Plán na rok 2020: Tři změny, které vám pomohou rychle a trvale zhubnout

Plán na rok 2020: Tři změny, které vám pomohou rychle a trvale zhubnout
zdroj: Shutterstock

Existuje mnoho cest, jak rychle zhubnout a většinou tyto cesty nazýváme diety. Zdaleka ne všechny diety jsou ale dlouhodobě udržitelné a zdravé. Některé změny v jídelníčku ale zaručí jako vedlejší účinek redukci hmotnosti a to může často postačit.

Většina diet má za následek hlad a z něj plynoucí nespokojenost a nedostatek energie. Což rozhodně není ta nejlepší cesta k vysněné hmotnosti. Která ale je? Taková, která dokáže snížit chuť k jídlu bez nepříjemného hladovění a současného zlepšení metabolického zdraví. Tak by totiž měly vypadat důsledky správně nastaveného dietního režimu. Vedou k nim tři jednoduché kroky.

1. Omezte konzumaci sacharidů a jednoduchých cukrů
Klíčové je snížit množství jednoduchých cukrů a škrobů (komplexních sacharidů), jichž většina lidí dnes přijímá výrazně více než by měla. Když tělu uberete z přísunu cukrů, začne postupně brát energii z tuku, kterého se chcete zbavit. Což by také měl být princip zdravého hubnutí – důležité je, aby organismus sílu nečerpal ze svalů. Omezení příjmu sacharidů se projeví i na snížení hladiny inzulinu – ledviny tak z těla vyloučí více soli a vody, což se projeví nejen úbytkem hmotnosti, ale také menším nadýmáním – pokud jím běžně trpíte.

2. Přidejte bílkoviny, zeleninu a tuky
Každá porce jídla by měla obsahovat zdroj bílkovin, tuku a zeleninu s nízkým obsahem sacharidů. Vhodné zdroje bílkovin najdete v mase, vejcích, mléčných výrobcích, luštěninách a také v oříškách. Bylo prokázáno, že dostatečná konzumace bílkovin může zvyšovat bazální metabolismus o 80–100 kcal denně. Dieta s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny také snižuje nutkavou potřebu neustále mlsat, zvyšuje pocity sytosti a celkové spokojenosti.

Vlákninu zajistí zelenina, z níž vhodná je brokolice, květák, špenát, rajčata, kapusta, růžičková kapusta, zelí, mangold, listový salát, okurka a další. S pomocí bílkovin a zeleniny do sebe dostanete vlákninu, vitaminy a minerály, které potřebujete, abyste po zdravotní stránce prospívali. Vhodné zdroje tuků představuje třeba olivový olej, kokosový olej, avokádo a máslo.

3. Hýbejte se alespoň 3krát týdně
Již jsme zmínili, že pro zdravé a udržitelné výsledky je třeba hubnout tuk a nikoliv svalstvo. V opačném případě se zpomaluje metabolismus a vy si zaděláváte na častý leč nepříjemný jojo efekt. Proto byste se měli alespoň 3–4krát týdně věnovat nějakému pohybu. Ideální je kombinovat silový trénink – s vahou vlastního těla – s kardio cvičením, jako je chůze, běh, jízda na kole nebo plavání. Začněte pomalu, postupně, abyste se dopředu neodradili. Nestyďte se poradit s odborníkem, který sestaví tréninkový plán na míru.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Salát polníček: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Salát polníček: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Polníček je znám svou plnou oříškovou chutí. Pokud jej přidáváte do smoothies, jistě víte, že dokáže vytvořit úžasně krémovou strukturu. Lahodnost dodá i salátu a v kombinaci s avokádem a kapkou citronu...

Čtěte dál
Základní přehled informací o diabetu neboli cukrovce 2. typu

Základní přehled informací o diabetu neboli cukrovce 2. typu

Všude se o něm mluví, trpí jím velká část populace, jeho následky mohou být i smrtelné. Diabetes druhého typu neboli cukrovka. V čem...
Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Ghrelin neboli „hormon hladu“ hraje v redukci i udržování hmotnosti zásadní roli. Jeho úkolem je signalizovat mozku potřebu doplnit...

Videorozhovor