Antiperspiranty vs. deodoranty: Jak vybírat, aby byly zdravotně nezávadné?

Antiperspiranty vs. deodoranty: Jak vybírat, aby byly zdravotně nezávadné?
zdroj: Adobe Stock

Život ve společnosti si žádá jistá nepsaná pravidla, mezi něž patří slušné chování, způsobilé vystupování i osobní hygiena. Člověk, který příjemně voní a působí čistým dojmem, si u druhých automaticky získává větší sympatie. Je naprosto přirozené, že si všichni přejeme být přitažliví, avšak stejně tak je pro nás přirozené se potit. A to je pro mnohé strašákem.

Každého z vás už nejspíš potkala situace, kdy se vám či kolegovi před důležitým pracovním jednáním nebo zkouškou objevily propocené „koláče“ na košili. To na sebevědomí zrovna nepřidá. Také jste se možná dostali do situace, kdy vedle vás v autobuse nebo tramvaji stál někdo, kdo nepříjemně zapáchal. Hlavně v létě. Znáte to. Abychom se podobných situací vyvarovali, používáme deodoranty a antiperspiranty. Jejich společnou úlohou je ochrana před nepříjemným tělesným pachem, avšak oba produkty svou roli sehrávají jiným způsobem. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Které jsou šetrné k vašemu zdraví a jak účinkují?

Antiperspiranty
Na začátek si vysvětleme hlavní důležitý rozdíl mezi těmito dvěma často zaměňovanými produkty. Začněme antiperspirantem. Jak už plyne z názvu, jeho hlavní úlohou je zamezovat procesu pocení. Jsou to právě hliníkové soli obsažené v antiperspirantech, které dá se říct zalepují ústí potních žláz a zároveň eliminují vznik bakterií, způsobujících onen nepříjemný zápach. Navíc jsou většinou parfemované, takže se po aplikaci nejen nepotíme, ale také voníme. Kamenem úrazu je však obsah zmíněných hliníkových solí a zamezení procesu pocení.

Pocení a hliníkové soli
Pocení je přirozený proces, kterým lidský organismus řídí termoregulaci a vylučuje odpadní látky. Už zde tedy vzniká otázka, do jaké míry je použití antiperspirantu bezpečné, pokud brání přirozenému procesu v lidském těle. Mnohem ožehavějším předmětem diskuzí je však obsah hliníkových solí a jejich vliv na zdraví. Odborníci je v posledních letech totiž začali spojovat s možností rozvoje rakoviny prsu. Přestože tato tvrzení dosud nebyla jednoznačně prokázána, začaly se mnohé firmy specializovat na výrobu antiperspirantů se zdravotně nezávadnými hliníkovými solemi, nebo ještě lépe – na výrobu deodorantů, tedy produktů zcela bez obsahu aluminia.

Deodoranty
Nejbezpečnější a nejšetrnější volbou pro zdraví je vyvarovat se nadbytečné chemie a zásahu do přirozených pochodů organismu. S použitím deodorantu nám nehrozí rizika spojená se zamezením pocení, ani obsahem aluminiových solí. Ani jedno z nich totiž nespadá do jeho účinků. Deodoranty fungují jednoduše tak, že působí proti bakteriím, které nepříjemný zápach vytváří. V současnosti existuje i mnoho takovýchto výrobků čistě na přírodní bázi s obsahem vonných esenciálních olejů. Výhodou aplikace deodorantu tedy je docílení příjemné vůně po celý den, avšak je třeba brát v potaz, že podpaží může být kvůli nepřerušenému pocení vlhké.

Jaké produkty vybrat?
Na trhu existuje hned několik variant. Mezi nejznámější patří tuhé, ve spreji či v kuličce neboli roll-on, avšak dostupné jsou také ve formě pudru, krému či v tekuté podobě. Ať už se rozhodnete použít antiperspirant nebo deodorant, můžete navíc zvážit, která forma pro vás bude nejpohodlnější.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!