Veganství je poměrně třaskavé téma, na kterém se pravidelně objevují nemalé třenice mezi jeho zastánci a těmi, kdo si rádi dají dobrý steak. Existuje nespočet vtipů o veganech, diskutuje se v rámci environmentálních otázek nebo jako součást sportovní kariéry Novaka Djokoviče, který jde ještě dál za svoje duchovní povinnosti pravoslavného křesťana v rámci postní praxe a jí čistě vegansky i mimo určený rámec.
Co je veganství
Veganská strava zahrnuje pouze potraviny a produkty z nich rostlinného původu. Zastánci této doktríny neomezují tuto filozofii pouze na stravu. Nenakupují oblečení nebo výrobky osobní péče, které obsahují složky získané ze zvířat nebo testované na zvířatech, ani se neúčastní činností, které zahrnují vystavování či drezúru zvířat, jako je návštěva cirkusu nebo zoologické zahrady. K tomuto životnímu stylu se uchylují milovníci zvířat, na čas i lidé v rámci detoxu nebo náboženské praxe (kde jsou ale důvody postavené trochu jinak, jde hlavně o důraz na osobní disciplínu).
Prospěšnost v prevenci i rizika výživového nedostatku
Samozřejmě existují studie, které ukazují prospěšnost veganské stravy v rámci snižování rizika civilizačních onemocnění (rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky 2. typu). Mluví se o její dobré stravitelnosti nebo o tom, že pro některé jedince může být vhodným dietním režimem při snaze o ztrátu kilogramů navíc. Problémem však je, že kdo chce jíst čistě rostlinnou stravu, musí mít potřebné znalosti o tom, jak si získat dostatek základních živin pro přirozené fungování organismu. U veganů může být stěžejním problémem deficit vitamínu B12 a vitamínu D, vápníku, zinku a železa, které je potřeba suplementovat pomocí doplňků stravy. Živočišné potraviny jsou bohaté na bílkoviny a s jejich vyřazením je potřeba mít na paměti, že je nutné přijímat dostatečné množství z alternativních rostlinných zdrojů, které jsou plnohodnotné na kompletní spektrum aminokyselin.
Diskuse ohledně ekologické stopy budí vášně
Mnoho zastánců veganství poukazuje na fakt, že tím, jak se stravují, snižují produkci CO2 v rámci chovu dobytka a jeho porážky. Argumentují tím, že produkce masa je považována za druhou hlavní příčinu environmentálních problémů, jako je znečištění půdy, vzduchu a vody a degradace biologické rozmanitosti. Na druhé straně však mohou mít oponenta, který se zajímá o orgánovou výživu, kde je hlavním principem co největší využití zvířete, chovaného v důstojných podmínkách, které je krmené trávou a následně spotřebováno o čenichu po ocas.
Vášnivé diskuse se vedou rovněž ohledně výroby náhražek masných výrobků a nutnosti přidávat do nich různé ingredience, které by jinak v kvalitním živočišném produktu nebyly třeba nebo spotřebě vody při výrobě alternativních rostlinných nápojů. A také o tom, že veganský certifikát na kosmetice nezaručuje to, že pro její výrobu nejsou používány látky, které třeba fungují jako hormonální disruptory (může běžně obsahovat syntetické parfemace a konzervanty, které se dostávají do vodních zdrojů).
- Vše má svoje pro a proti a důležitá nejen, co se týče veganství, ale i celkového životního stylu člověka je jeho absolutní svobodná volba, založená na svědomí a celkovém vztahu k sobě samotnému.
- Určitě nic nezkazíte tím, když si dobrovolně zkusíte jeden měsíc na rostlinné stravě v rámci detoxu po náročných Vánocích.
- Naučíte se vnímat nové chutě a vůně, provětráte fantazii a odlehčíte tak organismu po náročném období. Je lepší se při vaření řídit blogy veganů, kteří dbají na to, aby měli jídelníček složený vyváženě, abyste snížili riziko anémie nebo svalových křečí z nedostatku hořčíku nebo vitamínů B.
Zdroje: pmc.ncbi.nlm.nih.gov, single-market-economy.ec.europa.eu
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál