Na letní dovolenou se zpravidla těšíváme každý rok – nejen na slunce, moře a teplo, ale také na to, že si pořádně dopřejeme. Byla by ale škoda kvůli tomu ztratit proporce, o něž po zbytek roku svědomitě pečujete. Jak tedy na dovolené jíst, aby se to nikde negativně neprojevilo?
Na dovolené all inclusive je rozhodně těžké odpírat si tu spoustu laskomin, které na vás odevšud vykukují a volají: Ochutnej mě! Samozřejmě můžete podlehnout, užít si a potom po zbytek léta shazovat kilogramy, které vlivem takového pravidelného podléhání nabydete. Nebo na to můžete jít chytře. Nikde totiž není psáno, že abyste si udrželi váhu, musíte si utrhovat od úst. To rozhodně ne! Jen je třeba nad tím, co jíte, přemýšlet. Zde máte několik užitečných tipů, jak si na dovolené užít, ale nepřibrat – a počítáme přitom s tím, že na snídaně máte švédské stoly alias bufety, které jsou dnes ve většině hotelů nejčastější.
1. Projděte se ještě před snídaní
Proč měli naši předkové tak tuhý kořínek? Dodržovali pevně stanovený denní řád. Vstávali se sluníčkem, od rána pracovali venku a chodili spát se slepicemi, aby byli nazítří svěží a odpočatí. Jednoduše řečeno – už od rána byli v pohybu. Pohyb totiž po ránu aktivuje po spánku ztuhlé svalstvo, rozproudí krev, probudí metabolismus a revitalizuje tělo i mysl. Když k tomu připočteme čerstvý mořský vzduch, byl by hřích toho všeho nevyužít a nevyrazit ven. A nemusíte přitom běhat 10 km denně nebo plavat několik kilometrů. Úplně stačí, když si ráno přivstanete a půjdete se svižnou chůzí projít, mírným během obkroužíte mořský břeh nebo si na pláži zacvičíte jógu. Zkrátka se věnujte pohybu už přes snídaní – nastartuje vás to a nabije energií. A je obecně známo, že unavení lidé jedí více než ti, kteří jsou plní síly a energie.
2. Na talíř nandejte jen to, co sníte
Hlad má velké oči. To je stará pravda, která stále platí a nejspíš ani platit nepřestane. Ačkoliv všechny ty pochoutky na švédském stole vypadají rozkošně, jistě víte, že všechno do sebe nenacpete. Tak nezatěžujte své trávení, neničte se zbytečnými pocity těžkosti a vyberte si jen to, co víte, že sníte. Vezměte si malý talířek a naložte na něj menší porci, která na něm bude vypadat větší, než na kulatém rozložitém talíři – tedy polahodíte oku a když budete mít ještě hlad, můžete si vždycky přidat. Nezapomínejte ale na to, že byste měli jíst do polosyta.
3. Zmrzlinu si dejte, ale dopoledne
Zmrzlina je snad jedním z největších letních pokušení. Nemusíte se jí vzdávat úplně. Rozhodně ale není dobrý nápad dopřávat si ji pozdě odpoledne nebo dokonce večer, kdy už tělo přijaté cukry a tuky nestihne zpracovat a uloží je (cukry ve formě tuku) – což je právě to, co nechcete. Jak tedy zní verdikt? Jste na dovolené, takže si zmrzlinu dopřejte, zvolte k tomu ale dopolední hodiny, kdy tělo bude mít ještě dostatek času na zpracování kalorické chuťovky. Pojměte ji jako nezdravou svačinku, která vám ale zase udělá radost, což se také počítá.
4. Když alkohol, tak víno
Letní večery přímo vybízí k popíjení slaďoučkých koktejlů ve stylu Sexu ve městě. Vězte ale, že takové bývají plné cukru a prázdných kalorií, za něž vám vaše tělo rozhodně nepoděkuje. Pokud už chcete popíjet, volte proto raději suché a kvalitní víno, které zapíjejte notnými dávkami vody. Máte-li chuť na něco extra, poproste, aby vám obsluha namíchala vinný střik s ovocem a bylinkami jako je máta. V jednoduchosti je krása.
5. Čerstvost především
A na závěr často opakované, ale stále platné klišé: Jezte hlavně potraviny kvalitní a čerstvé a využijte možnosti, že právě u moře je takových spousta k dispozici.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál