Stáním proti obezitě. Víte, kolik zhubnete tím, že zařadíte pravidelné stání?

Stáním proti obezitě. Víte, kolik zhubnete tím, že zařadíte pravidelné stání?

Sedavý způsob života vládne dnešní společnosti a je jedním z příčin dnes snad nejčastějšího civilizačního onemocnění: obezity. Meta-analýza z časopisu European Journal of Preventive Cardiology odhaluje poměrně prosté řešení. Víc stát.

Ráno se vyhrabeme z vyhřátých peřin, vypijeme kávu, sedneme do auta a jedeme do práce. Tady si sedneme k počítači, odkud se na oběd přesuneme do jídelny či restaurace, kde si zase sedneme. No a jakmile skončí pracovní doba, spěcháme si zase sednout do auta a potom honem na gauč k televizi. No dobře, to jsme popsali extrémní případ. Mnohdy to tak ale opravdu chodí. Pokud se v tom alespoň částečně poznáváte, měli byste se vážně zamyslet nad svým životním stylem. Možná vám s tím pomohou výsledky nové studie, která byla nedávno zveřejněna v časopise European Journal of Preventive Cardiology.  

Rozdíl 0,1 kcal – Zdá se to jako nic, že?
Náplní výzkumu byl průzkum 46 studií, které zahrnovaly celkem 1 184 osob. Ukázalo se, že ženy spálí za minutu stání jen o 0,1 kcal více než sezením (u mužů činí rozdíl ve prospěch stání 0,19 kcal, což je zřejmě dáno tím, že mají přirozeně větší množství svalové hmoty než ženy). Nic moc, říkáte si určitě. Ale teď si to znásobte 6krát. Stejně, jako to udělali v rámci meta-analýzy výzkumní pracovníci. Těm vyšlo, že žena o hmotnosti 65 kg, která 6 hodin sezení denně nahradí 6 hodinám stání, spálí každý den dalších 54 kcal navíc. Pokud se tak bude chovat celý rok, může během něj ztratit až 5,5 kg. To už zní docela dobře, nebo ne?

Stáním zapojíte více svalů než sezením
Teď vás možná napadne, že to vlastně nic není, 6 hodin denně stát. Opak je ale pravdou. Stání je mnohem náročnější než sezení, což potvrzují i autoři studie. Tělo musí zapojit více svalů, abyste udrželi správný postoj a nesesuli se bezděčně zpátky dolů na židli. A k tomu logicky potřebuje více energie. Navíc již předchozí studie ukázala, že stojící člověk za hodinu spálí cca o 9 kcal více než jedinec, který sedí. 

Úspěch metody je otázkou budoucnosti
I přes tato úžasná zjištění stále vědci doporučují se na představenou hypotézu nespoléhat více než je nutné. Zda se totiž tak malý rozdíl ve výdejích energie může skutečně promítnout do dlouhodobé ztráty hmotnosti je totiž ještě třeba více prokázat a celé území intenzivněji probádat. Pokud totiž zvýšené stání například podpoříte i zvýšenou konzumací pochutin, můžete zanedbatelný rozdíl velmi snadno smýt a pozitivní účinek stání na dlouhodobý úbytek hmotnosti tak zarazit.

Sezení jako nová rakovina
Většina z nás dnes ví, že věčné vysedávání před počítačem ničí společnost stejně jako rakovina tělo, které napadne. Zpomaluje krevní oběh, čímž zvyšuje riziko cukrovky typu 2 a ničí zdraví páteře. Výzkum ukázal, že stání může pomoci vyřešit některé z těch problémů, což snižuje hladinu cukru v krvi, triglyceridy a také krevní tlak. 

Co tedy říci na závěr? Je to jednoduché. Seďte méně. Stůjte více. A zařaďte pravidelný pohyb.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!