O otužování se obecně ví, že prospívá našemu zdraví a upevňuje imunitu. Dříve bylo běžnou součástí života. Zato naše generace v tomto ohledu do jisté míry zlenivěly. Zvykli jsme si na komfort vytápěných domovů i pohodlné cestování v dopravních prostředcích namísto chůze v nepříznivém počasí. Pokud však do svého života začleníme pravidelné otužování, dočkáme se odměny v podobě pevného zdraví.
Otužování není jen studená sprcha, je to životní styl
Otužování neznamená jen studenou sprchu po ránu nebo pravidelné plavání v chladné vodě. Jedná se o celkový životní styl a obecně pobyt na čerstvém vzduchu po celý rok, tedy nebát se vyrazit nejen na procházku i v zimě či za sportem ven. Podíváme-li se na dnešní poměry, můžeme si všimnout, že jedno má většina domácností společné. Řeč je o komfortním vytápění domova po celou zimní sezónu a oblékání se někdy až do zbytečně mnoha vrstev. Přitom vnímání příjemné teploty je často jen o zvyku. Pokud nastavíme regulátor vytápění v bytě či domě o pár stupňů níž, zjistíme, že si na nové klima po několika dnech zvykneme a nebudeme nutně vyžadovat přitopit. Snížení provádíme samozřejmě s rozumem a pozvolna, tedy žádné drastické teplotní skoky. Organismus, který je hýčkaný neustálým teplem, pak mnohem snadněji podlehne náhlým útokům chladu například když v zimě čekáme na autobus nebo když nás, jak se říká, ofoukne.
Jaké benefity přináší otužování
Člověk, který se pravidelně otužuje, ustojí podobné teplotní výkyvy mnohem lépe. To se týká i období chřipek a různých nachlazení, kterým otužovaný organismus snáze odolá. Pravidelným otužováním totiž posilujeme svou imunitu i kardiovaskulární systém, prokrvujeme tělo, stáváme se odolnějšími a obecně podporujeme vitalitu těla i ducha. Druhotně tak snižujeme svoji nemocnost, podporujeme metabolismus a taktéž nabýváme pocitu spokojenosti, neboť po takovém otužení ve studené sprše se vyplavují endorfiny, hormony štěstí. Vyzkoušejte to a příznivé účinky budete cítit už po 1-2 měsících.
Jak na správné otužování
V první řadě je třeba říct, že pokud již s otužováním začneme, je potřeba vytrvat a provádět jej pravidelně. Tím si člověk zároveň posiluje vůli a sebekázeň, což je vždy výhodou. Pro koho tento „sport“ zůstává dosud nepoznaným, může začít pozvolna krátkou mírně chladnou sprchou na závěr koupele. Zpočátku stačí vytrvat krátce a tyto intervaly postupně prodlužovat. Platí však, že přínosnější je častější a krátké otužování než dlouhý pobyt v chladné vodě, který naopak může nabývat nepříznivého efektu. Zvlášť blahodárný účinek pocítíte při podobném sprchování po ránu, kdy je třeba nastartovat metabolismus. Obecně je pak ideální otužovat se, když jste přirozeně rozehřátí, avšak ne přehřátí například bezprostředně po sportu nebo naopak když máte pocit, že vám je zima.
Kdy s otužováním opatrně
Otužování bychom měli omezit, pokud jsme nemocní. V takovém případě je lepší dopřát organismu čas vypořádat se s nemocí a začít s otužováním až posléze. To je však vcelku jediná kontraindikace, provádíme-li otužování krátkou studenou sprchou apod. Avšak na vyšší level otužování v podobě plavání v ledové vodě a obdobně je potřeba mít zdravé srdce, případně i ledviny a tlak. V takovém případě je vhodná konzultace s odborníkem.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon
Dnes si už téměř nedokážeme představit den bez chytrého telefonu, počítače nebo jiných zařízení. Neustálé kontrolování zpráv, sledování sociálních sítí a přísun informací se staly běžnou součástí našeho...
Čtěte dál
Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?
