Betaglukany drží imunitu v pozoru a pomohou zkrátit rýmu i na dva dny

Betaglukany drží imunitu v pozoru a pomohou zkrátit rýmu i na dva dny
zdroj: Adobe Stock

Posilování imunity patří v zimě mezi aktuální témata. Koho by nelákalo zvládnout zimní období bez chřipek, smrkání a kašlání? Jenže jak na to? Velmi účinným bojovníkem proti virům a bacilům jsou přírodní látky zvané betaglukany.

Polysacharidy jako vojáci v poli
Co si ale pod betaglukany představit? Jedná se o polysacharidy. Tyto látky umí podpořit imunitní systém a posílit celkovou obranyschopnost člověka. Působí antibakteriálně i antivirově. Princip jejich fungování je vlastně jednoduchý. Jde o antigeny, které dokážou vyvolat imunitní reakci. Stimulují makrofágy, tedy buňky imunitní soustavy, které vznikají z monocytů vytvořených v kostní dřeni a vyplavených do krevního oběhu. V krvi monocyty kolují přibližně osm hodin, pak se dostávají do tkání, kde se mění v makrofágy. Ty dokážou betaglukany povzbudit k tomu, aby se popraly s viry a bakteriemi.

Bitva s nemocemi
Makrofágy jsou totiž v lidském těle takoví vojáci, kteří jako první nastupují do bitvy s příznaky nemoci jako je teplota, rýma, nebo kašel, ale také zánětlivými procesy. Rovněž podporují hojení ran. Různé studie potvrzují, že jsou betaglukany opravdu velice účinné. Jak ale betaglukany získávat? Máte dvě možnosti. Buď je budete doplňovat stravou, tedy z potravin, které běžně konzumujete, nebo zvolíte cestu v podobě potravinových doplňků. Jaké jsou výhody a nevýhody obou řešení?

Musíte přizpůsobit jídelníček
Pokud si zvolíte cestu konzumace potravin s obsahem betaglukanů, musíte tomu přizpůsobit svůj jídelníček. To znamená doplnit stravu o potraviny jako je oves, ječmen, kvasinky, nebo o některé houby jako hlíva ústřičná, šiitake a další. To může být někdy oříšek. Proč? Třeba proto, že zpracování mouky (tedy výroba bílé mouky) znamená odstraňování obalu zrna, přitom právě v tomto obalu se nachází vláknina s obsahem betaglukanů. Měli byste tedy jíst hlavně celozrnné pečivo a jídla s obsahem celozrnných přísad, kvasinek nebo hub. Pestrá strava bohatá na betaglukany by měla být základem vašeho jídelníčku, ale bohužel ne vždy se změna stravovacích návyků podaří tak, jak byste chtěli. Na vině je hlavně nedostatek času na přípravu jídel ze základních surovin. Budete si chtít připravovat zdravá a chutná jídla, ale kvůli časovému zaneprázdnění to prostě nezvládnete.

Organismus dostane svůj díl
Druhou možností jsou proto doplňky stravy s obsahem betaglukanů. To je samozřejmě pro zaneprázdněné jedince jednodušší, protože jen spolknete kapsli a máte zaručeno, že váš organismus dostane potřebnou denní dávku betaglukanů. Vybrat si můžete buď doplněk stravy, který obsahuje pouze samotné betaglukany, nebo tabletky s extrakty z hub (např. výše zmíněné hlívy). Měli byste ale vybírat kapsle, které obsahují alespoň 40 % houbových polysacharidů, což je koncentrace s optimální účinností. Máte tak jistotu, že i tehdy, když nebudete mít čas připravovat si jídlo s vyšším obsahem betaglukanů, dostane váš organismus svůj díl látek, které povzbudí váš imunitní systém.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

Chození do posilovny, na lekce jógy či jakákoliv jiná aktivita mimo domov u vás nepřipadá v úvahu, protože bojujete s nedostatkem času? Připravili jsme pro vás jednoduché cviky z jógy, které si můžete...

Čtěte dál
Benefity otužování – proč na nic nečekat a začít hned?

Benefity otužování – proč na nic nečekat a začít hned?

O otužování se obecně ví, že prospívá našemu zdraví a upevňuje imunitu. Dříve bylo běžnou součástí života. Zato naše generace v tomto...
Proč byste si při sezení neměli dávat nohu přes nohu?

Proč byste si při sezení neměli dávat nohu přes nohu?

Sedáte si rádi s nohou přes nohu? Vědomě či nevědomě tak činíme naprosto běžně, aniž bychom si uvědomovali negativní následky na naše...