TRX: Skvělá pomůcka, která posílí i protáhne celé tělo

TRX: Skvělá pomůcka, která posílí i protáhne celé tělo

Před několika lety zažila jedna funkční pomůcka ve fitness světě ohromný boom. Jednalo se o horkou novinku TRX, která si okamžitě našla řadu příznivců a také řadu opisovatelů, kteří se snažili originál všemožnými způsoby napodobit a těžit z něj zisky pro vlastní potřebu. Jak je ale známo, originál je jen jeden a v případě TRX to platí dvojnásob. I proto se stále celosvětově drží na žebříčku nejúspěšnějších a nejoblíbenějších cvičení zapojujících celé tělo.

Společnost Fitness Anywhere, jejímž zakladatel je bývalý USA mariňák Randy Hetrick, se totiž od počátku drží pevných zásad, z nichž není ochotna slevit. Což je dobře. Jedná se o spolehlivost, stabilitu, bezpečí a jednoduchost. Protože v jednoduchosti je krása a cvičení na TRX bez ohledu na to, jak může na první pohled vypadat, skutečně jednoduché je. Tak jednoduché, že jej bez všech prostředků zvládali vojáci, kteří si potřebovali udržet kondici, ale neměli k tomu žádné dostupné pomůcky. Právě odtud se datuje vznik TRX, jehož předchůdci byly obyčejné padákové šňůry – právě ty totiž, na popud Randyho Hetricka, posloužily jako první improvizované popruhy.

Přinášíme 5 důvodů, proč je TRX stále oblíbeným a vyhledávaným cvičením a proč byste mu měli dát šanci i vy.

 1. Kdekoliv a kdykoliv
  Fitness Anywhere. Název společnosti, pod jejíž taktovkou TRX spatřilo světlo světa, vysvětluje jeho charakteristiku. Cvičte kdekoliv. TRX je závěsný systém tvořený dvěma popruhy zakončenými rukojeťmi s oky, kam se zavěšují při cvičení na zemi nohy – paty, nebo špičky. Popruhy se ve vrchu spojují v jednom bodě, který je zakončen karabinou. Tu lze zavěsit kamkoliv a cvičení se zapojením celého těla si tak můžete dopřát skutečně kdekoliv a kdykoliv. Doma, na zahradě, v hotelu, na pláži – potřebujete jen něco, za co byste mohli TRX zavěsit. Prodávají se i speciální sety pro „domácí“ cvičení obsahující kromě karabiny i přepínatelnou „zarážku“ do dveří. Navíc TRX je poměrně lehké, můžete jej tedy snadno sbalit do batohu a vyrazit na cesty. V jednom jediném zavazadle tak máte celou posilovnu.
 2. Variabilita
  Celou posilovnu? Skutečně? Ano, skutečně. Cvičení na TRX je totiž neskutečně variabilní, pestré, a i po tak dlouhé době, co je již na trhu k mání, přichází Fitness Anywhere se stále novými a novými prvky a cviky, které můžete zařadit do svého TRX tréninku. Můžete zde simulovat snad všechny cviky, které provádíte v posilovně na strojích. Můžete cvičit sílu, výbušnost, vytrvalost i kondici. Cvičení silové, intervalové, jakékoliv vás napadne. To vše na jednom místě, kdekoliv a kdykoliv se vám zachce. Potřebujete jen jednu věc – TRX. 
 3. Přirozený pohyb
  Přirozenost. To je další bezesporná výhoda, kterou TRX přináší všem fitness nadšencům. Na rozdíl od strojů v posilovně nebo kdekoliv jinde totiž neomezuje přirozenou dráhu lidského pohybu. U strojů máte jasně dáno, kudy a kam se musí pohyb dané části těla ubírat. Ne tak u TRX. Užívejte si pohybů vpřed i vzad, nahoru a dolů, a dokonce i do stran – v podobě rotací například. Skvělé navíc je, že všechny cviky můžete kombinovat a vytvořit si tak pestrou směsici cviků stimulující vaše tělo k aktivitě stále novými a novými způsoby. 
 4. Váha vlastního těla
  Posilování s TRX je mimořádně zdravé a bezpečné. Proč? Protože jediná věc, kterou využíváte jako zátěž, je vaše vlastní tělo. A říká se, že když člověk dokáže uzvednout sám sebe, dokáže uzvednout cokoliv. S TRX se nepřepínáte nepřiměřenými zátěžemi, které v danou chvíli nemůžete unést. Operujete pouze s něčím, co velmi dobře znáte, protože s tím žijete už od narození – s vlastním tělem. Šetříte svaly i klouby a aktivujete je přirozeným a zdravým způsobem. I proto se cvičení na TRX doporučuje i mladistvým, pro které není vhodná posilovna.
 5. Pro všechny – bez rozdílu věku, sportovní minulosti a stupně fyzické kondice
  Posledním ohromným benefitem TRX je skutečnost, že se hodí pro všechny cvičence bez rozdílu věku, sportovní minulosti nebo kondice. Zátěž cvičení si totiž každý určuje sám – a to postavením vůči bodu zavěšení. Čím blíže bodu zavěšení jste, tím je větší sklon a cvičení těžší. Čím jste dále, tím je menší sklon a cvičení je lehčí. Totéž platí pro cvičení na zemi, se zavěšenými patami či špičkami – čím blíže jsou popruhy zemi, tím je cvičení lehčí, čím výše jsou, tím je těžší. To je důvod, proč vedle sebe mohou v rámci jedné lekce cvičit začátečníci i pokročilí – každý si může cvičení upravit sobě na míru tak, aby odpovídalo jeho momentálním možnostem a dispozicím.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!