Vzorce chování, stravování, ale i pohybové návyky si vytváříme již v raném dětském věku. Nezdravá a nevyvážená strava může vést u dětí ke snížené imunitě, únavě a nejrůznějším následkům, které se mohou projevit až v pozdějším věku. Jak vést děti ke zdravé stravě a jak čelit nástrahám v podobě sladkostí?
V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají.
Strava dětí v předškolním věku
Rodiče hrají v jídelníčku svých dětí tu největší roli. V raném věku děti napodobují, okoukávají a přejímají vzorce chování svých rodičů, protože jsou to oni, kdo s nimi tráví nejčastěji nejvíce času.
Pro každou věkovou kategorii dětí existuje doporučený optimální příjem bílkovin, sacharidů a tuků. Teorie se však od praxe liší a bylo by bázlivé si myslet, že je potřeba dětem denně co denně počítat jídelníčky. Základem by měly být základní kvalitní potraviny, domácí strava a hlavně klidné prostředí s určitými pravidly, které si dítě osvojí. Jako např. že nejprve přichází hlavní jídlo a až pak případně nějaký dezert či sladká pochutina. Je důležité nad dětmi nelámat hůl a neustále se je snažit seznamovat s novými potravinami a hlavně se zeleninou a ovocem, které jsou základem zdravého jídelníčku. Malé dítě se řídí jen svými pudy – má hlad, je odkázáno na to, co my mu dopřejeme nebo dáme. A rodiče by měli do jisté míry respektovat i jeho intuici.
RNDr. Michaela Bebová
Zuzana Košařová