Otázka plošného nedostatku jódu se řeší již celá léta. Proto bychom dnes měli mít díky fortifikaci potravin tohoto minerálního prvku dostatek. Bohužel tomu tak není, naše země již stěží dosahuje spodní hranice doporučeného příjmu jódu. Důležité je řešit jeho dostatek v těle zejména v případě těhotných žen, které ale mají obecně vyšší nároky na příjem vitamínů a minerálů. V čem tedy můžeme najít jód kromě soli? A jak ho pravidelně tělu dopřát?
Jód a jeho vliv na organismus
Jód patří mezi esenciální prvky a zásadním způsobem ovlivňuje energetický metabolismus. Má význam pro fungování štítné žlázy, která zajišťuje správný vývoj všech tkání, orgánů, funkci mozku, svalů, nervů nebo reprodukčních orgánů. V případě, že má organismus nedostatek jódu, dochází k hypofunkci štítné žlázy a jejímu zvětšení (struma). To lidé nejvíce pociťují zvýšenou únavou, vyčerpaností, příbíráním na hmotnosti nebo svalovou slabostí. Horší následky deficitu jódu jsou v případě vývoje plodu. I jeho mírný nedostatek negativně ovlivní inteligenci a povahové vlastnosti, neobvyklé nejsou ani vývojové vady, samovolné potraty apod.
Kromě poruchy funkce štítné žlázy se deficit jódu projevuje dalšími obtížemi. Dochází k arytmii, poruchám metabolických procesů, lidé trpí anémií, změnou kvality vlasů, nehtů a kůže. Výjimkou nejsou ani reprodukční poruchy či svalové bolesti.
Kolik jódu tělo potřebuje a kde ho najdeme nejvíce
Dospělý člověk by měl přijmout denně kolem 150 mcg, přičemž těhotné a kojící ženy až 250 mcg. Vůbec největší líhní jódu je mořská voda, a proto jsou mořské řasy a plody tím nejlepším zdrojem. Z různých druhů řas zkuste třeba kombu, nori nebo wakame. Stačí kousek řasy přidat do vaření různých obilovin, polévek nebo luštěnin. Řasu poté vyndejte. Pravidelně si dopřejte také mořské ryby, například tresky nebo tuňáka.
Pokud nejste zrovna milovníky mořských plodů, můžete příjem jódu podpořit přes mléčné výrobky. Sklenice mléka nebo jogurt pokryjí od 30 do 70 % doporučené denní dávky. A ačkoliv se obecně nedoporučuje příliš solit nebo konzumovat velmi slaná jídla, sůl jako takovou v určité míře potřebujeme. Vybírejte si ale sůl doplněnou o jód, tedy jodidovanou sůl.
Další potraviny s obsahem jódu
Další možností je také v rámci dodržování pitného režimu konzumovat pravidelně minerální vody, například Vincentku – jedná se o silně mineralizovanou vodu, a kromě jódu obsahuje také ionty sodíku, draslíku, hořčíku, vápníku atd. Denní dávku jódu bohatě pokryje jeden „panák“. A pokud máte rádi arónii, zkuste ji v čerstvé nebo sušené podobě. Skvělé jsou také sirupy nebo šťávy. Když svůj jídelníček obohatíte o tuto plodinu, máte pravidelný příjem jódu rovněž zajištěný. Dobrým zdrojem je také česnek, cibule, višně, maliny, rajčata, rybíz nebo citron.
Jestliže víte, že v rámci jídelníčku nedokážete přijmout dostatek tohoto důležitého minerálu, nebo vám dělá potíže dané potraviny alespoň občas jíst, vsaďte na doplňky stravy. Těhotné ženy, vegetariáni a vegani by měli suplementaci volit bez váhání.
Zdroj: vimcojim.cz, vitalia.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Víno, mošt, burčák nebo ocet – jaký požitek nám přinášejí nápoje z hroznů?
Vinná réva patří mezi nejstarší kulturní rostliny. Neznáme přesný věk vinné révy, ale určitě je starší než samotné lidstvo. Vinná réva je vzácná a lidstvu prospěšná rostlina, jakými způsoby však můžeme...
Čtěte dál