Nordic Walking: Tak trochu jiná chůze. Proč stojí za to ji vyzkoušet?

Nordic Walking: Tak trochu jiná chůze. Proč stojí za to ji vyzkoušet?

Nordic Walking alias chůze s benefitem. Po celé Evropě si získává stále více příznivců. Dokáže totiž uvolnit horní část těla, která bývá vlivem hrbení se nad počítačem často zatuhlá. Vyzkoušejte to taky a zbavte se protivných bolestí hlavy, krku a ramen.

Sportovci a vojáci ve Finsku využívají ve svých tréninzích Nordic Walking již desítky let. Kdybychom měli Nordic Walking k něčemu přirovnat, nejtrefnější by asi byly běžky. Protože oba sporty využívají s pomocí holí/hůlek velmi podobný pohyb. Tyto speciální hole povyšují obyčejnou chůzi na kardio cvičení, protože zvyšují srdeční frekvenci bez zvýšené námahy. Budete výkonnější, aniž byste to vlastně doopravdy cítili. A dokonce nemusíte chůzi ani zrychlovat. O zefektivnění pohybů se totiž postarají právě zmiňované hole, které kopírují každý pohyb.

Potvrzeno finskou zkušeností
Efektivitu Nordic Walking, chůze s holemi, potvrzují i experti z finského sportovního centra Vuokatti. Ti pozorovali výkonnost jedinců při stálém chodu na běžeckém trenažéru nejprve s holemi a potom bez nich. Zjistili, že užití holí zvýšilo srdeční frekvenci sledovaných až o 10 bpm při stejné rychlosti. Někteří z testovaných se dokonce nechali slyšet, že se jim chůze s holemi zdála snazší než bez nich. A to navzdory skutečnosti, že se jim zvyšovala srdeční frekvence.

Uvolnění horní části těla
Mnoho lidí projevuje stres stahováním krčního svalstva a svalů ramen. Nordic Walking toto svalové napětí uvolňuje. Pracuje se svaly ramen, hrudníku a zad celou řadou pohybů, které uvolňují a protahují svalstvo, které bývá stažené a posiluje naopak to, které má tendenci ochabovat. Kromě toho pracuje i se středem a držením těla, jehož správnost podporuje právě správné používání holí a kontrolovaný a dobře prováděný pohyb ramen. Nordic Walking pomáhá i se stabilitou, a to v jakémkoliv terénu. Údajně také spálíte až o 40 % kcal více než při běžné chůzi.

Jak správně provádět Nordic Walking?
Nordic Walking představuje jednoduché vylepšení normálního pohybu ramene při chůzi. Abyste mohli těžit z benefitů, které přináší, měli byste se držet několika zásad. Tady jsou:

 • Hole by měly stále zůstávat za tělem a po celou dobu směřovat diagonálně vzad. Držte je blízko tělu.
 • Ramena jsou dole a uvolněná. Uvolněný je i pohyb paží.
 • Hole nedržte křečovitě, ale mějte volný stisk, aby se mohly otáčet. Hole nejsou uchopeny, ale vyčnívají z popruhů na zápěstí.
 • Protahujte krok a zapojujte i prsty na nohách.

Jak vybrat Nordic Walkingové hole?
Při výběru Nordic Walkingových holí byste se měli řídit několika kritérii. Zohledňujte především tyto:

