Jak zahnat neodbytný hlad a chuť k jídlu?

Jak zahnat neodbytný hlad a chuť k jídlu?
zdroj: Adobe Stock

Pokud chcete zhubnout, výdej energie musí převyšovat její příjem. S tím souvisí snížení množství konzumovaných kalorií, jehož následkem často bývá hlad. A ten je značně demotivující. Naštěstí víme o pár tipech, které vás jej pomohou zbavit.

Chcete-li zredukovat tuk a dostat se na ideální váhu, měli byste především jíst vědomě. Za normálních okolností je totiž mozek schopen rozeznat, zda máte skutečně hlad, nebo zda vás jen „honí mlsná“. Studie shodně potvrzují, že přemýšlení nad tím, co jíte a proč to jíte, snižuje pocity hladu, a naopak zvyšuje pocity plnosti. Proto jezte pomalu, každé sousto pečlivě rozkousejte a vybírejte si jídla, která podpoří vaše zdraví a snahy o dosažení vysněné váhy. Kromě toho se proti hladu můžete pojistit některým z těchto tipů.

1. Zaplňte žaludek vodou
Studie ukazují, že lidé, kteří před jídlem vypijí 2 sklenice vody, jedí v průměru až o 22 % méně než ti, kteří to nedělají. Vědci se domnívají, že již půl litru vody stačí žaludku k tomu, aby do mozku vysílal signály plnosti. Pití vody před jídlem může podle nich dokonce zvýšit i pocit plnosti po jídle a podporovat tak hubnutí. Více vypijete, méně sníte. Podobně to prý funguje s polévkou – vědci zjistili, že miska polévky přijatá před hlavním chodem snižuje hlad a celkový příjem kalorií z následného pokrmu až o 100 kcal.

2. Pijte kávu
Milovníci kávy mohou jásat. Jejich oblíbený mok totiž podle odborníků nejen, že podporuje produktivitu a výkonnost, ale pomáhá dokonce snižovat chuť k jídlu. Výzkumy totiž ukazují, že káva zvyšuje uvolňování hormonu peptidu YY (PYY), který je v reakci na stravu produkován ve střevech a zvyšuje pocity plnosti. Vědci se domnívají, že hladiny PYY hrají důležitou roli při určování toho, jak moc jíte. Zajímavé je, že nejvíce hlad údajně snižuje bezkofeinová káva – jeho nástup dokáže oddálit až o 3 hodiny.

3. Mlsejte hořkou čokoládu
Přirozená hořkost tmavé čokolády pomáhá snižovat chuť k jídlu a snižovat touhu po sladkostech – podle některých studií k tomu stačí již pouhá její vůně. Vědci také věří, že kyselina stearová, nacházející se v tmavé čokoládě, pomáhá zpomalovat trávení a prodlužovat tak pocity plnosti. Optimální denní porcí je podle odborníků 20 g.

4. Vsaďte na chilli
Bylo zjištěno, že sloučeniny kapsaicin a kapsáty typické pro chilli papričky a pálivé papriky mohou pomoci snížit hlad a zvýšit pocity plnosti. Navíc mají schopnost vytvářet teplo – proto se při jejich pojídání tak rosíte – což může zrychlit metabolismus a zvýšit počet kalorií spálených po jídle.

5. Dopřejte si zázvor
Zázvor je spojován s mnoha příznivými účinky na zdraví. Pomáhá proti nevolnosti, bolestem svalů, zánětům, a dokonce snižuje hladinu cukru v krvi. Podle nedávného výzkumu dokonce příznivě působí na snižování hladu. Jedna studie zjistila, že k tomu může přispět konzumace 2 g zázvorového prášku rozmíchaného v horké vodě. Nápoj byste měli vypít při snídani.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální,...

Čtěte dál
Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových...
Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Diabetes druhého typu je jednou z nejvíce rozšířených civilizačních nemocí. Hlavní příčinou je nezdravé stravování a nedostatek pohybu....