Po dlouhé zimě přichází tolik očekávané teplé a příjemné počasí, se všemi svými benefity. Každá mince má však dvě strany. V blížících se měsících nikoho nepřekvapí nárůst obtížného hmyzu a klíšťat. Jejich přítomnost je nám nejen nepříjemná, komplikuje nám život, ale nebezpečí spočívá především v možném přenosu řady bakteriálních či virových nákaz, ohrožujících zdraví. Z toho důvodu by repelenty, dezinfekce a sady na odstraňování klíšťat neměly výletníkům chybět v základním vybavení.
Prevence
Repelentní přípravky jsou důležitou prevencí pro odpuzování hmyzu, nejčastěji komárů a klíšťat. Regály drogérií a lékáren se v určitém období začínají pod jejich tíhou prohýbat. Orientace v nabídkách výrobců je náročná a není snadné si vybrat. Zohlednit bychom při nákupu měli především složení přípravků a koncentraci obsažených látek. Ovšem vyšší koncentrace nutně neznamená vyšší ochranu, nabízí spíše prodloužení ochranné doby. Přemýšlejme také nad tím, komu je repelent určen, k dostání jsou spreje vhodné i pro nejmenší děti, ne každý přípravek je pro děti vhodný. Osoby, které mají citlivou pokožku pravděpodobně využijí repelenty určené k aplikaci na oblečení, nikoliv přímo na tělo. Svou důležitost hraje také destinace dovolené. Vysoké teploty snižují sílu repelentů, stejně tak pocení při aktivním pohybu. V takových případech lze využít repelenty do tropů. Každý si také může vybrat tu nejpohodlnější aplikační formu. Nejoblíbenější jsou tradiční spreje, přestože se rozmáhají i tuhé sticky, oleje, náramky či náplasti proti komárům. Ovšem aerosolové spreje se zatím jeví i jak nejúčinnější.
Chemické repelenty
Na našem trhu chemické repelenty obsahují různé látky v rozdílných koncentracích. Pravděpodobně nejznámější je tzv. DEET, tedy diethyltoluamid, dále IR3535 nebo Icaridin. Ty jsou považovány za poměrně účinné. Mechanismus působení není zcela jasný, principiálně se však vytvoří ochranná bariéra, maskující pach člověka, díky níž hmyz nerozpozná svou oběť. V repelentech pro dospělé nejčastěji najdeme zmiňovaný DEET. Pro něj platí, v případě boje s klíšťaty, že minimální koncentrace v přípravku, by se v našich podmínkách, měly pohybovat okolo 20 %, v tropických oblastech i více, a sice 30–50 %. Tyto koncentrace zajistí ochranu cca 5 hodin. Nevýhodou DEETu je zřetelný zápach, možnost podráždění očí, kůže a neurologické potíže, také může poškodit např. obroučky brýlí, sklíčka hodinek, fotoaparát a některé druhy materiálů oblečení. DEET je někdy považován za předlohu, podle které jsou posuzovány vlastnosti jiných repelentních látek. V případě Icaridinu je podráždění kůže a očí méně pravděpodobné než u DEETu, doporučuje se také dětem od 2 let. IR 3535 sice nedráždí pokožku, avšak oči by se s ním do kontaktu dostat neměly. Je také velmi toxický pro kočky. Opatrně s ním!
Přírodní repelenty
V poslední době stoupá poptávka po repelentech na přírodní bázi, které jsou šetrnější k uživatelům i k životnímu prostředí. Jejich výhodou je nízká toxicita, ale i menší riziko vzniku rezistentních populací hmyzu, ten si totiž na chemii po nějaké době zvykne a dokáže ji obejít. Pro přípravu bylinných repelentů využíváme vhodné druhy aromatických rostlin, někteří výrobci totiž zjistili, že je lze srovnat s efektem DEETu. A není se čemu divit! Rostliny s úspěchem produkují řadu bioaktivních látek na vlastní ochranu proti škůdcům, proč by tohoto efektu nemohli využívat i lidé? Repelentně účinné jsou silice jako citronellol, graniol, menthol, eugenol, karvakrol, thymol, cineol, linalool, thujon, limonen. Jejich názvy zní, jak čarodějné zaklínadlo, ovšem rostliny, z nichž pochází jsou mnohem známější. Jejich nositelé jsou např pelargonie, máta, meduňka, šalvěj, hřebíček, rozmarýn, tymián apod. V krátkodobém odpuzování mohou být rostlinné repelenty opravdu srovnatelné s těmi syntetickými. Bohužel mají kratší dobu účinku, cca 2–4 hod. Např. přírodní hřebíčkový olej poskytne ochranu proti komárům maximálně na 4 hodiny, oproti němu DEET to dokáže až na 10 hodin. Z toho důvodu se výrobci snaží najít takové technologické zpracování, které by výslednou délku významně prodloužilo.
Historicky s obtížným hmyzem bojovaly všechny civilizace. Je potřeba se chránit, avšak není možné přírodu likvidovat. O důležitosti hmyzu se v dnešní době vedou odborné diskuse. Jak tedy souznít s přírodou, ale nenechat se vysát? Každý si může najít vlastní způsob.
Zdroje: lekarnickekapky.cz, biodiversitylibrary.org
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?
Každý den jsme vystaveni slunečnímu záření, které může mít negativní vliv na naši pokožku. Obzvlášť pak o letní dovolené, kdy vyrážíme za sluncem do exotických míst, kde je síla slunečních paprsků extrémní....
Čtěte dál