Místo snědených kalorií počítejte uběhlé kilometry!

Místo snědených kalorií počítejte uběhlé kilometry!

Kdo chce zhubnout, omezí se v jídle. To je pravidlo, které je v podvědomí mnohých velmi silně zakořeněno. Ne vždy ale platí. V některých případech dokonce může pořádně zavařit a postavit základy pro neoblíbený jojo efekt. Jak jinak se ale zbavit přebytečných kil? Přidat pohyb!

My lidé máme tendenci volit ty nejjednodušší cesty. Jednodušší ale vždycky neznamená lepší. Což platí i v případě, že se snažíte zhubnout. Samozřejmě je logické omezit se na počátku započetí snahy o redukci hmotnosti v jídle. A kromě toho je to také poměrně snadné. Nemusíte měnit zaběhlé zvyklosti, nemusíte vstávat dříve, abyste si šli zaběhat, nemusíte si nikterak výrazně jinak uzpůsobovat denní program. To je sice hezké, ale málokdy je to zároveň i účinné. A pokud je to účinné, pak to rozhodně nebývá ani zdravé ani trvale udržitelné.

I cesta může být cíl – a zdravý životní styl je cesta
Věta, že zhubnutí a udržení si ideální hmotnosti není otázkou diety, ale celkové změny stravovacích a pohybových návyků, může znít jako zaběhlé klišé. Navzdory tomu je neskutečně pravdivá. Zdravý životní styl totiž není o tom, že se na pár týdnů či měsíců zapřete, zhubnete 20 kilo a vrátíte se zase do starých kolejí, po nichž si vesele pojedete po svém dál. Pokud nechcete zabřednout do beznadějného kolísání váhy a frustrujícího střídání štíhlých a plnoštíhlých období, pak pro vás tudy cesta nepovede. Vede někudy úplně jinudy. Do kopce. Půjdete-li po ní, zapotíte se, než se vyšplháte až nahoru. A potom uvidíte další kopec. Jenže takový zkrátka život je. Vnímejme cestu samotnou již jako cíl a neupínejme se k něčemu abstraktnímu, co nám sílu spíše bere, než že by nám ji to dávalo.

Pravidelný pohyb prospívá tělu i mysli
Chcete se cítit lépe? Hned teď? Tak vypněte počítač, přestaňte si počítat, kolik jste toho dnes snědli nebo nesnědli, převlékněte se do sportovního a vyrazte ven, na čerstvý vzduch. Není nic zdravějšího a (nejen) pro hubnutí prospěšnějšího než pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Další klišé, říkáte si možná, a my na to říkáme, že je to možná klišé, ale další, které funguje. Pohyb dává energii, chuť a sílu do života. Vyplavují se při něm hormony štěstí endorfiny, které vám zlepší náladu, ať se děje, co se děje. Pohyb formuje tělo, rovná postoj a zvyšuje přirozené sebevědomí. Prospívá tedy nejen tělu, ale i mysli. Kdo se hýbe, cítí se zkrátka lépe. A bonus na závěr – kdo se hýbe, může se více najíst!

Přirozený proces, který funguje od nepaměti
Ne snad, že bychom vás nabádali k tomu, abyste se hýbali proto, abyste se mohli přejídat. To rozhodně ne. Ale správnou redukcí hmotnosti byste měli z těla pryč dostávat tuk a zároveň budovat svalstvo. Tomu se jinak říká aktivní hmotnost, což naznačuje, že nestačí svaly mít, ale je nutné je i používat. Správné hubnutí potom vypadá tak, že čím více svalů máte, tím více hubnete a tím více paliva v podobě kvalitního a nutričně vyváženého jídla svalům musíte přihrávat, aby spalovaly energii a vy jste hubnuli dál. Je to přirozený koloběh, který není vůbec těžké dodržovat a jehož funkce je prověřena desetiletími zkušeností odborníků i laiků. Protože takhle naše tělo prostě funguje.

21 dní rozhodně
Už jsme psali článek o tom, že aby se nám nějaká činnost vepsala jako zvyk, je třeba ji praktikovat 21 dní. Tak si dejte výzvu a pojďte do toho. Vždyť přelom jara/léta, kdy je venku slunečno, teplo a voňavo, k tomu přímo vybízí. S přidáním pohybu záhy zjistíte, že zdravý životní styl může být i zábavný a zamilujete si jej natolik, že se ho už nebudete chtít vzdát. A jakmile na sobě začnete pociťovat první známky ubývajících kil a lepšící se kondice, ani svému tělu nebudete chtít dávat něco, co mu nedělá dobře. Respektive začnete přemýšlet o tom, co a proč jíte bez toho, že byste museli pořád počítat kalorie. Je to úžasně příjemné a osvobozující!

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!