 • Hmotnost: Některé hole jsou lehčí, jiné těžší. Obecně platí, že nastavitelné nebo pružinové systémy zvyšují váhu holí.
 • Materiál: Často se užívá hliník a uhlíková vlákna. Všímejte si zejména absorpce nárazu, životnosti a hmotnosti.
 • Teleskopická, nastavitelná nebo pevná délka: Pro správnou techniku je rozhodující délka tyče. Nejlehčí bývají hole s pevnou délkou, které nejlépe využijete na rovnoměrném terénu, kde není třeba výšku nastavovat. Teleskopické tyče jsou sice těžší, ale zase je můžete kdykoliv sbalit a uskladnit, když zjistíte, že je aktuálně nepotřebujete. Z batohu nebo přepravního vaku je pak zase můžete v případě potřeby kdykoliv vytáhnout a začít okamžitě používat. Tyče by měly mít dobrý zamykací systém, že se snadno přizpůsobí a odolá náhodnému uvolnění.
 • Pásky na zápěstí a rukavice: Pohodlné rukavice jsou pro snadné používání Nordic Walkingových holí nezbytné. Měly by dobře sedět, neklouzat, neškrtit. Je jich na trhu dostupná široká škála, nové modely neustále přicházejí jako vylepšení těch starších.
 • Systémy pro uvolnění rukavic/řemínků: Některé hole jsou vybaveny snadno použitelným systémem pro uvolnění rukavice či ruky. Což je mimořádně praktické, třeba když náhle zjistíte, že potřebujete na toaletu.
 • Rukojeť: Při správné aplikaci techniky Nordic Walking chodec vlastně vůbec nepotřebuje uchopit tyč. Pracuje s ní přes popruhy/rukavice. Skutečné Nordic Walkingové hole tedy nemají rukojeti rozšiřující se ve spodní části, protože to by bránilo uvolnění a volnému pohybu ramen. Trekkové tyče mívají úchytky se spodním dnem, jichž se mohou turisté přidržovat. Nordic Walkingové hole bývají zase jednoduché a úzké.
 • Zakončení: Špičatá zakončení se hodí do přírody, gumová zase pro běžné chodce a procházky po silnici. Pryžové konce by měly být dostatečně zajištěné, aby na konci hrotu dobře držely.
 • Pružiny nebo jiné odpružovací systémy: Tyto prvky jsou vhodnější pro trekkové hole, ale nacházejí se i na některých modelech Nordic Walking.

Rada na závěr: Rozhodně nic nezkazíte, když budete investovat do nestárnoucí klasiky v podobě lehkých, robustních holí s ergonomicky tvarovanou rukojetí a kvalitními rukavicemi.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Komentáře

Také by Vás mohlo zajímat

Pravidelný běh ocení tělo, mysl i naše duše

Pravidelný běh ocení tělo, mysl i naše duše

Běhání je jedním z mála sportů, ne-li snad jediným, k němuž nepotřebujete vůbec žádné pomůcky. Stačí oblečení, boty a chuť a vůle udělat pro sebe něco dobrého. Máte-li toto, můžete směle začít. Nic dalšího...

Čtěte dál
Vitalita a stáří: cvičit, cvičit, cvičit!

Vitalita a stáří: cvičit, cvičit, cvičit!

Lidé se dnes dožívají výrazně vyššího věku, než tomu bylo kdykoliv dříve. Žít déle ale vždy neznamená žít lépe. Kvalitu života dokáže...
Místo snědených kalorií počítejte uběhlé kilometry!

Místo snědených kalorií počítejte uběhlé kilometry!

Kdo chce zhubnout, omezí se v jídle. To je pravidlo, které je v podvědomí mnohých velmi silně zakořeněno. Ne vždy ale platí. V některých...
Správný skapulohumerální rytmus: Podmínka funkčního ramene

Správný skapulohumerální rytmus: Podmínka funkčního ramene

Lopatka je trojúhelníkový kostnatý podstavec, který umožňuje veškerý pohyb ramenou a paží. Představte si ji jako základnu jeřábu a...
TRX: Skvělá pomůcka, která posílí i protáhne celé tělo

TRX: Skvělá pomůcka, která posílí i protáhne celé tělo

Před několika lety zažila jedna funkční pomůcka ve fitness světě ohromný boom. Jednalo se o horkou novinku TRX, která si okamžitě našla...
Plank jako základ všech funkčních pohybů

Plank jako základ všech funkčních pohybů

Funkční pohyby jsou takové, které jsou aplikovatelné do reálných životních situací. S tím pomáhá pevný střed těla. A nejpřímějším prostředkem...
Stáním proti obezitě. Víte, kolik zhubnete tím, že zařadíte pravidelné stání?

Stáním proti obezitě. Víte, kolik zhubnete tím, že zařadíte pravidelné stání?

Sedavý způsob života vládne dnešní společnosti a je jedním z příčin dnes snad nejčastějšího civilizačního onemocnění: obezity. Meta-analýza...
Bolesti zad trápí všechny. Mohou odkazovat k vážnému problému

Bolesti zad trápí všechny. Mohou odkazovat k vážnému problému

Bolesti zad jsou jedním z nejčastějším zdravotních problémů, s nimiž se současná populace potýká. Trápí až 80 % z nás. Dobrá zpráva...