Bolesti zad trápí všechny. Mohou odkazovat k vážnému problému

Bolesti zad trápí všechny. Mohou odkazovat k vážnému problému

Bolesti zad jsou jedním z nejčastějším zdravotních problémů, s nimiž se současná populace potýká. Trápí až 80 % z nás. Dobrá zpráva je, že obvykle k ničemu dalšímu neodkazuje (poměrně nepříjemná je samozřejmě sama o sobě). Někdy ale může jejím prostřednictvím tělo signalizovat, že něco není v pořádku.

„Většinou je způsobena svalovým vypětím či stresem nebo herniovaným intervertebrálním kotoučem a je tu velká šance, že se sama od sebe zlepší,“ říká o bolesti zad Allen Chen, MD, asistent klinického profesora rehabilitace a regenerační medicíny na lékařském centru Kolumbijské univerzity ve městě New York. Pokud se ale váš stav v poslední době horší a neinvazivní léčba, jako jsou masáže, cvičení, jóga, nebo v krajním případě oblíbená růžová pilulka, už nezabírá, měli byste uvažovat o tom, zda by nebylo dobré poradit se s příslušným odborníkem. 

Kdy skrze bolest zad volá tělo o pomoc?

 1. Ztratili jste kontrolu nad močovým měchýřem nebo střevy
  Může se jednat o syndrom Cauda equida, vzácnou poruchu, která postihuje jen asi jednoho z 33 000 lidí. Nervové kořeny v bederní páteři jsou zde stlačovány a odříznou tak veškerou citlivost a pohyblivost. „Setkal jsem se jen se dvěma podobnými případy. Pacienti trpěli bolestí zad plných 24 let. Oba následně potřebovali operaci během jednoho jediného dne,“ říká Matt Likins, PT, majitel společnosti Fyzioterapie první volby sídlící v Detroitu. Pokud nebudete v naléhavém případě včas operováni, může dojít k paralýze, úplné ztrátě kontroly močového měchýře či střev a sexuální dysfunkci.
 2. Přichází v noci
  Většina jedinců trpících bolestí zad může své obtíže zmírnit přizpůsobením polohy, v níž usíná. Pokud se vám ale zdá nalezení správného uvelebení nemožné, nebo pokud bolest nezačne, dokud skutečně neusnete, měli byste se poradit s lékařem. Podle amerického chiropraktika Roberta Silvermana, autora knihyInside-Out Health, to může značit nádor páteře nebo možnost její infekce. 
 3. Neváže se na určitý sval ani kloub
  Podle společnosti American Heart Accociation může bolest v horní nebo dolní části zad, která se nezdá být vázána na určitý sval nebo kloub, znamenat srdeční záchvat. Zvláště pokud začne v oblasti hrudníku, odkud se šíří dál. Silná bolest v zádech, která se objeví náhle, přinejmenším stojí za zavolání lékaře. Pokud máte také bolesti čelistí, nevolnost, ohromnou únavu nebo dušnost, neváhejte a volejte zdravotnickou záchrannou službu.
 4. Doprovází jí ranní ztuhlost
  Bolesti a záškuby v ranních hodinách jsou běžné a nemusíte se jich obávat. „Pokud ale trvají déle než 30 minut a zhoršují se, když se nehýbete, může se jednat o jednu z podob zánětlivé artritidy - ankylozující spondylitidu, která postihuje přibližně 1,4 % populace,“ říká Chen. Pokud se s touto chorobou neléčíte, vaše obratle mohou skutečně srůst, takže je těžké se pohybovat. Ankylozující spondylitida také zvyšuje riziko srdečních onemocnění a cévní mozkové příhody. Proto se opravdu nevyplácí ji ignorovat. Léčba většinou probíhá medikací.
 5. Ohrožují vás zlomeniny
  Pokud se zotavujete z nedávné nehody, užíváte orální steroidy (které mohou oslabit kosti) nebo vám byla diagnostikována osteopenie či osteoporóza, měla by si návštěvu lékaře vyžádat jakákoliv bolest zad. Může se jednat o zlomeninu páteře, která může vést ke ztrátě výšky, skloněnému držení těla nebo i k dechovým a trávicím obtížím. „Budete potřebovat zpevnit oblast zad, léky na bolest, fyzioterapii a v některých případech i operaci,“ informuje Chen.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!