Pro pleť je chlór, sůl a UV záření v nadbytku nepřítel. Jak zmírnit následky?

Pro pleť je chlór, sůl a UV záření v nadbytku nepřítel. Jak zmírnit následky?
zdroj: Adobe Stock

Pokožka je sice největším orgánem našeho těla, ale často na ni zapomínáme a nevěnujeme ji takovou péči, jakou by si zasloužila. Zpozorníme až v okamžiku, kdy se s ní něco děje. To sice nemusí být závažné, ale v každém případě to může být nepříjemné. Stačí málo a můžeme se nepříjemnostem vyhnout. A to i v létě. Jaká základní opatření bychom měli dodržovat?

Léto je pro pokožku náročné
Někdo nemusí za celý život použít jediný tělový krém, jiní na něho nedají dopustit a jejich pokožka si ho žádá. Ať máte citlivou kůži se sklonem k ekzémům nebo se vám tyto nešvary vyhýbají, minimálně v létě zpozorněte. Kombinace slané a chlorované vody, UV záření a větru dokáže problémy ještě prohloubit.

Do moře ano, ale ne na celý den
Slaná voda obsahuje minerály a stopové prvky, jejichž koncentrace se podobá obsahu v našem krevním séru. Jedná se zejména o draslík, hořčík a železo. Z tohoto důvodu je doporučována jedincům s atopickým ekzémem a dalšími kožními onemocněními. O zázračných účincích mořské vody ale hovoříme pouze při krátké koupeli. Po celém dni v moři je pokožka naopak vysušená a u citlivých osob také podrážděná.

Do bazénu jedině bez ekzému
U bazénu se rádi opalujeme, ale sluneční záření pokožku velmi vysuší. Pokud po opalování jdeme do chlorované vody, dojde k reakci. Nejčastěji k zarudnutí, pálení kůže, ale i vyrážce nebo ekzému. Ideální je se chlorované vodě úplně vyhnout, ale to není vždy možné. Proto věnujte dostatečnou péči pokožce a předejděte tak nepříjemným změnám. Jedinci s chronickými kožními problémy by se bazénu měli obloukem vyhnout.

Základní péče o sebe
Po každém koupání, a to platí v chlorovaném bazénu i v moři, se důkladně osprchujte. A nebojte se, blahodárné účinky mořské vody přetrvají i po osprchování. Na pokožku naneste olej, který ji dostatečně hydratuje. Při výběru opalovacího krému hleďte na složení a snažte se vybírat takový, který je přírodní. Pokud možno také ve formě oleje. Alespoň jednou týdně používejte peeling, například z kávové sedliny, který odstraní suchou kůži. Nebudou se vám tak tvořit šupinky, se kterými se v létě potýká většina z vás.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Kde se vzala tradice pečení vánočního cukroví?

Kde se vzala tradice pečení vánočního cukroví?

Tradice pečení cukroví je s Vánocemi neodmyslitelně spjata, stejně jako jeho magická vůně, která dokáže navodit tu pravou sváteční atmosféru. Bez cukroví si dnes Vánoce dokážeme představit jen velmi těžko....

Čtěte dál
Jak zvládnout Vánoce a nezbláznit se z toho

Jak zvládnout Vánoce a nezbláznit se z toho

Vánoce jsou jedním z nejkouzelnějších období celého roku. Vůně svařeného vína a cukroví, úsměvy na každém kroku, láska a pochopení,...
Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Vánoce jsou kouzelným obdobím a jednou z tradic, která se na tom bezesporu podílí, je vánoční cukroví. Těšíme se na jeho chuť a vůni...

Videorozhovor