Budíte se ráno vyčerpaní a nevíte proč? Pak vás může trápit spánková apnoe

Budíte se ráno vyčerpaní a nevíte proč? Pak vás může trápit spánková apnoe
zdroj: Adobe Stock

Není to jen o chrápání a o tom, že vedle někoho, kdo takto přerušovaně dýchá, nemůžete usnout. Spánková apnoe označuje doslova žádný dech nebo zastavení dýchání. Tato závažná porucha podle statistik postihuje více než 3 z 10 mužů a téměř 2 z 10 žen.

Apnoe spánku nebo spánková apnoe je poměrně častá porucha dýchání během spánku. Spočívá v chrápání přerušovaného dusivými zvuky vlivem lapání po dechu. Při apnoi totiž skutečně dochází k zástavě dechu. Mezi hlavní příznaky patří neustálá únava (i když spíte dostatečně), špatné soustředění, ranní bolesti hlavy, depresivní nálada, noční pocení, nárůst hmotnosti, nedostatek energie, zapomnětlivost a časté noční močení.

10 sekund bez dechu
Při probíhající spánkové apnoi přestává do plic proudit vzduch až na 10 s, někdy i déle. Postižený tak skutečně přestává dýchat. Což mozek samozřejmě nemůže nechat jen tak. Proto vyšle signál k probuzení – abyste se nadechli. A pořádně zhluboka. Zalapete po dechu, jako když se topíte, ale hned zase usnete. A tak to jde pořád dokola. U některých lidí to může být i 30krát za hodinu. Což vlastně znamená, že se během jedné hodiny 30krát probudíte. Z toho potom plyne únava, nevyspání a další s tím spojené potíže. Že se probouzíte, si ale nepamatujete, protože hned zase usínáte. A tak postiženým nejde do hlavy, proč jsou tak unavení, když celou noc spali jako do vody hození.

3 typy spánkové apnoe
Poruchu zvanou spánková apnoe rozdělují odborníci na 3 druhy. Jedná se o nejběžnější typ obstrukční spánkovou apnoi (OSA), dále o centrální spánkovou apnoi (CSA) a konečně o smíšenou spánkovou apnoi. První jmenovaná tvoří až 84 % diagnostikovaných případů spánkové apnoe. Vzduch do plic v tomto případě přestává proudit z důvodu blokování nebo překážky v horních cestách dýchacích – tedy v nose nebo krku. Na vině mohou být zanícené mandle, strukturální důvody jako je tvar nosu, krku, nebo čelisti. Zúžená dýchací cesta způsobující krční vibrace, vytvářející zvuk chrápání, se vytváří uvolňováním svalů kolem dýchacího ústrojí během spánku, což blokuje dostatek vzduchu.

V některých případech je dýchací cesta otevřená, ale vzduch přestává do plic proudit z důvodu absence úsilí o dýchání. Na vině je nedostatečná komunikace mozku se zbytkem těla. Stav je velmi těžko diagnostikovatelný. Jedná se o CSA. Kombinací OSA a CSA vzniká smíšená spánková apnoe, u níž jsou obě příčiny zkombinovány – tedy existuje blokáda nebo překážka v horních cestách dýchacích a zároveň není vynakládáno žádné úsilí o dýchání.

Správně zvolená léčba sníží zdravotní rizika a zvýší kvalitu života
Správnou diagnózou a nastavením vhodné léčby, což může provést jedině lékař, obvykle u pacientů dochází k eliminaci potíží a výraznému zvýšení kvality života, stejně jako k omezení možných rizik spojených se zástavami dechu během spánkových apnoí, a teď je jedno jakého typu. V mnoha případech tak bylo prokázáno, že nemocí zaznamenávají mizení symptomů jako je ospalost ve dne, depresivní nálady, zhoršenou paměť a koncentraci a s tím související celkově sníženou kvalitu života, zejména v oblasti výkonnosti a rodinných vztahů. Neléčená spánková apnoe se naopak pojí se stavy jako je závrať, dušnost, tlak na hrudi, extrémní únava a nedostatek energie znemožňující fyzickou aktivitu. Důsledkem toho může docházet k nárůstu hmotnosti, který celou situaci jen zhoršuje a zatěžuje ještě více srdce. Ztráta hmotnosti naopak spánkové apnoe prokazatelně zlepšuje.

Neberte to na lehkou váhu
Pokud tedy u sebe nebo svého partnera či jiného blízkého člověka pozorujete podobné příznaky, neotálejte s návštěvou lékaře. Ten vás vyšetří a s největší pravděpodobnost doporučí spánkovou laboratoř, kde vás budou při spánku pozorovat, změří míru vašich obtíží a podle toho nastavení určí další léčbu. Ta může spočívat ve změně životního stylu, v nošení speciální masky zlepšující dýchání, nebo v konečném stádiu i v operaci.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!