Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá nervový systém. Přenáší se na člověka infikovaným klíštětem, jejichž výskyt je u nás značný. K přenosu nákazy dochází už po dvou hodinách od přisátí infikovaného klíštěte, proto je důležitá vždy při pobytu v přírodě včasná a důkladná kontrola, především nezakrytých částí těla.
Nakažená klíšťata se vyskytují již ve všech krajích České republiky a jejich aktivita začíná už při mírném venkovním oteplení, zhruba od 5 °C. Česká republika je zemí s nejvyšším výskytem tohoto onemocnění, což je bohužel nepříliš šťastné prvenství. Každý rok onemocní několik set lidí klíšťovou encefalitidou a jejich počet se neustále zvyšuje.
Příznaky onemocnění klíšťovou encefalitidou
K méně častému způsobu přenosu klíšťové encefalitidy dochází při neopatrném vytahování infekčního klíštěte např. kočce nebo psovi, ale i to se stává. Nemoc pak způsobuje virus klíšťové meningoencefalitidy. Onemocnění se může projevit jen lehkými příznaky, ale dojít může i na typický dvoufázový průběh s vážným postižením centrální nervové soustavy. K hlavním příznakům patří vysoká horečka, bolesti hlavy a neurologické příznaky. Úmrtí jsou v tomto případě poměrně ojedinělá, daleko častější jsou však trvalé následky. U dospělých je průběh nemoci obvykle těžší než u malých dětí, které mohou nemoc prodělat i bezpříznakově.
Diagnostika a léčba
Diagnostika klíšťové encefalitidy se provádí krevními testy a vyšetřením mozkomíšního moku. Odběr se provádí speciální punkcí, vpichem do oblasti bederní páteře. Při potvrzení diagnózy pak přichází na řadu okamžitá hospitalizace pod lékařským dohledem. Léčba většinou spočívá v podávání léků tišících bolesti, snižující horečku a potlačující pocity nevolnosti či nutkání ke zvracení, a to formou infuze. Součástí léčby je pak klid na lůžku a zamezení ostrého světla, spolu s podáváním vitaminů B v rámci podpůrné léčby, dále pak dostatečně dlouhá rekonvalescence a rehabilitace. Ta si u nekomplikovaného onemocnění žádá zhruba dva týdny v nemocnici, u těžších případů zhruba čtyři až šest týdnů.
Očkování dětí a dospělých proti klíšťové encefalitidě
Očkování je nejúčinnější prevencí a je bezpochyby dobrou zprávou, že proočkovanost dětí u nás stoupá. Vakcíny, které jsou na trhu, jsou bezpečné a jen málokdy se u nich setkáváme s vedlejšími účinky, obvykle to bývá zvýšená teplota. Očkování se skládá ze tří dávek a je možné jej absolvovat kdykoliv během roku, pokud nestihnete očkování před začátkem sezóny, v létě máte možnost využít dokonce zrychlené očkovací schéma. Očkování proti klíšťové encefalitidě nepatří mezi povinná očkování, čímž není hrazené ze zdravotního pojištění. Cena jedné dávky vakcíny se pohybuje okolo 1000Kč, některé zdravotní pojišťovny však nabízejí příspěvek na tento typ očkování, proto je dobré se u nich včas informovat.
Podle průzkumů je proočkovanost dospělé populace proti klíšťové encefalitidě u nás navzdory nebezpečí stále poměrně nízká, zhruba okolo 25 %. Přesto u nás máme dostatečnou osvětu a každoročně se před letní sezónou objevují informace o možnosti očkování téměř na každém rohu. Očkování zůstává jedinou prevencí tohoto onemocnění, které může znamenat dlouhodobé až trvalé, vážné následky. Neberme proto klíšťovou encefalitidu na lehkou váhu, očkováním můžeme snížit riziko nákazy a předejít těžkému průběhu nemoci i jejím, někdy nevratným důsledkům.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Borelióza – bakteriální onemocnění s hrozbou chronických obtíží
Borelióza, infekční onemocnění přenášené klíšťaty, se stává stále větším problémem veřejného zdraví, a to i v městských částech. Riziko, že potkáme nakažené klíště, se již dávno z lesů, luk a hájů rozšířilo...
Čtěte dál