Volné radikály v těle vznikají fyziologicky a tělo má velmi efektivní systém pro jejich eliminaci. Při zvýšeném oxidačním stresu mohou být tyto mechanismy přetížené a může vznikat oxidační stres. Prevencí je dostatečná antioxidační kapacita, na které se významně podílí právě glutathion.
Co je glutathion
Glutathion je antioxidant, který se přirozeně nachází v lidském těle. Je vyráběn jaterními buňkami a nachází se zejména v buňkách ledvin, srdce a mozku. Je to tripeptid složený ze tří aminokyselin: kyseliny glutamové, cysteinu a glycinu. Jako silný antioxidant napomáhá bránit buňky v boji s volnými radikály, které v rámci působení oxidačního stresu mají na svědomí jejich degeneraci. Působení volných radikálů je obecně spojováno s předčasným stárnutím organismu a mnoha civilizačními onemocněními. Asi od 45 roku života zásoby glutathionu v těle klesají.
Silný antioxidant pro ochranu celého organismu
Jak již bylo zmíněno, primárním rizikovým faktorem pro nedostatek glutathionu v organismu, je věk. Jeho přirozené zásoby však mohou být vyčerpány rychleji v závislosti na životních návycích a v případě onemocnění vyžadujícího náročnou léčbu. Glutathion lze kombinovat s vitamínem C, který podporuje jeho účinky. Doporučují se také některé stopové prvky, zejména zinek a měď. Denně ho přijímáme stravou, jeho příjem je ale velmi malý, proto je důležité mít dostatečný příjem prekurzorů, tedy aminokyselin, aby měl organismus z čeho tuto látku tvořit.
Glutathion působí na mnoho procesů v těle:
- V rámci kognitivních funkcí a imunitních reakcí.
- Na kardiovaskulární úrovni hraje glutathion roli v rámci oddalování tvorby ateromatózních plátů v tepnách.
- Pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi.
- Prekurzory glutathionu se používají pro podporu dobrého stavu dýchacího systému.
- Podporuje dobré funkce trávicího systému a činnost ledvin.
- Je to také silný „čistič” těžkých kovů.
Jak se užívá a na co si dát pozor
Mimo stravu můžeme užívat glutathion jako doplněk stravy. Glutathion je dostupný ve formě tablet nebo prášku, může se podávat i intravenózně. Doporučuje se užávat lipozomální formu, který překoná kyselé prostředí žaludku. Vzhledem k tomu, že je to látka složená z aminokyselin, jeho vstřebatelnost je obecně velmi malá, lipozomální forma však dokáže glutathion ochránit. Příjem se pohybuje do 1000 mg/den. Většina doplňků stravy obsahuje okolo 300 mg glutathionu na denní dávku. Tato dávka by neměla být užívána déle než tři měsíce bez dohledu lékaře. Užívá se 1 až 2 kapsle denně, během jídla, lze aplikovat jako tříměsíční kúru jednou až dvakrát ročně.
Konzumace glutathionu prostřednictvím běžného jídla nepředstavuje žádné zvláštní zdravotní riziko. U doplňků stravy na bázi glutathionu je situace stejná, ale u velmi citlivých osob se mohou vyskytnout nežádoucí účinky jako křeče nebo nadýmání. V případě pochybností o vhodnosti užívání se neváhejte poradit se svým lékařem.
Zdroje: biomedcentral.com, healthline.com