Vitamín B3 pomáhá chránit kůži přes sluncem. Kde ho najdete?

Vitamín B3 pomáhá chránit kůži přes sluncem. Kde ho najdete?
zdroj: Adobe Stock

Hraje klíčovou roli v metabolismu živin. Třetí vitamín skupiny B, vitamín B3 nebo jinak známý také jako niacin není problematický, ale přesto bychom dostatečný příjem neměli podcenit a to zejména nyní v létě, kdy ho ocení hlavně naše pokožka.

Kvalitní strava zajistí pravidelný příjem
Dostatečný příjem vitamínu B3 zajistí uvolňování energie ze sacharidů. Zároveň s tím se spolupodílí na regulaci hladiny krevního cukru a správné funkci nervového systému. Zajistí tvorbu červených krvinek a protilátek. Postará se o pevnost a pružnost kůže. Doporučená denní dávka pro dospělého činí pouhých 16 mg. Tělo si polovinu potřebného niacinu samo vytváří a vyváženou stravou hravě doplníme zbytek. Ovšem v případě osob, které konzumují nadměrné množství sladkostí nebo alkoholu, je nutné denní množství ztrojnásobit.

Nedostatek je vzácný
Výrazný nedostatek vitamínu B3 způsobuje nemoc zvanou pelagra. Onemocnění je poměrně rozšířené v rozvojových zemích. Projevuje se otoky kůže, depresemi, nespavostí, zánětem dutiny ústní a po delší době také demencí, nesnášenlivostí hluku, světla a halucinacemi. V našich podmínkách je známý pouze mírný, krátkodobý nedostatek. I ten je velmi ojedinělý. Postižené osoby trpí nespavostí, podrážděností, neschopností se soustředit a ztrátou chuti k jídlu.

Lék na cukrovku i deprese
Pravidelným užíváním vysokých dávek můžeme zmírnit některé choroby. Například cukrovku prvního typu, artritidu nebo psychikcou únavu. V takovém případě sáhneme po potravinových doplňcích, ale vzhledem k tomu, že se jedná o dávky výrazně převyšující doporučené denní množství, je na místě konzultace s lékařem.

Existují dva typy vitamínu B3, a to kyselina nikotinová a nikotinamid. Oba typy lze sehnat ve formě potravinových doplňků, ovšem každý z nich se užívá k léčbě jiných obtíží. Zatímco kyselina nikotinová je vhodná ke snížení cholesterolu a léčbě srdečních onemocnění, nikotinamid se užívá při depresích, schizofrenii nebo kožních onemocněních. V obou případech se konzumuje 500 mg niacinu několikrát denně. Vysoké dávky ale nejsou vhodné pro osoby trpící poruchou jater, dnou nebo žaludečními vředy.

Živočišné i rostlinné zdroje
Vitamín B3 se přirozeně vyskytuje v potravinách živočišného původu, nejvíce v játrech, mořských rybách a vejcích. Z rostlin jsou to fazole, hrách, slunečnicová semínka, ořechy a zejména pivovarské kvasnice, které jsou zdrojem celé řady vitamínu B. Nejlepšího účinek dosáhneme užíváním s ostatními zástupci skupiny vitamínu B. Měli bychom na to myslet zejména při výběru potravinových doplňků. V opačném případě bude přebytek niacinu vyloučen močí. Výborným a komplexním zdrojem nejen vitamínu B3 jsou pivovarské kvasnice, které běžně seženete v lékárně.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální,...

Čtěte dál
Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových...