Zmrzliny, limonády, alkohol. Jak vyzrát na letní pokušení?

Zmrzliny, limonády, alkohol. Jak vyzrát na letní pokušení?

Červen, červenec, srpen. Děti a studenti mají prázdniny, rodiče v práci volněji. Dovolené jsou v plném proudu. Všude se naskýtá spousta možností k pohybu. Ale vy se začínáte nebezpečně zakulacovat. Možná to zní jako paradox, ale lidé přibírají hlavně létě, vlivem sladkých neřestí, ke kterým teplé dny přímo vybízejí.

Pozor na míchané drinky
Lelkování u vody, posezení s přáteli, večerní grilování, nebo pivo po výšlapu na kole. Léto nabízí spoustu takových situací, kdy sklenka něčeho ostřejšího znamená takřka společenskou povinnost. Nevěste hlavu předem, rozhodně vás nebudeme nabádat, abyste se alkoholu zdrželi úplně. Jednou za čas si dopřát je dobré pro psychiku i fyzické tělo, které načerpá všeho dostatek a bude potom ve všem daleko umírněnější.

Je v pořádku si čas od času dopřát skleničku, co už ale v pořádku není, je pít alkohol nonstop celé léto. Alkohol je zdroje tzv. prázdných kalorií a často také cukru, v případě míchaných drinků se kalorický hodnota dostává na úroveň svačin či lehčích večeří. Navíc v opilosti padají zábrany, a tak se stává, že často sáhnete i po nějakém tom „zajedení“, neodhadnete množství a kalorická bomba je na světě. Držte se proto zlatého pravidla: Jez do polosyta, pij do polopita. Vyhýbejte se zejména míchaným drinkům typu Piňa Colada, které jsou navíc doplněny o další sladké ingredience. Přednost dejte suchému vínu a pokud máte chuť na drink, smíchejte jej s jemně perlivou vodou, přidejte limetu a mátu a vychutnejte si řízný střik.

Zmrzlina místo svačiny? Ano, ale jen občas
Dalším záludným letním pokušením jsou zmrzliny. Smetanové, ovocné, točené, kopečkové, v kornoutu, v kelímku, s posypem, s oříšky, šlehačkou… Je jich spousta a jsou všude. Totéž platí pro nanuky. V parném dni navíc příjemně zchladí a dokáží přijít opravdu k chuti. Musíte se jich vzdát úplně? Nemusíte, jen je opět, jako v případě alkoholu, nutné dodržovat určitá pravidla. Zejména všeho s mírou. Pokud si občas dopřejete oblíbenou točenou, nic se nestane. Pokud to bude každý den, dokonce několikrát, může se to někde projevit. Naším tipem je nahradit zmrzlinou třeba odpolední svačinu. Bude-li smetanová, dodá určité bílkoviny, plus dnes se dá vybrat i nějaká zdravá alternativa, třeba rostlinná nebo tvarohová. Totéž lze říci i o nanucích. Kdo hledá, ten najde.

Není limonáda jako limonáda
„Domácí limonáda“. Tu v letním období nabízí spousta podniků. Často vám pak donesou perlivou vodu obarvenou sirupem, doplněnou mátou a citronem. Co je na takovém nápoji domácího? Možná to, že vám jej obsluha namíchala. Zrádný je opět cukr. Je všudypřítomný. A s pár sklenicemi takové „domácí limonády“ ho do sebe můžete dostat opravdu požehnaně. Všechny sirupy ale nejsou špatné – třeba ty, které jsou vyráběné z vařeného ovoce nebo takové, které si skutečně doma sami vyrobíte, jako třeba bezový, mátový nebo meduňkový. I s nimi je ovšem třeba šetřit. Vůbec nejlepším řešením je zalít kupu čerstvého ovoce, mátu a meduňku vodou a přidat kostky ledu. To je ta nejzdravější a nejlepší domácí limonáda. Můžete si také vychladit a mátou a citronem doplnit neslazený ovocný čaj.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Užívání léků se zdaleka netýká jen seniorů, ačkoliv ti mívají s jejich polykáním zpravidla největší zkušenosti. Ani mladší ročníky by ale pravidla správného zacházení s medikamenty neměly brát na lehkou...

Čtěte dál
Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor je považován za všelék. Co obsahuje, že má tak silný a blahodárný účinek na lidský organismus? Jak je možné tento malý zázrak...
Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Pravidelný pohyb je důležitý. Stejně důležité ale je, aby vás bavil a stále tělo stimuloval. K tomu je potřeba občas vystoupit ze zajetých...

Videorozhovor