Plán na rok 2020: Tři změny, které vám pomohou rychle a trvale zhubnout

Plán na rok 2020: Tři změny, které vám pomohou rychle a trvale zhubnout
zdroj: Shutterstock

Existuje mnoho cest, jak rychle zhubnout a většinou tyto cesty nazýváme diety. Zdaleka ne všechny diety jsou ale dlouhodobě udržitelné a zdravé. Některé změny v jídelníčku ale zaručí jako vedlejší účinek redukci hmotnosti a to může často postačit.

Většina diet má za následek hlad a z něj plynoucí nespokojenost a nedostatek energie. Což rozhodně není ta nejlepší cesta k vysněné hmotnosti. Která ale je? Taková, která dokáže snížit chuť k jídlu bez nepříjemného hladovění a současného zlepšení metabolického zdraví. Tak by totiž měly vypadat důsledky správně nastaveného dietního režimu. Vedou k nim tři jednoduché kroky.

1. Omezte konzumaci sacharidů a jednoduchých cukrů
Klíčové je snížit množství jednoduchých cukrů a škrobů (komplexních sacharidů), jichž většina lidí dnes přijímá výrazně více než by měla. Když tělu uberete z přísunu cukrů, začne postupně brát energii z tuku, kterého se chcete zbavit. Což by také měl být princip zdravého hubnutí – důležité je, aby organismus sílu nečerpal ze svalů. Omezení příjmu sacharidů se projeví i na snížení hladiny inzulinu – ledviny tak z těla vyloučí více soli a vody, což se projeví nejen úbytkem hmotnosti, ale také menším nadýmáním – pokud jím běžně trpíte.

2. Přidejte bílkoviny, zeleninu a tuky
Každá porce jídla by měla obsahovat zdroj bílkovin, tuku a zeleninu s nízkým obsahem sacharidů. Vhodné zdroje bílkovin najdete v mase, vejcích, mléčných výrobcích, luštěninách a také v oříškách. Bylo prokázáno, že dostatečná konzumace bílkovin může zvyšovat bazální metabolismus o 80–100 kcal denně. Dieta s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny také snižuje nutkavou potřebu neustále mlsat, zvyšuje pocity sytosti a celkové spokojenosti.

Vlákninu zajistí zelenina, z níž vhodná je brokolice, květák, špenát, rajčata, kapusta, růžičková kapusta, zelí, mangold, listový salát, okurka a další. S pomocí bílkovin a zeleniny do sebe dostanete vlákninu, vitaminy a minerály, které potřebujete, abyste po zdravotní stránce prospívali. Vhodné zdroje tuků představuje třeba olivový olej, kokosový olej, avokádo a máslo.

3. Hýbejte se alespoň 3krát týdně
Již jsme zmínili, že pro zdravé a udržitelné výsledky je třeba hubnout tuk a nikoliv svalstvo. V opačném případě se zpomaluje metabolismus a vy si zaděláváte na častý leč nepříjemný jojo efekt. Proto byste se měli alespoň 3–4krát týdně věnovat nějakému pohybu. Ideální je kombinovat silový trénink – s vahou vlastního těla – s kardio cvičením, jako je chůze, běh, jízda na kole nebo plavání. Začněte pomalu, postupně, abyste se dopředu neodradili. Nestyďte se poradit s odborníkem, který sestaví tréninkový plán na míru.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Ztužené nebo částečně ztužené tuky prokazatelně škodí zdraví. Jak se jim vyhnout?

Ztužené nebo částečně ztužené tuky prokazatelně škodí zdraví. Jak se jim vyhnout?

Částečně ztužené rostlinné tuky mohou ovlivnit zdraví srdce. Zvyšují totiž hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a snižují množství toho dobrého – HDL cholesterolu. Proto byste se jim měli ve stravě vyhýbat....

Čtěte dál
Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete...
Co jíst a čemu se vyhýbat při zvýšených hodnotách jaterních testů?

Co jíst a čemu se vyhýbat při zvýšených hodnotách jaterních testů?

Špatné jaterní testy mohou a nemusí být výsledkem nadužívání alkoholu. Ať tak či tak, steatóza neboli ztučnění jater může způsobit...

Videorozhovor