Podobně jako u jakéhokoliv jiného bolestivého problému, který můžete mít s kotníky nebo nohami obecně, byste, není-li na první pohled zjevná příčina, neměli s návštěvou lékaře otálet ani v případě, že se ozve palec u nohy. Příčin může být hned několik a některé mají tendenci se časem zhoršovat.
Bolest palce u nohy je velmi nepříjemná, protože ačkoliv to vypadá nenápadně, významně se podílí na naší schopnosti chodit a udržovat rovnováhu. Není proto divu, že každý sebemenší problém, který jej oslabí, oslabí i naše celkové fungování. Zrádné navíc je, že v případě palce u nohy se jeho bolestí může projevovat řada různých stavů, z nichž mnohé mají velmi progresivní postup. O jaké problémy se může jednat a proč byste neměli otálet s návštěvou lékaře, když se palec u nohy ozve?
1. Tendinitis hallucis
Akutní zánět šlach flexorů i extenzorů na palci u nohy, dochází k němu vlivem traumatu způsobeného prudkými pohyby (při startu nebo zastavení) na terénu, který není dostatečně pružný – typicky asfalt nebo umělá tráva. Trpí na něj často fotbalisté, dále pak běžci i tenisté. Projevuje se bolestí, otokem a zarudnutím. Nejlepší léčbou je klidový režim, případně podávání nesteroidních antiflogistik. V rámci prevence je dobré nosit kvalitní obuv určenou přímo pro ten typ sportu, jemuž se věnujete.
2. Naraženina
Snad každý má alespoň jednu živou vzpomínku na nešťastnou chvíli, kdy palcem od nohy plnou parou narazil do nohy od stolu, rámu postele, prahu nebo vyvýšeného obrubníku. Že naraženina je bolestivější než zlomenina je také dobře známo – doprovází ji pulzující bolesti, otok a dočasné potíže s chůzi a nošením obuvi. Většina případů je naštěstí relativně nezávažná, pomáhá odpočinek, ledování, stlačení/zabalení palce a zvednutí nohy, to vše zejména prvních 48 hodin po zranění.
3. Zlomenina
Pokud po úrazu palec bolí a jsou na něm modřiny, pokud s ním nemůžete hýbat, jeho pohyb způsobuje zvýšenou bolest, špička se zdá být deformovaná nebo mimo své místo; pokud vnímáte pocity chladu nebo necitlivost a kůže na palci navíc zbledne, jedná se pravděpodobně o zlomeninu, která již zásah lékaře vyžaduje. Dopravte se k němu proto co nejdříve.
4. Dna
Metabolický stav pramenící z neschopnosti těla účinně odbourávat z krevního řečiště kyselinu močovou. Ta zde vytváří krystalky, které se ukládají v tkáních a způsobují bolest, nejčastěji právě v palci u nohy, respektive v jeho kloubu. V rámci prevence i léčby je nutné vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem purinů, ze kterých se v rámci metabolismu tvoří právě kyselina močová. Jde zejména o červené maso a vnitřnosti, korýše, alkoholické nápoje a další. Důležitý je také dostatečný pitný režim.
5. Ztuhlý palec (hallux rigidus)
Když bolestivé kloubní onemocnění známé jako osteoartróza (OA) postihne kloub palce u nohy, mluví se o takzvaném halluxu rigidu neboli ztuhlém palci. OA totiž vede k progresivní ztuhlosti palce a silné bolesti při chůzi i během stání. Na vině je postupné obrušování a ztenčování měkké a pružné chrupavky, jehož důsledkem nakonec dochází k bolestivé ztuhlosti postiženého kloubu a tření „kosti o kost“. Hallux může vzniknout věkem, dědičností nebo jako následek zranění, jehož důsledkem se chrupavka opotřebovává rychleji.
6. Revmatoidní artritida
Ztuhlost kloubů projevy podobná OA, avšak s jinou příčinou. Zde za obtížemi stojí zánětlivá reakce a ne opotřebení chrupavky. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy tělo omylem začne napadat vlastní zdravou tkáň. Bolest a otoky často jako první zasahují právě kloub palce u nohy.
7. Vbočený palec
Progresivní deformita, kdy se palec vychyluje z přirozeného místa, jeho hloub se zvětšuje, stává se tužším a bolestivějším, což znesnadňuje chůzi. Stav má navíc tendenci se stále zhoršovat, nevyplácí se proto čekat, až začne skutečně bolet.
8. Sesamoitida
V břiše chodidla se nacházejí dvě drobné kůstky známé jako sezamské. Ty nejsou s jinými kostmi spojeny kloubem, ale jsou zapuštěny do šlachy flexoru přímo pod kloubem palce nohy. Tyto kůstky fungují jako kladky pomáhající palci u nohy v hladkém pohybu – během odrazů poskytují pákový efekt, tlumí také nárazy, aby chránily další kosti. Pokud se sezamské kůstky zlomí, nebo se šlachy, do nichž jsou vnořeny, podráždí, může to způsobit nejen bolest, ale také potíže s narovnáváním a ohýbáním palce u nohy.
Zdroje: kansasfootclinic.com, prolekare.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?
Kurkuma, nazývaná také indický šafrán, má své místo v přírodní lékárně. Je také ideálním kořením, které navíc podporuje správnou funkci imunity. S nástupem podzimu je dobré začít vařit nejrůznější hřejivé...
Čtěte dál