Proč se vám nedaří zhubnout, i když máte perfektní jídelníček?

Proč se vám nedaří zhubnout, i když máte perfektní jídelníček?
zdroj: Adobe Stock

Zbavit se nadbytečných kilogramů není jednoduché. Na této cestě můžete potkat řadu nástrah. Ty někdy dokonce vůbec nemusí souviset se stravou. Přečtěte si o důvodech, které brzdí hubnutí nezávisle na tom, co jíte nebo nejíte.

Snažíte se jíst zdravě a cvičit a ono se to stále nedaří. Redukce hmotnosti je nevypočitatelná jako počasí a vy nevíte, co už si počít, abyste se konečně zase vešli do oblíbených kalhot. Pravdou je, že když se vám zhubnout nedaří, ba naopak přibíráte, nemusí být na vině pouze to, co jíte nebo pijete. Chyb se totiž můžete dopouštět i jinde, nebo se třeba o vaše pochybení vůbec jednat nemusí.

Co může stát za tím, že se vám nedaří hubnout, i když máte doslova perfektní jídelníček?

Nedostatek spánku
Nahodilý nedostatek spánku vás nemusí ovlivnit okamžitě. V dlouhodobém horizontu ale může mařit hubnoucí snahy, a dokonce nést zodpovědnost za postupné, nenápadné přibírání. Jedním z prostých důvodů může být skutečnost, že jste vzhůru déle, jste vyčerpanější, a tak logicky více jíte, aniž byste si to uvědomovali. Podle některých odborníků také nedostatek spánku zvyšuje produkci hormonu ghrelinu zvyšujícího chuť k jídlu a snižuje naopak tvorbu leptinu regulujícího hlad. Nepravidelný a nedostatečný spánek navíc může narušit vnitřní cirkadiánní rytmus, který reguluje hormony a metabolismus. Potíže s váhou jsou pak důsledkem. Zaměřte se proto na pravidelný spánkový rytmus – choďte spát každý den přibližně ve stejný čas, spěte alespoň doporučovaných 7-9 hodin a před usnutím už omezte manipulaci s elektronikou.

Stres
Stresový hormon kortizol vás může krátkodobě nabudit k vyšším výkonům. Chronický stres ale může tělo oslabit a vést k nárůstu hmotnosti. Vede vás k domnění, že potřebujete dostatek výživných, tedy tučných a mastných potravin, které vám udělají dobře. Takže tento instinkt podvědomě následujete a neuvědomujete si, že si tím přidáváte práci se shazováním kil, která nabíráte, místo toho, abyste je dávali dolů. Dlouhodobě zvýšené hladiny kortizolu také podle některých studií narušují přirozený cirkadiánní rytmus, což se, jak je výše řečeno, může projevit nárůstem hmotnosti. Proto zvolněte, věnujte dostatek času spánku, odpočinku a relaxaci. Dělejte to, co máte rádi a najděte si na to čas každý den. Meditujte alespoň 5-10 minut denně. Položte se na záda, nebo se v sedě opřete a zavřete oči, sledujte dech a dráhu, kterou v těle vykonává a na nic nemyslete.

Oslabená střevní mikroflóra
Dalším možný rizikový faktor pro nárůst hmotnosti by mohl ležet ve stavu vaší střevní mikroflóry. Pokud je počet dobrých a špatných bakterií v nerovnováze a nastává tzv. disbioza, může se to odrazit na vaší hmotnosti. Podle odborníků může totiž rozmanitost bakterií ve střevě hrát roli v inzulínové rezistenci, což snižuje schopnost buněk absorbovat glukózu. To vede k přibírání. Začněte užívat probiotika, dostatečně pijte, konzumujte vlákninu a pokud máte navíc střevní potíže, které přetrvávají, konzultujte záležitost se svým lékařem.

Špatné léky
Existuje dlouhý seznam léků, které mohou způsobit zvýšení tělesné hmotnosti. Patří sem hormonální antikoncepce, léky na vysoký krevní tlak, revmatoidní artritidu, migrénu nebo dokonce i na pálení žáhy. Některé mohou ovlivnit chuť k jídlu, jiné metabolismus. Pokud máte pocit, že se jedná i o váš případ, proberte celou záležitost s lékařem a přeptejte se na alternativní medikaci.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!