Jaké jsou výhody pravidelnosti ve stravování a jakých chyb se vyvarovat?

Jaké jsou výhody pravidelnosti ve stravování a jakých chyb se vyvarovat?
zdroj: Adobe Stock

Nemít žádné povinnosti, nesledovat hodinky a jen dělat to, co chceme a jíst kdy chceme. Nechat se řídit jen pudy by bylo jistě krásné. V našem uspěchaném životním stylu, který zahrnuje práci, péči o rodinu, koníčky a další řadu povinností, je však pravidelnost ve stravě velkou výhodou. Jak správně pravidelně jíst?

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma pravidelnost ve stravování jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.

Sledujte náš kanál na youtube

Pravidelnost ve stravování
Mnoho lidí, včetně odborníků, by mohlo namítat, že ne každému vyhovuje jíst „5x denně“. V našem uspěchaném životním stylu, který zahrnuje pracovní nasazení, péči o rodinu a další řadu povinností, je pravidelnost ve stravování naprostým základem a při jejím nedodržování dochází k rozvoji nadváhy, obezity a zdravotních obtíží.

Velmi častý model, který praktikují hlavně muži, je během dne moc nejíst a pak večer naráz vyjíst půl ledničky, ideálně od slaného až po sladké. Nejméně polovina takovýchto případů pak končí s nadváhou, vysokou mírou viscerálního tuku, vysokou hladinou cholesterolu, anebo přinejmenším vysokým krevním tlakem.

Když budete jíst pravidelně přes den, nebudete mít tendenci se přejídat navečer a na noc, a nutit tak tělo, aby v noci trávilo a zpracovávalo živiny, což ho samozřejmě částečně zaměstnává a narušuje to celkovou regeneraci v noci. Pokud jde člověk večer spát se střídmě zaplněným žaludkem, lépe se ráno vstává, protože zafungují všechny hormonální mechanismy: „Je ráno, vstávej, najez se!“

 

Moderátorka: Zuzana Košařová

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!