Je úplně jedno, jestli se považujete za módního guru nebo vás nechávají nejnovější trendy zcela chladnými a nejradši chodíte ve volném bavlněném tričku. I tak byste ale měli dbát na to, aby materiály, z kterých je vyrobeno vaše oblečení „sedly“ vašemu přirozenému naturelu.
Snadná údržba a dlouhá životnost nemusí být výhodou
Měli bychom při vybírání oblečení upřednostňovat přírodní vlákna a zapomenout na vlákna syntetická? Ve skutečnosti je to o něco složitější. Každý materiál má své plusy i mínusy. U přírodních vláken je to výborná biologická odbouratelnost a většina z nich se dá dobře recyklovat (bavlna, len, konopí). Ale jejich výroba je poměrně náročná na spotřebu vody.
Co se týče syntetických a chemicky zpracovaných vláken, jsou u nich diskutabilní některé suroviny, používané při výrobě, protože na ně můžete narazit v seznamu možných karcinogenních látek. I když jsou některá syntetická vlákna původně vyrobené z rostlin, pro to, aby se z nich stala textilie je potřeba využít silných chemických reakcí. Typickým příkladem je produkce oděvních materiálů z celulózy.
Je oblečení z PET lahví dobrý nápad?
PET (polyethylentereftalát) představuje 70 % celosvětově vyráběných textilních vláken. Ten, který pochází z recyklovaného plastu, převážně lahví z minerálních vod a potravinových obalů lze najít i pod označením rPET. V textilním průmyslu se z něho získávají zvlákňováním za tepla kontinuální nebo sekaná vlákna pro další výrobu textilií, ať už tkaných nebo pletených.
Výhodou tohoto materiálu je, že vydrží hezký po dlouhou dobu a je poměrně odolný proti působení UV záření a povětrnostním vlivům. Navíc se oblečení z něho dá opět úspěšně recyklovat. Zajímavostí je, že pro výrobu jednoho širokého trička stačí 5 PET lahví. Tkaniny nebo pleteniny z recyklovaného plastu jsou brány jako vysoce ekologicky odpovědné materiály.
Polyester a elastan, proč je třeba o nich diskutovat
Syntetické materiály jako polyester, pomyamid nebo elastan jsou velmi diskutabilní, co se týče životního prostředí, ať už co se týče jejich výrobního cyklu nebo neschopnosti biologické rozložitelnosti. Kromě toho, že se vyrábějí z ropy, uvolňují tyto materiály při každém praní plastové mikročástice a proto představují vysoké ekologické riziko pro vodní toky a jejich obyvatele. Jsou hotovo katastrofou pro biologickou rozmanitost.
- O polyesteru je známo, že se chová jako endokrinní disruptor a je zmiňován rovněž jako rakovinotvorná látka. Jedinou výhodou 100% polyesteru je jeho plná recyklovatelnost.
- Elastan, známý také jako Spandex je vyráběn za pomocí mnoha chemikálií, které jsou zmiňovány jako karcinogenní látky. Oba uvedené syntetické materiály jsou jen velmi obtížně biologicky rozložitelné (průměr doby rozkladu se pohybuje od 200 do 400 let). Jsou také diskutabilní ohledně uvolňování CO2 při svém dalším pobytu na skládkách.
Není bavlna jako bavlna, pozadí je důležité
U výběru oblečení z bavlny to nekončí. Je potřeba se zaměřit na její původ. Ano, nebudeme lhát, že bio bavlna je cenově jinde než ta, z které je vyrobené tričko z tržnice. Ale faktem je, že holt to, abyste v něm neměli různé pesticidy a herbicidy něco stojí. Navíc je tady další část výroby vašeho levného trička. A tou je barvení, v kterém často figurují látky s obsahem těžkých kovů (typicky olovo). O sklizni bavlníkových květů v ne zrovna lidsky příznivých podmínkách bychom se mohli také pobavit. Hlavními světovými producenty bavlny jsou totiž Čína a Indie.
Textilní materiály pro pohodové léto
Ať už jste sebevíce naklonění nošení materiálů z recyklovaných plastů, v létě je tak nějak čas na kompromis. Nejsou totiž zrovna příjemnými společníky v horkých dnech. Nepříjemně se lepí na tělo a nejsou schopné dobře sát pot. Ideálními letními textiliemi jsou prostě a jednoduše přírodní materiály. Oblečení by mělo být volné a vzdušné. Zkuste takové, které je vyrobené z ekologické bavlny, lnu nebo konopí. V některých zemích lze bez problému sehnat rovněž oděvy, vyrobené třeba z kopřivového či kokosového vlákna. Všechny tyto materiály vynikají výbornou savostí.
Aby alergie na oblečení neznepříjemňovaly život
Kontaktní alergie způsobené oblečením z různých materiálů, ale i pigmentů, kterými jsou textilie barveny jsou poměrně rozšířené. V závislosti na textilním materiálu, lze po kontaktu s ním pociťovat projevy alergické reakce, jako je svědění, podráždění pokožky nebo přímo se vyskytující vyrážky, konkrétně kopřivka a ekzém. Syntetická barviva přítomná v textiliích však zůstávají hlavním alergenním prvkem, způsobujícím kožní reakce. Míra jejich závažnosti se u jednotlivých osob liší. Alergie na oblečení může být také vyvolána roztoči přítomnými v různých textilních materiálech.
Často se říká, že prevence je lepší než léčba a toto pravidlo platí i v případě možné alergie na textil. Po nákupu oblečení je potřeba ho před prvním nošením okamžitě vyprat. Pečlivě vybírejte materiály, z kterých je vyrobeno. Dejte přednost přírodním textiliím, nejlépe s eko certifikací. Bio a ekologicky certifikované oděvy zaručí, že při jejich barvení nebyly používány agresivní syntetické pigmenty, které dráždí kůži či oči.
Zdroje: textileschool.com, hunterlab.com