5 tipů, jak zůstat aktivní i během zimy

5 tipů, jak zůstat aktivní i během zimy
zdroj: Unsplash

Ztrácíte s příchodem chladných dní, kdy je navíc i brzy tma, motivaci ke sportu? Nástup podzimu a zimy nemusí nutně znamenat pokles míry fyzické aktivity. V deštivých či mrazivých dnech můžete najít útočiště ve vnitřních sportovištích, jindy můžete bez obav pokračovat i ve venkovních aktivitách, které jste provozovali v létě.

Turistika je skvělá aktivita, při které můžete být na čerstvém vzduchu, dostat se do kondice, zhubnout a ještě si při ní vyčistit hlavu. To potvrzuje i hlavní trenérka Tereza Kompánková z Fitness Clubu Contours, podle které se dají podnikat výlety do hor v každém ročním období. V zimě je navíc zasněžená krajina opravdovým balzámem na duši. „V žádném případě však výšlap do hor nepodceňujte. Pokud se do hor chystáte úplně poprvé, nechejte si poradit od zkušených kamarádů nebo v prodejně specializované na turistiku,“ radí Tereza Kompánková. V ideálním případě si s sebou vezměte zkušeného sparing partnera. Hory jsou totiž nejen v zimě nevyzpytatelné a chodit tam v obyčejných teniskách, lehké bundě, bez čelovky a svačiny se rozhodně nevyplatí.

Ohřejte se. Začala sezóna saunování

V chladných měsících je častým útočištěm sauna, ve které prohřejete celé tělo, zvýšíte svou imunitu, zrelaxujete, můžete ulevit od chronických bolestí a pozitivní vliv má pravidelné saunování i na deprese či úzkost. Jaký druh sauny zvolit? Nejlépe takový, kde se budete cítit komfortně. Ověřenou klasikou je finská sauna, kde z těla vyplavíte toxiny, dochází k prokrvení orgánů a kůže. Tropická sauna pomáhá při dýchacích obtížích. Parní sauna má pozitivní vliv na pleť. Pokud patříte mezi začátečníky, zajděte si do solné sauny, ve které dochází pouze k lehkému prohřívání (teplota se zde pohybuje mezi 40 a 55 °C). Ženy ocení herbal saunu, kde se mohou oddávat i aromaterapii nebo nechat působit saunovou kosmetiku. „Pokud chodíte do posilovny, stojí za vyzkoušení infrasauna, která se často využívá k prohřátí před tréninkem,“ doporučuje trenérka Tereza Kompánková.

Nadechněte se a meditujte

Věděli jste, že k tomu, abyste se cítili duševně i fyzicky lépe stačí pouhých 5 minut meditace denně? „Meditační techniky dokážou zmírnit stres, posílit soustředění a pomáhají i k lepšímu spánku. Výhodou navíc je, že meditovat můžete prakticky kdykoliv a kdekoliv. Na pomoc si můžete vzít průvodce ve formě meditační aplikace, využít k tomu své chytré hodinky a se spoléhat čistě na svou mysl,“ říká Martin Kudera, zakladatel Farmy Živina a dodává, že mindfulness vám pomůže najít skrytý klid. Pokud chcete meditaci spojit se cvičením, vyzkoušejte jógu. Stejně jako v případě saunování se nabízí celá řada možností od klasické jógy, až pod hot jógu, power jógu či dokonce naked jógu.

Dejte šanci posilovně

Není vám návštěva posilovny cizí, ale v létě jste tam moc času nestrávili? Nevadí. Zima je ideální čas na to, abyste navázali na svou fitness rutinu. V posilovně nemusíte řešit, jak se vypořádat s chladem a hlavně si tréninkem ve fitness centru můžete vybudovat sexy křivky, zlepšit kognitivní funkce a cítit se celkově dobře. Podle trenérky Terezy Kompánková však nemusíte nutně zvedat těžké činky. „Zvlášť ženy se ne vždy cítí ve smíšené posilovně příjemně a zvedání jednoruček je taky příliš nebaví. Výbornou alternativou je kruhový trénink, kterým ušetříte i čas. Kruháč odjedete za půl hodinky a ten pocit po tréninku je prostě k nezaplacení,“ říká fitness trenérka Tereza Kompánková.

Nezapomeňte na jídelníček

Aktivní životní styl jde ruku v ruce se správnou stravou, protože ať už zvolíte jakýkoliv druh pohybu, bez kvalitní stravy to nemá smysl – z pohledu hubnutí, zdraví i energie. Správně zvolené potraviny vás udrží celý den na nohou a dodají vám potřebné živiny. Jaké potraviny do jídelníčku zakomponovat? „S nástupem podzimu a zimy se hodí zařadit do jídelníčku červenou řepu, která je nabitá vitamíny a kromě toho obsahuje antioxidanty, které zvyšují průtok krve tělem včetně lepšího okysličení mozku, což vede k lepším sportovním i intelektuálním výkonům,“ tvrdí Martin Kudera.

Postupný a dlouhodobý přísun energie zajišťují ovesné vločky, které jsou ideální nejen ke snídani, ale můžete si je dát i jako preworkout před tréninkem. „Výborným zdrojem energie je sezamová pasta, neboli tahini, která navíc obsahuje zdravé tuky,“ dodává Martin Kudera z Farmy Živina. Za zmínku stojí také oříšky – skvělá energizující svačina plná esenciálních mastných kyselin. Pokud byste si chtěli zamlsat, dejte si kousek vysokoprocentní hořké čokolády. V rozumném množství neublíží ani vaší dietě.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!