Štiplavá kopřiva je obecně brána spíše jako neužitečný, otravný plevel jarních příkopů. Skýtá ale mnohé výhody nejen jako fytoterapeutický prostředek. Bývá oblíbenou složkou kosmetických výrobků pro udržení krásné a zdravé pokožky i vlasů.
Proč sáhnout po kopřivové kosmetice?
Kopřiv existuje mnoho druhů, ale nejvíce známá je prakticky notoricky používaná kopřiva dvoudomá (Urtica dioica). Najdete ji jako součást zemědělství (hnojivo, přídavek krmných směsí), ve fytoterapii a lidovém léčitelství například jako afrodiziakum, protizánětlivý prostředek, účinné diabetikum. Pro nás je ale zajímavá hlavně jako kosmetická složka a to hned z několika dobrých důvodů. V prostředcích vlasové a pleťové péče se používají extrakty či prášek, který je výborným pomocníkem léčby mnoha kožních potíží. Postará se i o krásu vašich vlasů.
Co dodá kopřiva pleti a jak na ni působí?
Kopřiva se ve fytoterapii používá jako diuretikum a pro protizánětlivé vlastnosti i zlepšení krevního oběhu. Všechny tyto její léčivé schopnosti mají se zdravím pokožky a vlasů více společného, než si myslíte. Díky diuretickým schopnostem napomáhá tělu se zbavovat toxických látek, účinně ho čistí a v rámci jejího působení se pak zlepšuje také vzhled a stav vaší pleti.
Protože zároveň stimuluje krevní mikrocirkulaci, což prospívá přirozené obnově kožních buněk. Kopřiva navíc obsahuje výborné zastoupení prospěšných vitamínů A, C, B a E i minerální látky (vápník, železo a hořčík), dále třísloviny, flavonoidy, esenciální mastné kyseliny, fytosteroly a chlorofyl. Všechny tyto složky mají velmi pozitivní vliv na stav pokožky, vlasů i nehtů.
Poradí si s mastnou pletí a je výborná pro ošetření vlasů
Pro kosmetické účely se kromě listů používá také kopřivový kořen ve formě extraktu. Obsahuje například křemík, který přispívá k syntéze kolagenu, klíčového proteinu pro pevnou pokožku plnou energie a další důležité vitamíny a minerály. Kopřivový prášek, který se používá například do mýdel nebo pleťových masek se ukázal jako velmi účinný pomocní pro ošetření mastné či aknózní pleti. Čistí je, odstraňuje z ní toxiny a napomáhá zachovat zdravou pokožku.
Může být prospěšný také pro atopiky nebo majitele citlivé pleti, snižuje projevy zarudnutí a svědění. Stará se o to, aby vaše vlasy byly krásné a bez jediné chyby tím, že snižuje přílišnou produkci séba, je ideální jak pro ty, kteří bojují s mastnou hřívou. Je výborným bojovníkem proti výskytu lupů a poradí si také s eliminací vypadávání vlasů. Jak jej použít v DIY kosmetice?
- Kopřivový prášek se hodí například do pleťových i vlasových masek, kde si výborně rozumí se všemi druhy jílů.
- Pokud si uděláte kopřivový výluh, můžete jej používat místo pleťové vody a také na vlasy.
- Díky obsahu chlorofylu má adstringentní (stahující) účinek, což napomáhá udržet čisté póry.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, mayoclinic.org
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Den jarní rovnodennosti se blíží. Co přesně se děje s naší planetou?
Jaro už mnozí z nás nedočkavě vyhlížejí, a i když to meteorologické už začalo, na to pravé astronomické si ještě musíme chviličku počkat. Jarní rovnodennost je chvíle, kdy Slunce vstoupí do znamení Berana....
Čtěte dál
Mezinárodní den ledvin – jak účinně posílit činnost ledvin?

Únava, ztráta energie a chuť jít spát. Proč se jaro ozývá jarní únavou?

Kroky k vysněné postavě a základní berličky úspěšného hubnutí – 2. díl

Objevte korejskou kosmetiku a zjistěte na vlastní kůži, proč je tak populární

Mangové máslo je skvělým spojencem zimní péče o pleť i tělo

V zimní pleťové péči vsaďte na kakaové boby – kakaové máslo je pro pokožku blahodárné

Jak využít dýni v péči o vlasy, nehty a pokožku?

K tomu, abyste žili non-toxic, nemusíte vykrást banku. Stačí jen trochu přemýšlet

Šťavnaté letní masky na obličej, které si vyrobíte sami doma

Přírodní repelenty proti hmyzu – bez zbytečné chemie, zato stejně účinné

Nejde o obyčejný kartáč! Fenomén suchého kartáčování těla pomůže zatočit s celulitidou
