Držíte ketodietu? Tak nezapomeňte na tyto důležité živiny

Držíte ketodietu? Tak nezapomeňte na tyto důležité živiny
zdroj: Adobe Stock

Strava, která vám umožní být v ketóze, může zapříčinit nedostatek některých důležitých živin. Stejně jako jiné režimy, které vyčleňují skupiny potravin, musíte i při ketodietě myslet na pestrost a rozmanitost.

Ketogenní strava – to je minimum sacharidů, hodně bílkovin a tuku. Účel? Tělo se dostává do stavu ketózy a pro tvorbu energie využívá majoritně tuky namísto cukrů. Ačkoliv je ketóze spíše záchranným plánem B našeho těla, dnes je (zne)užívána hlavně jako dieta. Denní množství přijatých sacharidů by nemělo překročit 50 g. Pakliže si nedokážete pohlídat plnohodnotný jídelníček a se stravováním na principu minima sacharidů teprve začínáte, měli byste si dávat pozor na potenciální deficity. Pokud je jídelníček pestrý a bohatý na širokou škálu potravin, bát se nemusíte. Ruku na srdce – kdo je ale hlavně v začátcích tak poctivý? Abyste si neublížili, dbejte na doplnění těchto pěti živin.

1. Hořčík (DDD pro ženy 300 mg)
Celozrnné obiloviny, banány nebo fazole. Tyto potraviny jsou bohaté na hořčík a zároveň jsou pro ketózu nevhodné. Hořčík je ale minerál nezbytný pro mnoho buněčných funkcí. Pomáhá regulovat činnost nervů, svalů i imunitního systému. Hraje významnou roli i při budování silných kostí, udržování hladiny cukru v krvi stejně jako stability srdečního tepu. Pomáhá tělu tvořit bílkoviny, kosti a DNA. Pokrýt jeho základní potřebu během keto diety pomohou doplňky stravy a potraviny jako je špenát, kapusta, dýně, brokolice, kešu nebo mandle.

2. Vápník (DDD cca 1 g)
Vápník je minerál, který pomáhá udržet zdraví kostí a kardiovaskulárního systému, podporuje svalovou a nervovou komunikaci a uvolňování hormonů. Jelikož mnoho vášnivých fanoušků keto diety vynechává mléčné výrobky, protože třeba plnotučné mléko či ochucené jogurty mají až 12 g sacharidů na porci, jsou odkázáni na povolené sardinky nebo lososa a brokolici. Dopřejte si občas tučný řecký jogurt nebo parmazán, případně sáhněte po doplňku.

3. Železo (DDD pro ženy 15 mg)
Přemýšlejte o železe jako o palivu umožňujícím, aby každá buňka v těle fungovala správně. Potřebujeme jej k tvorbě hemoglobinu, bílkoviny v červených krvinkách přenášející kyslík po celém těle. Při jeho nedostatku se dostaví slabost, letargie a bledost. Železo najdete zejména v hovězím mase, ústřicích, ale také v celozrnných obilovinách, luštěninách s tofu. Dopřejte si alespoň jednou týdně kvalitní hovězí maso, které je dobrým zdrojem dobře vstřebatelného železa.

4. Vitamín D (DDD 200 UI)
Mít dostatek vitamínu D je hlavně v zimě obtížné, a to ani nemusíte být na keto dietě. Při jeho dlouhodobém nedostatku dochází ke křehnutí kostí a vzniku zlomenin. Posiluje imunitu a bojuje proti depresím. Najdete ho v tučných rybách jako je losos nebo tuňák, v mléčných výrobcích a vejcích. Obzvláště pokud je zima a vy neholdujete rybám, vitamín D doplňte i jinak.

5. Vláknina
Chléb, celozrnné obiloviny, ovoce – bohaté na vlákninu, ale i sacharidy. Jak tedy doplnit vlákninu, kterou tělo potřebuje pro hladké fungování trávicího traktu? Zařaďte velké množství nízkosacharidové zeleniny a semínka: brokolici, květák nebo vodnaté druhy jako je okurka, lněné semínko a otruby. Přinejhorším sáhněte po psylliu, rozpustné vláknině v prášku.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!