Zima je roční období, v kterém máme možnost různého vyžití, ať už se jedná o zasněžené procházky, pobyt na horách při lyžovačkách, rozverné koulování nebo popíjení grogu pro zahřátí. Je to ale rovněž sezóna respiračních onemocnění a problémů s imunitou. Navíc v chladných dnech díky nedostatku slunečního záření chybí organismu tolik potřebný vitamín D.
Budování imunity by mělo být systematické
V našich končinách potravinovým doplňkům moc nedáme. To je poměrně škoda, protože jen velmi málo lidí ve skutečnosti ví, jak který minerál nebo vitamín funguje v těle. Pokud se blíže seznámíte s tím, jakých fyziologických procesů se týká, porozumíte více svému organismu. Budování imunity je potřebné z dlouhodobého hlediska, a to nejen v zimě. Musí být systematické a do jisté míry promyšlené tak, abyste zvládali dobře všechny roční období i jejich přechody. Starat se o svoje tělo se totiž vyplatí v širším horizontu.
Zima je poměrně specifické období, v kterém se setkáváme s určitou osobní letargií, bojujeme s chladem, nedostatkem slunečního svitu, jsme demotivování k provozování venkovních aktivit, spíše se zklidňujeme a propadáme do stavu hibernace. Musíme myslet na zdraví pokožky a její ochranu před mrazem, nemáme dostatek celkové energie, mohou nás trápit záněty a bolesti kloubů, bojujeme s respiračními onemocněními a zvýšenou stresovou zátěží.
Proč jsou vitamíny potřebné v zimním období a čemu slouží v organismu
Vitamíny a minerály jsou nezbytné živiny pro optimální fungování tělesných procesů. I když jsou potřeba v poměrně malých množstvích, jsou nutné k tomu, aby byl organismus schopný bojovat s nemocemi. Hrají rovněž roli při mnoha procesech (např. okysličování a rozvod krve, svalové funkce, mozkové funkce atd.) Proto je potřebné je doplňovat po celý rok, s různou intenzitou. Přestože tyto živiny můžeme získat z potravy, je dobré pro jejich lepší koncentrace povolat na pomoc kvalitní doplňky stravy. Nejlépe bez barviv a plnidel, v non toxic formě, výborně využitelné a vstřebatelné organismem.
Jaké vitamíny jsou spojenci těla v zimě?
Typicky „zimní vitamíny“ jsou vitamíny C, D, A, E a kyselina listová neboli vitamín B9. V těle mají různé role a podílejí se na mnoha funkčních procesech, jsou důležité nejen pro neprůstřelnou imunitu. Vitamín C je jedním z hlavních vitamínů, které tvoří oporu organismu v zimních měsících. Stimuluje obranné reakce imunitního systému, je údržbářem pokožky, protože hraje roli při tvorbě kožního kolagenu, je důležitý pro hojení ran a zároveň má antioxidační aktivitu. Mezi hlavní potravinové zdroje patří brambory, tmavá listová zelenina, rajčata, papriky, citrusové plody, kiwi, brusinky, brokolice, jahody.
Další vitamíny, dobré pro zimní období:
- Vitamín D si tělo přirozeně syntetizuje při vystavení slunečnímu záření. V zimě je slunce slabší, proto je dobré tento vitamín do těla doplňovat pomocí potravy a potravinových doplňků. Je nezbytný pro posílení kostí a správné vstřebávání vápníku organismem. Byl zkoumán jako prvek, snižující projevy zimního blues a depresí. Hlavními potravinovými zdroje jsou vejce, mléko, máslo, houby, tučné ryby nebo třeba olej z tresčích jater.
- Vitamín A je nezbytný pro obnovu tkání a tím i pro růst a správný vývoj těla. Posiluje imunitní systém a je rovněž prospěšný zrakovým funkcím a pokožce. Můžete jej doplnit o těla pomocí vaječných žloutků, tučných ryb (slaď, tuňák), mrkve, mléka, rajčat, jater.
- Vitamin E je antioxidant, který chrání buněčné membrány a udržuje vláčnost a hebkost pokožky. V zimě je důležitý pro podporu její pružnosti a hydratace. Hlavní potravinové zdroje vitamínu E jsou ořechy a rostlinné oleje olej. Nachází se také v obilovinách a zelenině, typickými příklady jsou brokolice a zelí.
- Vitamín B9 (kyselina listová, folát) je důležitý v těhotenství, v rekonvalescenci nebo po velké fyzické námaze. Je to perfektní živina, která vám pomůže překonat zimní blues. Hlavní potravinové zdroje jsou avokádo, tmavá listová zelenina, brokolice, fazole, čočka, hrášek, ořechy a semena.
Minerály, které pomohou se zánětem i imunitou
Minerály jsou důležitými pomocníky v boji proti zánětům a imunostimulanty. Jsou rovněž podstatné pro dobré funkce krevního oběhu, zachování energetických rezerv nebo stav svalů, kostí, kloubů, zubů i tkání.
- Železo je důležité pro zachování vyrovnané energie organismu. Přenáší kyslík do celého těla, a proto zajišťuje správnou výživu orgánů. Poskytne ho tmavá listová zelenina, drůbež, fazole, červené maso, mouka, čočka, mořské plody a sušené ovoce. Vstřebávání železa je také výrazně podpořeno konzumací vitamínu C.
- Zinek je úspěšným bojovníkem proti působení volných radikálů, silné antioxidační schopnosti mají vliv na stav pleti, vlasů i nehtů. Přispívá také k opravě tkání a hormonální rovnováze, chrání imunitní systém a napomáhá trávení. Nedostatek zinku může způsobit, že budete v zimním období unavenější a náchylnější k propuknutí respiračního onemocnění. Lze jej doplnit pomocí fazolí, dýňových semínek, špenátu, ořechů, hovězího masa, mořských plodů.
- Vápník slouží jako prostředek pro udržení zdravého pohybového aparátu a kostí. Což se může hodit při tom, když uklouznete na náledí. Obsahuje ho mléko, sýry, sójové boby, tofu, zelená listová zelenina jako brokolice a špenát.
- Selen je esenciální minerál, který je součástí kategorie enzymů odpovědných za obranyschopnost našeho těla, podporuje dobré hojení a snižuje výskyt zánětlivých reakcí v těle. Je zvláště důležitý pro posílení imunitního systému a ochranu prostaty. Hvězda mezi antioxidačními stopovými prvky se nachází v mase, obilovinách, a rybách, dalším dobrým zdrojem jsou para ořechy.
Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, ncbi.nlm.nih.gov