Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus
zdroj: Shutterstock

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto vám pomáhá usnout. Spánek ale není tím jediným, s čím může pomoci…

Kromě toho, že pomáhá melatonin usnout, je také silným antioxidantem. Pracuje souběžně s cirkadiánním rytmem vašeho těla. To jsou jakési vnitřní hodiny, které naznačují, kdy je čas spát, vstávat a jíst.

Regulace tělesných pochodů
Melatonin pomáhá regulovat teplotu těla, krevní tlak a hladiny hormonů. Jeho hladiny stoupají, když je venku tma, což signalizuje, že je čas uložit se ke spánku. Jeho přirozené hladiny může snižovat stres, kouření, vystavování se světlu v nočních hodinách (i tomu modrému, které vydávají chytrá zařízení), nedostatek přirozeného světla během dne, práce na směny a také stárnutí.

Na co všechno má melatonin v těle vliv?

Spánek
Důkazy nasvědčují tomu, že užívání melatoninu před spaním může významně zlepšit kvalitu spánku. Analýza 19 studií ukázala, že melatonin může zkrátit čas potřebný k usnutí v průměru až o 7 minut. Kromě toho melatonin pomáhá i s řešením jet lagu, dočasné spánkové poruchy vzniklé vlivem dlouhých letů překonávajících různá časová pásma. Podobně se může projevit i docházení na noční směny. V obou případech je na vině skutečnost, že vnitřní hodiny se nedokáží sladit se změnou času aktivity a odpočinku. S tím může pomoci právě melatonin.

Zdraví očí
Silné antioxidační vlastnosti melatoninu pomáhají snižovat riziko očních onemocnění souvisejících s věkem, jako je třeba makulární degenerace.

Léčba žaludečních vředů a pálení žáhy
Antioxidační aktivita melatoninu se může příznivě podepsat i na léčbě žaludečních vředů a zmírnění pálení žáhy. Jedna studie zjistila, že užívání melatoninu a tryptofanu (esenciální aminokyselina, prekurzor melatoninu) společně s omezoprazolem (běžný lék proti pálení žáhy) urychluje léčbu žaludečních vředů a významně snižuje pálení žáhy.

Snižuje tinnitus
Tinnitus je stav charakterizovaný stálým pískáním či zvoněním v uších. Často se stává méně snesitelným, když se nacházíte v naprostém tichu nebo se snažíte usnout. V jedné studii 3 mg melatoninu užívaného před spaním po dobu 30 dnů pomohlo snížit hladinu tinnitu a zlepšilo kvalitu spánku.

Mírní sezónní deprese
Sezónní deprese neboli zimní blues či sezónní afektivní porucha může výrazně ovlivnit kvalitu života. Některé výzkumy naznačují, že je ovlivněna změnami světelných a spánkových cyklů. Melatonin tak může napomoci mírnění jejích příznaků tím, že pomáhá obnovit přirozený spánkový cyklus.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Masticha – léčivá pryskyřice z řeckého ostrova Chios

Masticha – léčivá pryskyřice z řeckého ostrova Chios

Účinky pryskyřice, která se označuje jako masticha, jsou známy po staletí. Do Evropy se však více rozšířila až v posledních několika letech. Přitom má příjemnou vůni i chuť a nespočet léčivých účinků.

Čtěte dál
Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci...
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...