Lichořeřišnice větší pochází z Jižní Ameriky, využívají se její květy, listy i semena. Obsahuje základní minerály, ale i celou řadu stopových prvků a dalších bioaktivních látek z řad silic, esenciálních olejů, polyfenolů a vitamínů. Lichořeřišnice se může pochlubit vynikajícími antibakteriálními účinky a je považována za přírodní antibiotikum.
Kromě využití v kuchyni se lichořeřišnice pro své velmi příznivé biologické účinky využívá zejména ve formě tinktur, z nichž nejúčinnější jsou tinktury z pupenů této rostliny.
Lichořeřišnice a její účinky
Lichořeřišnice má antibiotické, antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky. Podává se během chřipky, nachlazení, při bolestech v krku i při zánětech dýchací soustavy. Lichořeřišnice významně posiluje imunitní systém, snižuje horečku a zmírňuje kašel. Uvolňuje hlen a tím dezinfikuje dýchací cesty. Rostlina je ceněna pro svou historii a využití v lidové medicíně, kde se používá v různých formách.
Tinktura z pupenů lichořeřišnice
Lichořeřišnice je dostupná v podobě bylinné tinktury, která je vhodná zejména pro děti, ale také v silnější tabletové formě. Tinktura je připravována z pečlivě sbíraných pupenů, které jsou macerovány v alkoholu, aby se z nich extrahovaly účinné složky. Pomáhá proti infekcím včetně obávaných infekcí stafylokokových a streptokokových. Zároveň velmi dobře působí na záněty močových cest, vaječníků a prostaty či na záněty dýchacích cest. Při užívání tinktury z lichořeřišnice se nemusíte bát žádných nežádoucích účinků.
Jak užívat lichořeřišnici v případě zánětu
V případě léčby zánětu, který se nám dostal do celého organismu, můžeme lichořeřišnici užívat po dobu čtrnácti dní ve vyšších dávkách, případně měsíc v běžných dávkách. Poté je zapotřebí vytvořit týdenní až nejlépe čtrnáctidenní pauzu, kdy užívání lichořeřišnice vynecháme. Takto nejlépe zajistíme, že si organismus na přísun antibiotických látek nezvykne a jejich účinky tak budou stále vysoké. V našem organismu v době pauzy účinné látky lichořeřišnice zůstávají, jelikož se jich vytvořila dostatečná zásoba, a dále tak pomáhají odstraňovat zánět z těla.
Lichořeřišnice v lidovém léčitelství
Lichořeřišnice je již mnoho let ceněna pro své četné léčivé vlastnosti, a proto se používá hlavně v lidovém bylinkářství. Květy lichořeřišnice obsahují velké množství minerálních solí, síry, C, betakarotenu, luteinu, flavonoidů, mastných kyselin a éterických olejů. Najdeme zde mimo jiné benzylisothiokyanát s antibaktericidními a fungicidními vlastnostmi, stejně jako myrosinázu – enzym odpovědný za antivirucidní a antibakteriální vlastnosti. V současné době se lichořeřišnice používá v alternativní medicíně jako přírodní antibiotikum na bakterie odpovědné za respirační onemocnění (pomáhá mimo jiné při léčbě kašle a vykašlávání hlenu) a také jako antiseptikum. V lidovém léčitelství se využívá zejména při recidivujících infekcích urogenitálního systému (močové cesty, prostaty, vaječníků). Ve formě tinktury se lichořeřišnice používá také proti padání vlasů, pro posílení jejich růstu nebo při obtížích s lupy. V tradičním léčitelství se rozemleté semeno podávalo jako projímadlo.
Zdroj: cestabylin.cz