Léto vybízí k výletům do lesů i na hory. Pokud nejste zrovna koupališťový tip a trávíte ho raději v přírodě, nohy a paty dostávají plně zabrat. Existují však přírodní prostředky, které jim pomohou se zregenerovat pro další putování. Horko rovněž neprospívá žilnímu systému, i pro něho existuje jednoduchá pomoc.
Hydroláty pomáhají ulevit namáhaným nohám
Výbornými pomocníky pro unavené nohy z horka (a také pro ty, kteří bojují s varixy a potížemi krevního oběhu během letních dnů) jsou hydroláty. Vůbec nejlepší je aplikovat květové vody, když jsou vytažené z ledničky. Uchovávat je tam má více dobrých důvodů, nejen, že pak lépe osvěží unavené tělo, pleť i vlasy, ale rovněž se tak prodlužuje jejich životnost. Obzvlášť v horkých dnech se totiž rády kazí, pokud jsou nekonzervované. Hydroláty jsou skvělé i jako zklidňující prostředek po holení. Třeba růže, heřmánek nebo neroli.
Jaké hydroláty lze použít k osvěžení nohou? Klidně lze udělat přímo směs citrusů a cedru nebo jalovce.
- Tea tree, verbena nebo lemongrass osvěží nohy po náročné túře.
- Helichrysum pomůže zahojit popraskané paty.
- Cedr, rozmarýn nebo jalovec podporuje krevní oběh v nohách a používá se při varixech.
- Citrusy pomáhají nejen osvěžit, ale jsou dobrými spolupracovníky cedru a jalovce při žilních potížích.
Popraskané paty nevypadají v letní obuvi dobře, proč vůbec praskají?
Chodidla jsou nejvíce namáhanou částí lidského těla. A vlastně také vůbec nejohroženější ztrátou kožní hydratace, protože jsou celé dny uvězněné v botách. Praskliny vznikají v důsledku extrémního vysušení pokožky, zvýrazněného tlakem a třením obuvi. Citlivá pokožka, vnější agrese a zapomínání na pravidelné mazání chodidel udělají své. Kůže na patách je přirozeně silnější a bělejší než na zbytku chodidla. Pokud se suchost zvýší, začne se odlupovat. Tento ze začátku pouze estetický problém může přerůst do bolestivých trhlin, které se velmi rády zanítí a mohou nepříjemně krvácet.
Příčiny popraskaných chodidel:
- Nošení nevhodných bot, například jehlových podpatků, které způsobí silný tlak na patu, nebo sandálů, které nohu špatně podpírají. Bota má tendenci více drhnout na patě.
- Prasklinami pat také trpí více ti, kteří se léčí s cukrovkou, ekzémy nebo lupénkou a lidé s nadváhou.
- Kůže má tendenci se více vysušovat s přibývajícím věkem.
- Roli hrají rovněž genetické dispozice.
Čím v létě namazat popraskané paty?
V rámci eliminace výskytu popraskaných pat je doporučováno, abyste jim věnovali péči pomocí jemného peelingu nebo použití staré dobré pemzy. Lepší je ta přírodní, vulkanického původu. Následně je potřeba jim věnovat dostatečnou péči, která se postará o jejich hydrataci a zároveň je účinně promaže a zjemní. V rámci prevence je dobré používat například bambucké máslo nebo kokosový olej. Obojí jsou nejen výbornými změkčovači, ale také působí antibakteriálně a hojivě. Klidně do nich můžete přidat antibakteriální esenciální oleje jako tea tree, helichrysum a levandule lékařská (pozor u nízkého tlaku, u všech druhů levandule i lavandinu). Je potřeba dodržet 2% dávkování EO tzn. na 20 ml nosiče 12 kapek EO nebo směsi, na 30 ml nosiče max 18 kapek EO nebo směsi. Na 10 ml nosiče (polévková lžíce) maximálně 6 kapek (pro dospělé).
Co ještě zkusit:
- Měsíčkový olejový macerát nebo měsíčkovou mast
- Konopné masti, olej a balzámy s CBD
- Propolisové masti a balzámy
Zdroje: healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
Slunečnice je jednou z typických letních květin. Její vysoká majestátnost, tyčící se za ploty chalup nebo projasňující krajinu zářivě žlutými květy je pastvou pro oči na pohodové procházce. Slunečnice...
Čtěte dál