Pro pleť je chlór, sůl a UV záření v nadbytku nepřítel. Jak zmírnit následky?

Pro pleť je chlór, sůl a UV záření v nadbytku nepřítel. Jak zmírnit následky?
zdroj: Adobe Stock

Pokožka je sice největším orgánem našeho těla, ale často na ni zapomínáme a nevěnujeme ji takovou péči, jakou by si zasloužila. Zpozorníme až v okamžiku, kdy se s ní něco děje. To sice nemusí být závažné, ale v každém případě to může být nepříjemné. Stačí málo a můžeme se nepříjemnostem vyhnout. A to i v létě. Jaká základní opatření bychom měli dodržovat?

Léto je pro pokožku náročné
Někdo nemusí za celý život použít jediný tělový krém, jiní na něho nedají dopustit a jejich pokožka si ho žádá. Ať máte citlivou kůži se sklonem k ekzémům nebo se vám tyto nešvary vyhýbají, minimálně v létě zpozorněte. Kombinace slané a chlorované vody, UV záření a větru dokáže problémy ještě prohloubit.

Do moře ano, ale ne na celý den
Slaná voda obsahuje minerály a stopové prvky, jejichž koncentrace se podobá obsahu v našem krevním séru. Jedná se zejména o draslík, hořčík a železo. Z tohoto důvodu je doporučována jedincům s atopickým ekzémem a dalšími kožními onemocněními. O zázračných účincích mořské vody ale hovoříme pouze při krátké koupeli. Po celém dni v moři je pokožka naopak vysušená a u citlivých osob také podrážděná.

Do bazénu jedině bez ekzému
U bazénu se rádi opalujeme, ale sluneční záření pokožku velmi vysuší. Pokud po opalování jdeme do chlorované vody, dojde k reakci. Nejčastěji k zarudnutí, pálení kůže, ale i vyrážce nebo ekzému. Ideální je se chlorované vodě úplně vyhnout, ale to není vždy možné. Proto věnujte dostatečnou péči pokožce a předejděte tak nepříjemným změnám. Jedinci s chronickými kožními problémy by se bazénu měli obloukem vyhnout.

Základní péče o sebe
Po každém koupání, a to platí v chlorovaném bazénu i v moři, se důkladně osprchujte. A nebojte se, blahodárné účinky mořské vody přetrvají i po osprchování. Na pokožku naneste olej, který ji dostatečně hydratuje. Při výběru opalovacího krému hleďte na složení a snažte se vybírat takový, který je přírodní. Pokud možno také ve formě oleje. Alespoň jednou týdně používejte peeling, například z kávové sedliny, který odstraní suchou kůži. Nebudou se vám tak tvořit šupinky, se kterými se v létě potýká většina z vás.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Exofoliace: odstraňování odumřelých kožních buněk je základ pro mladistvou pleť

Exofoliace: odstraňování odumřelých kožních buněk je základ pro mladistvou pleť

Také si říkáte, jak je možné, že malé děti mají tak krásnou hladkou pokožku, bez pupínků, bez vrásek, bez nedokonalostí? Co je to to tajemství, které za tím stojí? A je možné vůbec takovou pokožku zase...

Čtěte dál
Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci...
10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

Jestli je český národ na něco pyšný, tak je to Jarda Jágr a české pivo. I přes to, že jde o alkoholický nápoj, jeho spotřeba u nás...

Videorozhovor