Poradíme, jak využít lógr z turka, slupku od ovoce nebo vymačkaný citrón

Poradíme, jak využít lógr z turka, slupku od ovoce nebo vymačkaný citrón
zdroj: Adobe Stock

Zátěž životního prostředí lidským chováním je v dnešní době poměrně horkým tématem. Planetu a její obyvatele netrápí pouze plasty. Je toho mnohem víc. Naštěstí se ale objevuje stále více hlasů, kterým není situace lhostejná a ty odhalují způsoby, jak životní prostředí šetřit nenáročně a poměrně snadno. Zde je inspirace na to, jak začít u sebe.

Říká se, že jedna kapka moře nedělá. Není to ale tak úplně pravda. Podobně jako když si každý zamete před svým prahem, bude najednou uklizeno všude. To vše spěje k jedinému – uvědomění, že pokud chceme něco změnit, musíme začít u sebe. Takže začněme. Přinášíme vám několik praktických tipů, jak začít žít ekologicky a jak využít něco, co možná běžně bez rozmyslu vyhazujete.

Jak využít kávovou sedlinu?
Lógr, který si sedne na dno hrnku a po vypití turecké kávy tak zůstane zdánlivě bez užitku, upotřebíte v domácnosti mnoha způsoby. Pokud v lednici skladujete pokrmy s výrazným zápachem, jako jsou třeba olomoucké syrečky, můžete do ní vložit usušený lógr nasypaný v misce. Funguje totiž podobně jako jedlá soda a pohlcuje silné vůně. Podobně umí neutralizovat nepříjemné aroma na prkénku, které zde zůstalo po krájení cibule a česneku. Lógr nanesený na kuchyňské houbičce zase zaručeně vyčistí připálené hrnce bez toho, aby je poškrábal. Kašička z lógru a horké vody zbaví nábytek světlých škrábanců. Stačí několikrát přetřít, zavoskovat a nábytek vypadá jako nový. Kávová sedlina je vhodná i na přihnojení květin.

Jak využít slupky od ovoce?
Banány a jablka. Skvěle chutné plody, po kterých zbyde slupka nebo slupky a ohryzek. Ani v tomto případě ale nemusíte to, co z ovoce zbyde, vyhazovat. Slupku od banánu můžete použít jako leštidlo na kožené boty nebo zaprášené listy rostlin. Z jablečných ohryzků zase snadno připravíte domácí jablečný ocet, ze slupek pak lahodný čaj. Jak na to? V prvním případě ohryzky nakrájejte na kousky, naházejte do sklenice a přelijte obyčejnou vodou. Nechte přibližně deset dní kvasit, poté sceďte a máte jablečný ocet. Nakrájené a omyté jablečné slupky stačí k uvaření skvělého čaje přelít vroucí vodou.

Jak využít vymačkaný citrón?
O využitelnosti citronové šťávy je známo mnoho. Co ale ze zbylou slupkou? Ani tu totiž nemusíte vyhazovat. V domácnosti pro ni naleznete mnoho praktického využití. Funguje vlastně podobně jako slupka od banánu, jen ne na boty a rostliny, ale na nerezové povrchy. Můžete použít buď slupku samotnou, nebo ji namočit do vody a tu druhý den použít k vyleštění všeho z nerezu, co chcete mít v prvotřídní kondici. Perfektně se zbavíte hlavně zaschlého vodního kamene v koupelně či na bateriích. Citronová kůra poslouží i jako domácí osvěžovač vzduchu – stačí jen nechat volně položenou na talířku. Zafunguje i při čištění kuchyňských prkének, které kromě šedavého povlaku zbaví i mikrobů – stačí po povrchu přejet půlkou vymačkaného plodu, chvíli nechat působit a poté opláchnout. Nakrájené plátky citronové kůry povařené s vodou přímo v konvici ji zbaví vodního kamene. Nechte hodinku odstát, vylijte, vyvařte znovu s čistou vodou, tu odlijte a máte hotovo.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!

Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!

Zážitek, který trvá pár minut, ale stojí rozhodně za to po psychické i fyzické stránce. Řeč je o kryoterapii, terapii chladem. Pro koho je tato procedura vhodná a s čím vám může pomoci?

Čtěte dál
Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor je považován za všelék. Co obsahuje, že má tak silný a blahodárný účinek na lidský organismus? Jak je možné tento malý zázrak...
Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Pravidelný pohyb je důležitý. Stejně důležité ale je, aby vás bavil a stále tělo stimuloval. K tomu je potřeba občas vystoupit ze zajetých...

Videorozhovor