Kolik šálků kávy denně je bez rizika a opravdu káva s mlékem škodí zdraví?

Kolik šálků kávy denně je bez rizika a opravdu káva s mlékem škodí zdraví?
zdroj: Adobe Stock

Káva je jedna z nejvýznamnějších komodit světa s tisíciletou tradicí. Účinky kofeinu si dopřávají lidé po celém světě. Mnozí lidé si bez ní ani nedokáží představit den. Je ale káva opravdu tak zdraví prospěšná? A jak si stojí káva s mlékem – neustále diskutované téma?

Sledujte náš kanál na youtube

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. O kávě jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.

Káva
Mnoho lidí pije kávu nejen pro nezaměnitelné aroma a chuť, ale hlavně pro účinky kofeinu. Kofein je stimulant, který celkově povzbuzuje nervovou soustavu a srdeční činnost a povzbuzuje také spalování tuků a výkonnost. V mozku se váže na adenosinové receptory, navázání adenosinu způsobuje spíše malátnost, relaxaci a únavu, tím, že mu do toho kofein vstoupí jsou efekty opačné – dochází k pocitům bdělosti, koncentrace a celkovému zahnání únavy.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vydal oficiální hodnocení rizik příjmu kofeinu. Doporučená denní maximální dávka kofeinu pro dospělého člověka vyjma těhotných a kojících žen je 400 mg a odpovídá zhruba 5–6 šálkům kvalitního espressa. Přesná dávka je ale zcela individuální a závisí na pohlaví, hmotnosti a celkové vnímavosti ke kofeinu. Někdo se zkrátka klepe po jednom šálku a někdo necítí ani pět šálků kávy. Mezi lidmi koluje informace, že káva s mlékem prokazatelně škodí zdraví a způsobuje nejrůznější zdravotní problémy. Je to ale pravda? Na to už se dozvíte odpověď v rozhovoru.

Moderátorka: Zuzana Košařová

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!