Jelikož se klíšťata vlivem narůstajících teplot začínají probouzet, je potřeba se na ně řádně připravit. Mějme na paměti, že se rádi vyskytují v určitých lokalitách a dělá jim dobře teplé a vlhké počasí. Na internetu snadno najdeme indexy nebezpečí, které aktualizuje Český hydrometeorologický ústav.
Kromě obávaných infekcí, jako je známá klíšťová borelióza nebo encefalitida, se v nedávné době média zmínila o dalším klíštěcím onemocnění, které je podobné návratné horečce. Jde o nový typ nebezpečné boreliózy s poměrně odlišnými příznaky. Už není možné spoléhat se na typický flek, který po odstranění klíštěte dostředivě bledne a bohužel ani na běžné laboratorní testy, protože ty tento druh bakterie nejsou schopny odhalit. Největší riziko z nemocí přenášenými klíšťaty hrozí, pokud po přisátí nejsou rychle odstraněna. K přenosu infekce u lymské boreliózy dochází po 48 hodinách, ale nelze ji vyloučit už po 24 hodinách.
Co určitě nedělat s klíštětem
Historicky byli pacienti bombardování různými radami, co s přisátým klíštětem dělat. K dispozici byl seznam babských rad, které často více škodily, než pomáhaly. Doporučovalo se s nacucaným klíštětem kroutit nejdříve po směru, posléze proti směru hodinových ručiček, potíralo se s oblibou sádlem, máslem, tee tree olejíčkem a všemožnými mastmi. Někdo ho hlava nehlava vytrhával, jiný si naopak volal rychlou záchrannou službu. Dnes už naštěstí víme, že veškeré pokusy klíště udusit, přetrhnout či spálit přímo v ráně riziko přenosu infekce zvyšují a jsou značně nebezpečné. Bránící se klíště totiž v takovém případě uvolní své sliny do podkožního epitelu, čemuž bychom naopak rádi zabránili. Zneužívat v těchto případech zdravotnický systém ovšem také není nutné.
Pinzeta, háček, karta nebo … ?
Velice snadný způsob pro odstranění klíštěte představuje umělohmotná karta určená speciálně na klíšťata. Jedná se o plastovou placku s minimálně dvěma různě velkými zářezy a lupou, pro lepší rozeznání klíštěte. Díky ní lze bezpečně vyndat malé larvy, nymfy i dospělce.
Tuto kartu přiložíme těsně k pokožce a zářezem podebereme klíště. Kartu táhneme směrem ke klíštěti a pokračujeme v pohybu dále. Klíště se vytrhne bez rizika rozmáčknutí a přenosu infekce. Zůstanou-li kusadla v kůži, neodstraňujeme je, vydrolí se či vyhnisají. Ranku pak dobře vydezinfikujte.
Bezpečnému odstranění klíštěte se začaly věnovat i různé farmaceutické firmy. Kromě prevence v podobě repelentů na trh přišly i různé kryogenní emulze, které omezují pohyb klíštěte a minimalizují přenos infekce před jeho vyjmutím.
Ovšem i bez těchto vymožeností je možné si na dovolené nebo na výletě, v případě potřeby, poradit.
Postup odstranění klíštěte pinzetou
- Klíštěte se nedotýkejte rukama, v ideálním případě si natáhněte rukavice.
- Okolí a místo přisátí ošetřete dezinfekčním roztokem.
- Po nějaké době uchopte speciální pinzetou klíště, co nejblíže ke kůži, a opatrně s ním kývejte do stran.
- Po několika minutách se klíště snadno uvolní.
- Po vyjmutí klíštěte místo opět dezinfikujte.
Pokud se klíště přetrhne (jeho přední část zůstane v ráně), vyhledejte raději lékaře, byť s kusadly by si mělo tělo samo poradit, může dojít k mírnému zánětu. Ránu několik týdnů pečlivě hlídejte. Sledujte také tělesné příznaky, bolesti kloubů, bolesti hlavy, výskyt horeček, slabosti či malátnosti, v těchto případech hrozí rizika nepříjemných infekcí, které bez lékařské péče pacient nezvládne.
Zdroje: seznamzpravy.cz, internimedicina.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?
Kurkuma, nazývaná také indický šafrán, má své místo v přírodní lékárně. Je také ideálním kořením, které navíc podporuje správnou funkci imunity. S nástupem podzimu je dobré začít vařit nejrůznější hřejivé...
Čtěte dál