Pozor na syntetický betakaroten. Jak a podle čeho vybírat vhodné zdroje vitamínů?

Pozor na syntetický betakaroten. Jak a podle čeho vybírat vhodné zdroje vitamínů?
zdroj: Adobe Stock

Hlavním zdrojem vitamínů je pro nás zelenina, ovoce a bylinky. Během roku je však vhodné sáhnout i po doplňcích stravy. Jaké vitamíny nám často chybí? Proč bychom se měli zajímat i o složení doplňků stravy? A jak správně užívat vitamín C?

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma vitamínů jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.

Sledujte náš kanál na youtube

Vitamíny v potravinách a doplňcích stravy
Vlivem médií a reklam máme často dojem, že bez doplňků stravy s vitamíny se zkrátka neobejdeme. Je to ale pravda? Nestačí nám jen konzumovat ovoce a zeleninu v doporučeném množství? Řada výrobků je obohacena o vitamíny či minerální látky uměle – takovým potravinám říkáme funkční potraviny. Patří mezi ně např. mléčné výrobky, ale hlavně cereálie, které tvoří velkou část jídelníčku mnoha lidí. Je toto cesta, jak doplnit potřebné vitamíny ještě jinak?

Během roku se sortiment čerstvé zeleniny a ovoce liší. Zatímco v létě sklízíme co týden úrodu domácího ovoce či zeleniny, zimní období se spíše nese ve znamení džemů, kysaného zelí a obecně uložených zásob z léta a podzimu. Ruku na srdce – jsme všichni ale tak znalí a uvědomělí, že umíme se sezónností pracovat?

Občas se ocitneme v situaci, kdy zkrátka musíme nějaký vitamín doplnit i v podobě doplňku stravy. Typicky se jedná hlavně o vitamín D, kterého máme obecně v zimních měsících velmi málo. V létě je to pak např. prekurzor vitamínu A, betakaroten. Umíme však správně vybírat?

Na tyto a další otázky se dozvíte odpovědi v rozhovoru.

Moderátorka: Zuzana Košařová

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!