Med, propolis nebo mateří kašička jsou včelí produkty, které všichni známe. Napadlo vás ale někdy, že si vedle chia semínek můžete na jogurt či kaši doslova nasypat včelí pyl? Ano, včelí pyl je staronovou superpotravinou!
Včelí pyl vyniká jedinečně blahodárným složením, pro který dnes nabývá na popularitě a hovoří se o něm jako o nové superpotravině. Jeho konkrétní vlastnosti ale závisí na prostředí, v němž byl shromážděn, stejně jako na metodách zpracování užívaných jak samotnými včelami, tak i jejich chovateli. I tak lze ale podle zastánců přírodní medicíny jednotně říci, že včelí pyl prospívá celkovému zdraví organismu. Vědecky však mnohé z těchto výhod ještě prozkoumány natož dokázány nebyly, ačkoliv v přírodní medicíně se používá již mnoho let.
1. Dodá energii a bílkoviny
Díky vitaminům skupiny B a přírodním sacharidům je včelí pyl cenným zdrojem rychle a dobře využitelné energie. Pomáhá se sportovním výkonem, sílou i vytrvalostí. Kromě toho obsahuje všechny esenciální aminokyseliny ve velmi dobře stravitelné formě a celkově jej z 10–40 % tvoří bílkoviny nezbytné pro růst a regeneraci svalstva, produkci hormonů, zdravých kostí a dalších důležitých tělesných funkcí. Na stejnou hmotnost obsahuje včelí pyl totožné množství aminokyselin jako vejce či hovězí maso. Konzumované množství je ale velmi malé, v řádu gramů, takže na seznam výborných zdrojů bílkovin si včelí pyl dávat nemusíte.
2. Je cenným zdrojem vitaminů
Vzhledem k přítomnosti celé řady vitaminů, minerálů, bílkovin, sacharidů, tuků, enzymů a esenciálních aminokyselin je včelí pyl považován za jednu z nejkomplexnějších potravin vůbec. Podporuje mnoho pochodů, které v těle probíhají, což se vztahuje i na příznivé působení na reprodukční a imunitní systém.
3. Podporuje krvetvorbu
Čínská medicína včelí pyl od nepaměti tradičně používá jako tonikum pro podporu krvetvorby. Je totiž přirozeným zdrojem železa, které je prospěšné zejména pro jedince trpící anémií.
4. Působí protizánětlivě
Rutin je flavonoid s vysokými antioxidačními účinky podporujícími přirozenou obranyschopnost organismu a je cennou složkou včelího pylu. Díky němu vykazuje jak antioxidační, tak i protizánětlivé účinky.
5. Chrání srdce
Má se za to, že včelí pyl může pomoci normalizovat hladiny cholesterolu zvýšením hladiny dobrého HDL a snížením špatného LDL cholesterolu – poměr obou se podepíše na celkové rovnováze prospívající zdraví srdce. Rutin navíc napomáhá zdraví křečových žil, což zase podporuje zdraví krevních cév celkově.
6. Pečuje o pokožku
Prolin, jedna z aminokyselin nacházejících se v pylu, představuje významný stavební blok pro syntézu kolagenu, který zvyšuje pevnost pokožky i kloubů. Díky kombinaci s antioxidačními účinky udržuje tak pyl pokožku pružnou a mladistvou a použijete-li jej jako peeling, může pomoci i s řešením akné.
Pozor, pokud máte na pyl alergii, nekonzumujte ho.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál