Klíšťová encefalitida, česky také zánět mozkových blan, je vážné infekční onemocnění napadající nervový systém, které se přenáší přichycením infikovaného klíštěte na kůži. Virus přežívá ve slinných žlázách klíštěte, a proto na rozdíl od známé, a ještě obávanější lymské boreliózy stačí k přenosu viru i velmi krátká doba sání. Česká republika je bohužel zemí s nejvyšším výskytem onemocnění.
Klíšťová encefalitida může mít dlouhodobé či dokonce trvalé následky. Lék, který by působil přímo proti viru způsobujícímu klíšťovou encefalitidu v současné době neexistuje, a proto je účinnou prevenci především očkování.
Co se děje při podezření na klíšťovou encefalitidu
Zdrojem nákazy je infikované klíště, které po nasátí infikované krve zůstává trvale infekční a přenáší virus i na své potomstvo. Při podezření na klíšťovou encefalitidu se provede vyšetření krve pro zjištění protilátek, vyšetření mozkomíšního moku a EEG. Léčba se zaměřuje na zvládnutí příznaků, podávají se léky proti bolesti, léky na snížení horečky a proti zvracení. K podávání léků dochází obvykle pomocí infúzí. Při léčbě je velmi důležitý přísný klidový režim a podpůrná léčba vitaminy skupiny B.
Jak a kdy se očkuje proti klíšťové encefalitidě?
Účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidy je očkování. První vakcína byla vyvinuta už v sedmdesátých letech. V současné době jsou na našem trhu dvě různé očkovací látky. S očkováním je vhodné začít na podzim nebo v zimě, aby na jaře již očkování fungovalo a ochrana byla maximální. Očkování proti klíšťové encefalitidě se skládá ze tří dávek vakcíny. Druhá dávka se aplikuje jeden až tři měsíce po první dávce, třetí následuje po pěti až dvanácti měsících. Očkování je možné i v letních měsících, tehdy se využívá tzv. zrychlené schéma očkování. Druhá dávka se v takovém případě aplikuje už čtrnáct dní po podání první dávky. Třetí dávka se už aplikuje stejně, po pěti až dvanácti měsících. Ochrana nastupuje asi za čtrnáct dní po druhé dávce, po třetí dávce přetrvává ochrana asi po dobu tří let, poté je třeba posilovací dávka očkování.
Očkování proti klíšťové encefalitidě – je vhodné i pro děti?
V dětském věku se tělo s tímto onemocněním vyrovnává snadněji. Jediným příznakem může být třeba jen únava nebo bolest hlavy. Přesto není dobré riziko nákazy podceňovat, snadný průběh nemoci není pravidlem. Očkování proti klíšťové encefalitidě je pro děti naprosto bezpečné a provádí se od jednoho roku věku dítěte. Většina lékařů však doporučuje počkat alespoň do tří let vzhledem k dalším povinným očkování v prvních třech letech. Na našem trhu existují vakcíny určené zvlášť pro děti, věková hranice dětských vakcín se stanovuje buď na dvanáct nebo na šestnáct let. Očkování je aplikováno do horní části paže nebo do sedacího svalu. Očkovací látky obvykle nevyvolávají žádné nežádoucí účinky, je však důležitý dobrý zdravotní stav dítěte a zvážení možnosti alergických reakcí na některé látky obsažené ve vakcíně. Tuto možnost je vhodné zkonzultovat s dětským lékařem.
Cena očkování proto klíšťové encefalitidě
Cena očkování se může v jednotlivých zdravotnických zařízeních lišit, orientační cena jedné vakcíny činí 900 Kč včetně aplikace. V základním očkovacím schématu je nutné počítat, jak zmíněno výše, se třemi dávkami. Po třech letech přichází čas na první přeočkování. Zdravotní pojišťovny poskytují nemalý příspěvek na tento druh očkování. Je třeba o něj požádat a k žádosti připojit potvrzení o aplikaci vakcíny. Po padesátém roce věku je u některých pojišťoven i plně hrazené. Očkování provádí praktický lékař, nebo také očkovací centrum.
Zdroj: klistova-encefalitida.cz, ockovacicentrum.cz, pozorkliste.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Borelióza – bakteriální onemocnění s hrozbou chronických obtíží
Borelióza, infekční onemocnění přenášené klíšťaty, se stává stále větším problémem veřejného zdraví, a to i v městských částech. Riziko, že potkáme nakažené klíště, se již dávno z lesů, luk a hájů rozšířilo...
Čtěte dál