Zbraně proti vysokému cholesterolu: hlíva ústřičná i shiitake

Zbraně proti vysokému cholesterolu: hlíva ústřičná i shiitake
zdroj: Adobe Stock

„Máte vysoký cholesterol,“ tohle uslyší od svého lékaře po absolvování krevních testů zhruba polovina Čechů. Spousta lidí ani netuší, že by je zvýšený cholesterol mohl nějak ohrozit. Je to bohužel nemoc současné doby. Málokdo ale ví, že není třeba hned ordinovat léky. Situace se dá řešit i s využitím přírodních prostředků, například medicinálních hub.

Pomoc hledejte v přírodě
Cholesterol není jen „jeden“. Především jsou důležité hodnoty HDL a LDL cholesterolu. Nebezpečí představuje především LDL cholesterol, který je někdy označován jako zlý. Právě on je nebezpečím pro kardiovaskulární systém člověka, zatímco HDL cholesterol naopak plní ochrannou funkci. Velmi důležitou roli hraje prevence. Měli byste si u praktického lékaře nechat zkontrolovat hladinu cholesterolu v rámci krevních testů při preventivních zdravotních prohlídkách jednou za dva roky. Úprava jídelníčku ve prospěch většího množství zeleniny a ovoce, vyhýbat se tučným a sladkým pokrmům, zvýšit pohyb, to jsou dílčí kroky, většinou ale nestačí. Je třeba udělat více. Není ale nutné hned sahat k chemickým lékům, které předepisuje lékař, pokud hladina cholesterolu přesáhne stanovenou toleranci. Pomoci umí také příroda, přírodní prostředky jsou obecně k lidskému tělu mnohem šetrnější.

Houba obsahuje účinný lék
Můžete využít medicinální houby jako prevenci, i v situaci, kdy už máte cholesterol vyšší. O řadě těchto hub jako například hlívě ústřičné už je dlouho známo, že snižují hladinu cholesterolu. Hlíva totiž obsahuje látku lovastatin, přírodní statin, který snižuje aktivitu enzymů tvořících cholesterol už na počátku jejich působení. Lovastatin je zároveň účinnou látkou běžně ordinovaných léků na snížení cholesterolu. A proč jíst lovastatin v chemické podobě, když ho můžete mít v přírodní formě? Přírodní lovastatin nemá žádné vedlejší účinky. Účinně proti cholesterolu bojují také houby shiitake, v nichž najdeme eritadenin, aminokyselinu, která snižuje hladinu cholesterolu.

Ve hře jsou také betaglukany
Dále je velmi důležitý obsah betaglukanů v těchto houbách. Betaglukany zvyšují viskozitu žluči. Přitom žlučové kyseliny obsahují deriváty cholesterolu. Když je žluč vyloučena játry, její velká část, uvádí se, že až 95 %, je vstřebávána znovu ve střevech. Ovšem vyšší viskozita žluči snižuje vstřebávání těchto derivátů cholesterolu ve střevním traktu, takže v konečném důsledku také působí na snížení jeho hladiny v krvi. Proto účinně působí proti vysoké hladině cholesterolu i další houby s betaglukany, což je například i reishi – leskokorka lesklá.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty v krvi tak, že vám to určitě prospívat nebude. Všeho moc škodí, i vody.

Čtěte dál
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...
Klasické mléko vs. mléko z farmy:  Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Klasické mléko vs. mléko z farmy: Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Mléko je potravina, která je opředena mnoha mýty. Mléko prý obsahuje antibiotika, zahleňuje, způsobuje alergie a navíc je získáváno...