10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu
zdroj: Shutterstock

Cukrovka druhého typu je velmi nebezpečné civilizační onemocnění, jehož příčinou je nejčastěji nadměrný stres, špatná strava a nedostatek pohybu. Je to nemoc která nebolí a která je často důsledkem našeho chování. Jak se tomuto civilizačnímu onemocnění efektivně bránit?

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. O diabetu druhého typu jsme si povídali s doktorkou Marií Skalskou, lékařkou, lektorkou, instruktorkou a zakladatelkou Pro Fit Institutu.

Diabetes 2. typu
Cukrovce se říká, že je to hlavně nemoc špatného životního stylu. Cukrovka, neboli správně diabetes, je onemocnění, které často nebolí a přichází velmi tiše a nenápadně. Z toho důvodu byste neměli ignorovat varovné signály, které vám vaše tělo dává a kterými vyžaduje vaši pozornost. Fáze prediabetu je ještě stav, kdy se dá cukrovce předejít a pokud jednáte včas, máte zpola vyhráno. Osvojte si základní režimová opatření, změny, které můžete udělat tady a teď a navíc sami. Můžete tím předejít užívání medikace a omezením, která cukrovka samozřejmě přináší.

Jaký pohyb je nejúčinnější jako prevence? Jaká jsou aktuální výživová doporučení pro cukrovkáře? A jakou roli hraje při cukrovce genetika? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte ve videu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Masticha – léčivá pryskyřice z řeckého ostrova Chios

Masticha – léčivá pryskyřice z řeckého ostrova Chios

Účinky pryskyřice, která se označuje jako masticha, jsou známy po staletí. Do Evropy se však více rozšířila až v posledních několika letech. Přitom má příjemnou vůni i chuť a nespočet léčivých účinků.

Čtěte dál
Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci...
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...