Třešňové květy jsou pro mnohé synonymem lásky. Letos sice pomrzly a tak ti, kteří toužili po polibku pod rozkvetlou třešní museli hledat jiné varianty kvetoucích keřů, ale i tak je dobré vědět, co všechno můžete čekat od nádherné dámy, která se každoročně na 1. máje stará o romantické zážitky všech zamilovaných.
Nádhera třešňových květů upoutá zrak i naturopata
Třešeň pochází ze střední Asie a pěstuje se téměř ve všech zemích mírného pásma. Tento strom se poprvé objevil v Evropě v 16. století. Třešňové květy se dostaly po lupu naturopatů a kosmetického průmyslu. V lidovém léčitelství se využívají pro svoji bohatost na flavonoidy (rostlinné pigmenty) a třísloviny. Díky jejich obsahu mají adstringentní (stahující) a antioxidační vlastnosti.
Požívají se pro zlepšení imunitních reakcí. Bioflavonoidy mimo jiné pomáhají snížit riziko inzulínové rezistence, fungují jako látky užitečné v prevenci potíží krevního oběhu (konkrétně kardiovaskulárních chorob), jsou účinné i při zmírňování otoků.
Třešně v kosmetice
Třešně a třešňový květ si právem našly místo i v kosmetice. Nejen jako součást parfémů a toaletních vod nebo prostředků péče o tělo. Jsou silným spojencem proti vráskám a předčasnému stárnutí pleti. Třešňový květ má zjemňující a vypínající charakter, proto ho najdete převážně v pleťové péči s anti-agingovými účinky a prospívá i suché pleti, do kosmetiky se přidává ve formě glycerinového extraktu.
Podporuje účinné uzamknutí přirozené hydratace v kožních vrstvách a díky tříslovinám má stahující účinek, čímž napomáhá dobrému prokrvení pokožky a efektivní obnově kožních buněk. Třešňový olej je bohatý na vitamín E, silný antioxidant. Je lisovaný z pecek za studena, potěší velmi dobrou vstřebatelností a nezanechává nepříjemný mastný pocit. Hodí se pro suchou a stárnoucí pokožku.
Kromě vitamínu E obsahuje fytosteroly a kyselinu alfa-eleostearovou, což ho činí účinným prostředkem v boji proti předčasnému stárnutí pokožky a lapačem volných radikálů. Najdete v něm i omega-6 mastnou kyselinu, kyselinu linolovou, která se přirozeně podílí na lipidové rekonstrukci epidermis a snižuje ztrátu vody v pokožce. Třešňový olej si oblíbíte nejen kvůli jeho obecným vlastnostem, ale také proto, že velmi příjemně voní po mandlích.
Léčivý potenciál třešní jako zdroje vitamínů a minerálů
I když ještě není čas třešní, je fajn vědět, co vlastně dodají tělu, až se v letních měsících začervenají. Jsou skvělým zdrojem vitamínů A, E a C. Tedy těch, které se uvádějí jako výborné pro posílení imunitního systému a rovněž podporují dobrý stav pleti a působí jako silné antioxidační látky. Za červenou barvou stojí pigmenty antokyany, které jsou obecně jmenovány jako složky bojující se zánětlivými reakcemi.
A rovněž je vyzdvihována jejich důležitost v prevenci onkologických onemocnění, kardiovaskulárních potíží. Fungují i jako regulátor špatného krevního cholesterolu. Tělu dodají důležité minerální látky jako vápník, fosfor, a hořčík, obsahují i železo, zinek nebo měď. Třešně se nedoporučují lidem trpícím enteritidou.
Ve stoncích, které se používají také jako léčivý prostředek, se vyskytují flavonoidy a draselné soli. Díky tomu jsou účinným spojencem při zadržování vody a mají čistící charakter. Naturopati je indikují při zánětech urogenitálního traktu. V minulosti se třešně jako takové používaly při horečce, dnes se doporučuje u revmatických onemocnění, jako laxativum (projímadlo) a pro stimulaci dobré obranyschopnosti.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, lpi.oregonstate.edu
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál