Jedním z typických symbolů jara je bříza, která má hojné použití ve fytoterapii, lidové medicíně. Byla jedním z magických stromů, vyhledávaných pro různé rituály, ať už na našem území či po celé Evropě. Její účinky ji předurčují k tomu, aby byla také používána v rámci kosmetiky.
Bříza bělokorá, vaše dobrá známá z českých lesů
Bříza bělokorá (Betula pendula) je strom, který se pozná podle světle šedé, až bělavé kůry. Jeho hlavními místy výskytu jsou Rusko, Kanada a skandinávské státy. Jeho jemná kůra se v minulosti používala místo pergamenu. Jak kůra, tak listy nebo pupeny stromu jsou dobře známé pro své široké použití v lidovém léčitelství také na našem území. Na jaře produkuje jemně nasládlou mízu. Ta se sklízí ze stromů, které jsou staré 20 až 50 let, jsou silné a rozvětvené.
Ve fytoterapii se bříza bělokorá používá takto:
- Listy, bohaté na flavonoidy, slouží převážně k léčbě močových infekcí.
- Kůra se indikuje u horečnatých stavů a přidává se do mastí na ošetření drobných ran.
- Pupeny slouží jako jeden z léků při překrvení lymfatických uzlin.
Březová míza pročistí organismus a dodá minerály
Pro sběr mízy se v kůře stromu udělá šetrný zářez, který se pak opatrně zadělá. Tato zdravá tekutina se konzumuje již od středověku. Používá se pro ni také označení březová voda a je vyhledávaným a zdravým nápojem jarních dní. Je velmi vhodná pro očistu těla, protože má výborné diuretické vlastnosti a napomáhá odvádět z těla nahromaděné škodliviny.
Na rozdíl od dalších typicky čistících prostředků však organismus neochudí o potřebné látky, ale naopak je do něho dodá. Sáhnout po březové vodě se tedy opravdu vyplatí nejen vašemu organismu, ale také psychice, převážně díky obsahu vitamínů skupiny B, hořčíku a draslíku. Léčebnou kúru s březovou mízou lze na jaře provést z mnoha dobrých důvodů, které prospějí vašemu organismu tak, abyste se cítili co možná nejlépe. Proč byste ji měli vyzkoušet?
- Působí jako drenážní prostředek na játra a ledviny.
- Je výborným stimulantem imunitního systému.
- Podporuje vylučování odpadních látek z těla a trávení.
- Přináší tělu příval vitality a posiluje vaši psychiku.
- Je mírně protizánětlivá, bohatá na antioxidanty.
- Lze ji použít také pro snížení teploty a proti infekcím močových cest.
- Denně se doporučuje pít 150–250 ml březové mízy na lačno.
- Můžete ji koupit na internetu nebo v bio obchodech, povětšinou konzervovanou jemnou fermentací. Ta jí dodává mírně kyselkavou chuť. Pro raw mízu musíte do přírody.
- Není vhodná pro alergiky na salicyláty, při antikoagulační léčbě nebo u lidí, kteří mají potíže s ledvinami.
Bříza má také výhody pro vaši pokožku
I když většina z nás notoricky zná březový šampon, vnitřní užívání březové vody může být jednou z cest, jak účinně zlepšit stav vaší pleti. Proč tomu tak je? I ona má totiž svoji přirozenou imunitu a potřebuje ke správnému fungování vitamíny a stopové prvky. Zanesení organismu toxiny se na ní nepříznivě projevuje, vypadá mdlá, bez života, mohou se na ní objevit barevné nesrovnalosti. Účinnou jarní očistou ji nejen nakopnete k novému životu. Březová voda je totiž opravdovým elixírem krásy a pro pleť udělá opravdu hodně. Funguje jako zdroj vitamínů A, E, D3, C, B1, B2, B3, B5, B6, biotinu, B9, B12 a K1.
Najdete v ní i zastoupení hořčíku, draslíku, vápníku, křemíku, selenu, fosforu, lithia a zinku. Vitamín C je důležitým hráčem při tvorbě kolagenu, působí jako silný antioxidant, stejně jako vitamíny A a E, ty jsou důležité pro zachování pevnosti pleti. Hořčík, draslík, selen a zinek pak potřebují vaše vlasy a nehty pro to, aby byly krásné, zdravé a pevné. Březová voda je tedy ideálním jarním přítelem nejen pro odstranění toxinů, ale také pro pozvednutí vaší vnější krásy.
Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, medicalnewstoday.com, nature.com, health.harvard.edu, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Pšeničné klíčky nepatří jen do ranní kaše. Olej prospívá ekzematické pokožce a krepatým vlasům
Pšeničné klíčky se získávají při mletí pšenice, při jejím celkovém zpracování. Můžete je zakoupit jako čisté klíčky, které mohou obohatit vaše snídaně či nejrůznější domácí pečivo. Jsou zásobárnou vitamínů,...
Čtěte dál
Kokosový olej a jeho unikátní místo v kosmetice. Jak vybrat ten správný?

Sezónní alergie: Jak poznáte, že máte pylovou alergii?

Chlorofyl v kosmetice – rostlinný pigment s antioxidačními vlastnostmi

Divoké jarní bylinky pro podporu očisty těla

Den jarní rovnodennosti se blíží. Co přesně se děje s naší planetou?

Mladá kopřiva v jarní péči o pleť – ocení ji mastná pleť i slabé vlasy

Mezinárodní den ledvin – jak účinně posílit činnost ledvin?

Únava, ztráta energie a chuť jít spát. Proč se jaro ozývá jarní únavou?

Kroky k vysněné postavě a základní berličky úspěšného hubnutí – 2. díl

Mák není jen posypka na rohlík. Proč a v jaké formě ho zařadit do jídelníčku?
