Heřmánek pravý: Využijte jeho kouzlo i léčivou sílu

Heřmánek pravý: Využijte jeho kouzlo i léčivou sílu
zdroj: Pixabay

V lidovém léčitelství jde o jednu z nejvíce oblíbených a využívaných bylin. Heřmánek pravý můžete znát i pod názvy, jako je kamilka, rumánek, harmaníček či marunka. Roste hojně na polích a lesních lukách. Proč a za jakým účelem lze využít účinky heřmánku, jehož sezóna právě pomalu začíná?

Kdy sbírat a jak správně sušit?
Heřmánek můžete zakoupit v lékárně nebo si sami nasbírat a usušit. Rostlina kvete od května do září, je ho však možné sbírat několikrát do roka a to vždy plně rozkvetlý, úbory s krátkými stopkami. Doma rostlinu stejnoměrně nasypte na husté síto, případně čistý papír. Drobné květní úbory velmi rychle schnou, tudíž sušení není nikterak náročné. Jen dávejte pozor na to, aby se čerstvě natrhané úbory nezapařily se stopkami. Heřmánek je třeba sušit na teplém, suchém místě a nejlépe ve stínu. Během sušení rostlinu neobracejte, aby se květní úbory nerozdrobily. Usušenou rostlinu chraňte před vlhkem a světlem. Správně usušený heřmánek má příjemnou vůni a uchovává si původní barvu. Nikdy nesbírejte heřmánek do igelitového sáčku či tašky. Ke sběru je ideální proutěný košík.

Léčivé účinky heřmánku
V čerstvé či sušené formě nabízí tato bylina široké spektrum využití. Jedná se o uklidňující, protizánětlivou a dezinfekční bylinu, jenž dokáže pozitivně prospět celému tělu. V podobě čaje, odvaru, tinktury lze využít heřmánek a jeho blahodárné účinky při bolesti břicha, žaludku, při nadýmání či průjmu. Heřmánek je účinný při problémech s nespavostí, při poruchách menstruačního cyklu, při horečce, nebo bolestech zubů. Heřmánek je pomocníkem při vyčerpanosti, únavě, nervozitě. Ve formě obkladů a koupelí pomůže hojit rány, zklidnit pokožku, účinný je při hemoroidech či popraskaných patách coby hojivá lázeň.

Využití rostliny pro krásu
Nálevem z heřmánku je vhodné si jednou týdně umývat obličej, uvidíte, že vaše pleť bude jasná a bude vyzařovat zdravou barvou. Rovněž lze nálev použít při umývání vlasů, zejména pro blondýny je tato procedura efektivní. Vlasy budou působit vzdušným dojmem a získají opět lesk. Účinný je také výplach pro unavené oči. V kosmetickém průmyslu je rostlina přidávána do krémů, pleťových vod a dalších přípravků.

Věděli jste, že…
Ideální je sběr heřmánku třetí den po rozkvětu. Je vhodný i pro malé děti, může se podávat kojencům, zejména v podobě čaje. Nejkvalitnější je údajně český heřmánek, neboť obsahuje vyšší obsah léčivých látek. Heřmánkový olej má protizánětlivé i regenerační účinky, vyrobit si ho můžete sami. Stačí natrhat čerstvé květy heřmánku, dát je do lahvičky, zalít olivovým olejem tak, aby květy byly ponořené. Lahvičku poté uzavřít a skladovat v lednici. Lze použít na drobné ranky, podráždění kůže či do koupele.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální,...

Čtěte dál
Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových...
Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Diabetes druhého typu je jednou z nejvíce rozšířených civilizačních nemocí. Hlavní příčinou je nezdravé stravování a nedostatek pohybu....