Spěte nazí! Víme o 5 benefitech, které to přináší

Spěte nazí! Víme o 5 benefitech, které to přináší

Říká se, že méně je více. Což platí i v případně ložního prádla – podle odborníků vám totiž všestranně prospívá spánek „na ostro“. A peníze ušetřené za nákup pyžama či košile mezi nimi rozhodně nejsou.

Spaní tak, jak vás pán bůh stvořil, prospívá lidem ve všech směrech – fyzicky, psychicky i sexuálně. Zdá se, že nahý spánek přispívá nejen k tomu, že lépe vypadáte, ale také, že se lépe cítíte. Pokud tedy chcete zhubnout, zlepšit sexuální život nebo se jen lépe vyspat, je to snadné – svlékněte pyžamo a skočte do peřin jen tak. Náladu nezlepšíte jen sobě, ale jistě i partnerovi.

Proč tedy spát „jen tak“?

1. Lépe se vyspíte

Když si na spaní nevezmete pyžamo ani košili, vaše tělesná teplota bude kolísat přirozeně. Teplota těla se mění podle toho, kolik energie potřebujete. Během dne nosíte oblečení, abyste se chránili před vnějšími vlivy, v noci jich na vás ale tolik neútočí. Navíc mnoho vrstev brání tomu, aby se teplota těla přirozeně změnila, když nejste aktivní. To může vést k nočnímu pocení, nespavosti nebo i špatnému usínání.

2. Zhubnete

Spánek je důležitý pro udržení zdravého metabolismu. A spánek bez oblečení navíc pomáhá rychleji spalovat tuk. Vysvětlení je prosté – spaní „na naho“ vede k lepšímu spánku, tedy i k lepšímu metabolismu.

Podle jedné studie z toku 2014 také existuje spojení mezi chladnými nočními teplotami a zrychleným metabolismem. Lidé, kteří spali v chladných místnostech, podle výsledků produkovali dvojnásobné množství zdravého tuku v srovnání s těmi, kteří spali v teple. Tento zdravý tuk pomáhá spalovat kalorie a vytvářet tělesné teplo. Čím více jej máte, tím větší teplo vám bude a tím více budete spalovat ten špatný tuk a budete hubnout.

Když budete spát nazí, podpoříte i redukci tuku na břiše. Růstové hormony, jako třeba kortizol, se totiž uvolňují v noci. Kortizol pomůže dosáhnout lepšího spánku. Ale jen tehdy, je-li produkován v přiměřeném množství. V takovém případě se uvolní, když usnete, aby vyrovnal nižší hladinu, kterou jsme měli během dne. Poté je uvolněn další kortizol, který zajistí, že budete mít dostatek do rána. Pokud ale nespíte, nebo spíte přerušovaně, házíte sebou a otáčíte se, začnete produkovat více kortizolu, než byste měli. To může následující den vést k větší chuti k jídlu. A ta, není-li kompenzována dostatečnou fyzickou aktivitou, přináší nárůst hmotnosti.

3. Budete mít lepší sex

Blízký kontakt s pokožkou podporuje pocit sounáležitosti a intimity. V mozku se také uvolňuje hormon oxytocin, který snižuje úroveň stresu, což vás s partnerem sblíží ještě více. A podle všeho rovnice méně stresu + větší intimita vede k jedné věci – lepšímu a častějšímu sexu.

4. Budete více atraktivní

Ačkoliv tak milujete to huňaté pyžámko, do kterého se můžete zachumlat, aby vám bylo pěkně teplo, podle vědců byste měli zauvažovat o tom, že ho čas od času (nebo častěji) odložíte. Existují totiž důkazy, že zvýšená teplota během spánku tělu zabraňuje uvolňovat hormon brzdící stárnutí. Jedná se o melatonin, který je nezbytný i pro dlouhý spánek. A právě jeho uvolňování je navíc tím, co obnovuje vlasy a pokožku.

5. Podpoříte plodnost

Ženám i mužům prospěje, když dopřejí svým reprodukčním orgánům přes noc trochu vzduchu. Ženy mohou nahým spánkem odvrátit kvasinkové infekce. Kvasinkové bakterie totiž rostou v teplém a vlhkém prostředí. A mužům zase spánek „jen tak“ udrží zdravá varlata, který prospívá chladnější prostředí. Umožní totiž proud chladného vzduchu dolů, což zlepší nejen plodnost, ale i kvalitu (rychlost) spermií.

---

Je snadné zapomenout, jak důležitý je spánek pro vaše tělo. A to si často uvědomíte, až když to nemáte – jako je to se vším. Spánek bez oblečení podporuje kvalitu spánkového cyklu. Což vede k tomu, že máte dostatek odpočinku a méně stresu. Výsledkem čehož zase je větší spokojenost a štěstí. Zdá se tedy, že správné spánkové návyky, mezi něž podle dostupných informací nahý spánek rozhodně patří, zlepší kvalitu celého života.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!