Vládne vašemu dni chaos? Zde jsou tipy na to, jak být efektivní

Vládne vašemu dni chaos? Zde jsou tipy na to, jak být efektivní
zdroj: Shutterstock

Máte pocit, že je toho na vás celý leden tak nějak moc? Naučte se operovat s časem a naorganizovat si vše, abyste v pohodě stíhali. Není nutné být vždy precizní za každou cenu. Mnohdy stačí vyřešit drobnosti.

Cítíte potřebu být organizovanější a/nebo produktivnější? Nevěste hlavu a uvědomte si, že bez ohledu na to, jak dokonale organizovaní jsme, vždycky máme jen 24 hodin. Čas se nemění, jediné, co se může změnit, jsme my sami a to, jak s časem, který máme, nakládáme. Takže vězme, že čas můžeme dostat pod kontrolu a zvládnout to, co zvládnout chcete. Jak na to?

1. Zjistěte, kde čas ztrácíte
Máte pocit, že vám čas nějakým záhadným způsobem protéká mezi prsty? Zodpovězte si tedy nejprve otázku, zda jej neztrácíte nad maličkostmi, jimž byste se vůbec nemuseli věnovat, nebo alespoň ne tak dlouho. Netrávíte zbytečně moc času čtením mailů, surfováním po internetu, kontrolou příspěvků na Facebooku nebo Instagramu, posíláním textových zpráv nebo telefonováním? Nepovídáte si s kolegy zbytečně často a déle, než byste měli? Jakmile odhalíte „žrouta“ vašeho času, pokuste se jej přestat krmit. Možná budete překvapeni, jak hladce najednou stíháte vše, co si zamanete.

2. Ráno a dopoledne vyřiďte to nejdůležitější
Na začátku dne máme obvykle nejvíce síly a chuti k dílu. Ráno a dopoledne proto často býváme nejproduktivnější. Pokusme se tedy do této části dne koncentrovat pracovní úkony, které je nutné vyřídit a potom takové, které vyžadují maximální soustředění a bdělost. Jednak je před sebou nebudete po zbytek dne tlačit, jednak vás bude povznášet vědomí, že to nejtěžší máte za sebou a teď už váš čekají jen takové „šolichačky“.

3. Vytvořte si režim a dodržujte jej
Režim prospívá nejen psychice pracujícího, ale v podstatě jakémukoliv jedinci. Režim udržuje mysl v bdělosti a zároveň jí dává cenný a potřebný odpočinek. Samozřejmě, že nastanou situace, kdy budete muset jednat operativně, ale režim, který denně dodržujete, pomůže s orientací a organizací času. Navíc může být pružný a flexibilní, takže jej nějaká ta občasná nahodilá změna vůbec nemusí rozhodit. Uléhejte, vstávejte, jezte a cvičte ve stejnou dobu, pokud je to možné. Určete čas na práci, určete čas pro relaxaci. Dobře fungující režim je ve skutečnosti osvobozující – není v něm prostor pro mrhání časem, takže lze říci, že vám dává jeden z nejcennějších darů – vrací vám váš čas.

4. Čekejte produktivně
Čekání ve frontě v obchodě, v čekárně u zubaře, na zastávce na vlak – může a nemusí být nepříjemné, může a nemusí být produktivní. Využijte čas, který máte, zavřete oči a sledujte dech a dráhu, kterou v těle vykonává – uvolněte upracovanou mysl. Nebo vytáhněte knihu a přečtěte si pár stránek. Nebo vezměte do ruky chytrý telefon či tablet a vyřiďte pár záležitostí, které vyřídit můžete – telefonické hovory, textové zprávy, e-mailovou poštu a podobně. Když nechcete, čas nemusíte ztrácet nikdy.

5. Delegujte
Je jasné, že člověk má pocit, že nejlépe zvládne všechno sám. Jenže pokud máte tolik povinností, že nevíte, kam dřív skočit a vaše asistentka naopak nemá „do čeho píchnout“, je jasné, že je něco špatně. Naučte se delegovat a zadávat úkoly, na které vám nezbývá čas nebo síly a které pro vás nejsou tak důležité. Naučte se lidem věřit a srovnat se s myšlenkou, že i někdo jiný může odvést práci, se kterou budete velmi spokojení.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jaro je tu od 20. března! Podle čeho se řídí datum jarní rovnodennosti?

Jaro je tu od 20. března! Podle čeho se řídí datum jarní rovnodennosti?

Astronomické jaro letos začalo včera 20. března ve 4:49. Což je o mnoho dříve než vloni, kdy jsme jaro přivítali sice také 20. března, ale až večer a konkrétně v 22:58. Jaké skutečnosti mají na příchod...

Čtěte dál
Naučte se zvládat hněv. Poradíme vám, jak na to

Naučte se zvládat hněv. Poradíme vám, jak na to

Kdykoliv hněv se šíří tvou hrudí, jazyk svůj zkroť by nadarmo nelál. To praví jedno dávné přísloví, jedná dávná moudrost, která však...
Rozhovor s Petrem Havlíčkem: Vědecké studie nás jíst nenaučí – kde bude výživa za 20 let?

Rozhovor s Petrem Havlíčkem: Vědecké studie nás jíst nenaučí – kde bude výživa za 20 let?

O výživě se toho napsalo a řeklo už opravdu hodně. Málokdo u nás má tak velký rozhled a tak rozsáhlé zkušenosti s lidmi jako náš dnešní...

Videorozhovor