Léto je ideální čas pro plnění předsevzetí o pohybu. Jak využít teplé dny?

Léto je ideální čas pro plnění předsevzetí o pohybu. Jak využít teplé dny?
zdroj: Pixabay

Slunce, teplo, světlo, voda a pohoda. To jsou synonyma, která se nám často vybaví, když se řekne „léto“. Vedle těch všech jsou tady ale ještě dvě slůvka, která si vyžadují naši pozornost – „předsevzetí“ a „plnit“.

Ačkoliv plnění předsevzetí máme zpravidla spojeno spíše se zimou, právě léto přináší ideální čas na oddání se zdravému pohybu. Pokud jste do nového roku vkročili s přesvědčením, že zhubnete, začnete se více hýbat, více spát a pravidelně jíst, nevěste hlavu z toho, že se vám to dosud nepovedlo. Vezměte léto jako nový začátek a využijte sílu a energii zářícího sluníčka, abyste dosáhli toho, po čem toužíte – klidné mysli a ideální váhy.

Proč se vyplácí plnit předsevzetí v létě
V zimě je zima. To mnohým z nás stačí, aby se pohybu přirozeně vyhýbali. V zimě máme myšlenky na horký čaj nebo kakao, pohodlný ušák, teplou deku a oblíbenou knihu. Táhne nás to domů, zachumlat se a odpočívat. Ačkoliv na to v dnešní přetechnizované době možná mnohdy zapomínáme, zůstává faktem, že člověk je součástí přírodní říše a se zvířaty má mnoho společného. Některá zvířata spí v zimě zimním spánkem.

My tak dlouho nespíme, ale někdy bychom rádi. Naopak v létě, kdy nás sluníčko budí mnohdy už po páté hodině ranní, máme často chuť vstát a jít se ven nadýchat čerstvého vzduchu. No tak to udělejme! Naslouchejme volání přírody, vlastního těla, toho odvěkého a dávného, co je v nás zakořeněno. Vyrazme ven a těšme se z toho! Respektujme přirozený řád a přijměme neměnné principy, které světem proudí od nepaměti. Takové přijetí je uvolňující a osvobozující.

Pohyb jako součást života
Že je v létě mnohem snazší stravovat se zdravě, protože je všude kupa všeho čerstvého, rozebírat nebudeme – jedná se o zcela jasnou věc. Pojďme si rozebrat, jak využít letního počasí k pohybu, k němuž se možná chystáte od prvního ledna. Už jsme několikrát psali o tom, že „hýbat se“ a „být aktivní“ není jen o tom omezit se na hodinku pohybu denně, i když pravidelně, ale že jde mimo jiné o to kompenzovat pohybem věčné sezení, k němuž naše těla nebyla uzpůsobena.

Každé ráno půl hodiny
Začněte pomalu, ale jistě. Jakmile vás ráno na víčkách polechtají první sluneční paprsky, nelelkujte v posteli, vstaňte, a běžte ven. Projděte se, zaběhejte si, zaplavejte. Nebo se nachystejte a běžte pěšky do práce. Nebo vytáhněte na zahradu podložku a zacvičte si jógu. Věnujte zkrátka pohybu prvních pár minut svého dne, a to klidně nalačno. Prvních 25 minut po probuzení tělo ještě spotřebovává energii z předchozího dne, potom už začíná brát z vlastních zásob, což není vždy na škodu. Využijte toho a nabuďte metabolismus hned po ránu mírným pohybem. Okysličí se vám mozek, prokrví svalstvo a vy budete protažení, odpočatí a příjemně naladění. Ale pozor – je to návykové – na svou ranní půlhodinku se začnete těšit. A dostanete se až k tomu, že se vám dokonce bude chtít vstávat… S trochou píle a vytrvalosti si tento nový zvyk udržíte po zbytek roku. Možná do konce života.

Všude po svých
Chůze je ten nepřirozenější pohyb. A zachováváte-li u ní správné držení těla, i jeden z nejefektivnějších a nejúčinnějších. A nic speciálního k ní nepotřebujete. Využijte toho. Když jdete pěšky do práce, běžte i z práce. Neužívejte výtahy, choďte po schodech. Každou hodinku se i v zaměstnání krátce projděte, protáhněte se. A když přijdete z práce, zaplavejte si v bazénu, protáhněte se na podložce na zahradě nebo vyrazte na kolo. Když si v létě vytvoříte správné pohybové návyky, můžete je udržovat i na podzim v zimě a na jaře. Jen v případě deště či sněhu vyměníte venek za posilovnu nebo fitcentrum. Pokud během léta vytrváte 21 dní v pohybu, je velká pravděpodobnost, že v něm zůstanete. Přesně to je totiž doba, kterou podle odborníků potřebujeme, abychom vytvořili zvyk. A zvyk je železná košile. Což někdy, třeba v případě pohybu, vůbec není na škodu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Kde se vzala tradice pečení vánočního cukroví?

Kde se vzala tradice pečení vánočního cukroví?

Tradice pečení cukroví je s Vánocemi neodmyslitelně spjata, stejně jako jeho magická vůně, která dokáže navodit tu pravou sváteční atmosféru. Bez cukroví si dnes Vánoce dokážeme představit jen velmi těžko....

Čtěte dál
Jak zvládnout Vánoce a nezbláznit se z toho

Jak zvládnout Vánoce a nezbláznit se z toho

Vánoce jsou jedním z nejkouzelnějších období celého roku. Vůně svařeného vína a cukroví, úsměvy na každém kroku, láska a pochopení,...
Oční jóga: nejlepší pomoc pro unavené oči od počítače

Oční jóga: nejlepší pomoc pro unavené oči od počítače

Syndrom suchého oka trápí stále více lidí, a to v důsledku časté práce na počítači, prašného prostředí, ale i rychlých změn teplot....

Videorozhovor