnění a další terapeutické oblasti.

„Považujeme podnikání za sílu pro dobro. Proto ve spolupráci s lékaři z IKEM u příležitosti Světového dne ledvin upozorňujeme na prevenci, včasný záchyt a léčbu onemocnění, které s ledvinami souvisí. Cílem projektu je zvýšit povědomí a informovanost o možnosti transplantace ledvin od žijících dárců. Projekt vyvrcholí v září tohoto roku umístěním screeningového stanu před OC Arkády v Praze, kde si zájemci budou moci nechat bezplatně otestovat ledvinné funkce,“ vysvětluje cíle projektu Ing. Jaroslav Vaníček, produktový manažer pro speciální péči Chiesi. V případě zájmu o další informace k projektu ho můžete kontaktovat na mailové adrese j.vanicek@chiesi.com

Koordinátorem mediální komunikace projektu je společnost MEDIBAY, která ve spolupráci s lékaři realizuje edukační projekty v oblasti prevence a léčby. V případě zájmu o spolupráci na projektu kontaktujte Hanu Trkovou na trkova@medibay.cz  

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Brnění, otoky, křeče. Jak zdraví vašich chodidel ovlivňuje jiné části těla?

Brnění, otoky, křeče. Jak zdraví vašich chodidel ovlivňuje jiné části těla?

Věděli jste, že dobré zdraví chodidel je nezbytné pro aktivní a pohodový život? Chodidla totiž podporují celé tělo, pomáhají s rovnováhou i držením těla a s pozitivním psychickým rozpoložením. Jejich problémy...

Čtěte dál
Psycholog, psychiatr a psychoterapeut – rozdíly ve specializaci a způsobech terapie

Psycholog, psychiatr a psychoterapeut – rozdíly ve specializaci a způsobech terapie

Termíny psychologie, psychiatrie a psychoterapie se nám občas pletou a máme tendenci spojovat je v jedno. Všechny vycházejí z řeckého...
Kdy se šetřit nevyplácí aneb proč plod s plísní neokrajovat, ale raději hned vyhodit

Kdy se šetřit nevyplácí aneb proč plod s plísní neokrajovat, ale raději hned vyhodit

Konzumace potravin s plísní na povrchu může vést k těžké otravě jídlem. Proto je lepší daný kus raději rovnou vyhodit v případě, že...
Popáleniny: Jak by měla vypadat první pomoc, kdy je ošetřit doma a kdy rovnou vyrazit k lékaři?

Popáleniny: Jak by měla vypadat první pomoc, kdy je ošetřit doma a kdy rovnou vyrazit k lékaři?

Ať už si spálíte ruku o pánev, na které smažíte vajíčka, polijete se vařícím čajem nebo se omylem otřete o žehličku, vždycky je to...
Streptokok: bakteriální infekce, která komplikuje život těhotným a nenarozeným dětem

Streptokok: bakteriální infekce, která komplikuje život těhotným a nenarozeným dětem

Podle britských vědců a expertů ze Světové zdravotnické organizace (WHO) se infekce streptokoky skupiny B významně podceňuje, což má...
Rozhovor s Michaelou Bebovou: Jak přečkat Vánoce ve zdraví a pohodě z pohledu odborníka na výživu?

Rozhovor s Michaelou Bebovou: Jak přečkat Vánoce ve zdraví a pohodě z pohledu odborníka na výživu?

Vánoce jsou mnohými vnímány jako nejkrásnější svátky v roce a tak je jasné, že si je chceme užít se vším všudy. Což pro nás mnohdy...
Chcete posílit imunitu a být plní energie? Vsaďte na tuto úžasnou houbu!

Chcete posílit imunitu a být plní energie? Vsaďte na tuto úžasnou houbu!

Přírodní adaptogen cordyceps zná snad každý vyznavač zdravého životního stylu. Pokud jste ale ještě o něm neslyšeli, pak čtěte dál....
Jsou domácí testy na covid-19 spolehlivé? Jak kdy, tvrdí experti

Jsou domácí testy na covid-19 spolehlivé? Jak kdy, tvrdí experti

Existuje mnoho případů, kdy chcete vědět, zda nemáte covid-19: Když se necítíte úplně fit, vracíte se z dovolené nebo chcete jít navštívit...
Nebezpečí teplotních inverzí: Jak mohou takzvané pokličky ohrožovat naše zdraví?

Nebezpečí teplotních inverzí: Jak mohou takzvané pokličky ohrožovat naše zdraví?

Poslední týdny se v Česku nesou přesně v jejich duchu. Ráno nás často probudí mlha, která je tak hustá, že mnohdy nevidíme na krok....
Zachraňte život – zde jsou zásady kardiopulmonální resuscitace, které by měl každý znát

Zachraňte život – zde jsou zásady kardiopulmonální resuscitace, které by měl každý znát

Do situace, kdy má v rukou něčí život, se může dostat každý. Když uvidíte člověka ležícího v bezvědomí, od smrti ho mou dělit vteřiny....
První pomoc pro oteklé kotníky. Co vám poskytne rychlou úlevu?

První pomoc pro oteklé kotníky. Co vám poskytne rychlou úlevu?

Už jste se někdy podívali dolů na svá chodidla a skoro jste je neviděli kvůli otoku, který hyzdil vaše kotníky? Na vině může být mnoho...
Stravou proti zácpě – které potraviny pomohou zlepšit peristaltiku střev?

Stravou proti zácpě – které potraviny pomohou zlepšit peristaltiku střev?

Zácpa občas potrápí každého. Bývá způsobena nárazovým nevhodným jídelníčkem, nebo třeba léky, které po nějaký čas užíváme. Až čtvrtina...
Léčebná moc pavoučího hedvábí – pravda nebo fikce? Vědci objasňují informace

Léčebná moc pavoučího hedvábí – pravda nebo fikce? Vědci objasňují informace

Pavoučí hedvábí bylo k různým léčebným účelům využíváno již od antického Říma. Věřilo se, že oplývá antibiotickými a dalšími zdraví...