Slunečnice je jednou z typických letních květin. Její vysoká majestátnost, tyčící se za ploty chalup nebo projasňující krajinu zářivě žlutými květy je pastvou pro oči na pohodové procházce. Slunečnice není jen tak obyčejný květina. Je totiž zajímavá nejen pro pokožku a tělo, ale také svými nutričními vlastnostmi.
Křupavá semínka jako zdroj omega-6 mastných kyselin a vitamínu E
Slunečnice (Helianthus anuus L.) je jednoletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Pochází z Ameriky. Teprve při rozvíjení zámořského obchodu byla koncem 16. století přivezena zpět na starý kontinent za cílem pěstování a konzumace. Dřeň obsažená ve stonku se používala v Číně k výrobě papíru. Slunečnice se vysazovaly na bažinaté půdy, aby je vyčistily a bojovaly s možným šířením nemocí.
Je pěstovaná kvůli vysoce výživným semenům, které mají místo v kosmetice, kuchyni, používají se jako krmivo pro zvířata. Lisuje se z nich olej, který lze používat na smažení, pečení i do salátu, jogurtu, nepečených dezertů, studených polévek. Nezpracovaná slunečnicová semínka dodávají pokrmům příjemný pocit křupavosti, hodí se do domácího pečiva i salátu. Jsou bohatá na polynenasycené mastné kyseliny, mají velké zastoupení omega-6.
Slunečnicový semena jsou rovněž velmi zajímavé z hlediska obsahu mikronutrientů. Dodají tělu širokou škálu vitamínů, včetně vitamínu E. Tento je vitamínem je mimo jiné silným antioxidantem. Doporučuje se pro vnitřně i zevně pro udržení krásné, pevné pleti. Konzumací slunečnicových semínek dodáte organismu i vlákninu, vitamíny skupiny B (B1, B6, B9), měď, hořčík, fosfor a mangan, zinek, železo a rostlinné bílkoviny). Slunečnicové klíčky neboli microgreens mají vysoký obsah bílkovin a obsahují kompletní sadu aminokyselin a působivou hladinu zinku a vitamínů B.
Využití slunečnicových semínek v naturopatii
Slunečnicová semínka se díky dobrému nutričnímu profilu používají také jako součást naturopatie. Doporučují se zařadit do jídelníčku v případě prevence i snižování dopadu některých druhů již propuknutých nemocí. Lze jmenovat třeba typické civilizační choroby jako cukrovka a hypercholesterolemie. Protože jsou přirozeně bohaté na vlákninu, podporují snižování rychlosti vstřebávání sacharidů (v důsledku toho se pomaleji zvyšuje hladina cukru v krvi) a eliminují zvyšování hladiny špatného krevního cholesterolu.
Obecně se slunečnice využívá jako hojivý, protizánětlivý prostředek, diuretikum (podporuje vylučování moči a odvodnění), expektorans, projímadlo. Takže má své místo v případě horečky, kašle, při bolestech žaludku, ale také zánětu ledvin, bolestech kloubů. Slunečnicový olej je ideální jako nosič podomácku vyrobených masážních olejů s přídavkem esenciálních olejů, skvěle změkčuje suchou pokožku a lze ho i dobře zapracovat do krémů a mastí. Slunečnicové listy jsou adstringentní, používají se na přikrytí ran nebo při štípnutí hmyzem.
Kdy dále sáhnout po slunečnicových semínkách:
- Při zácpě, kdy vláknina podpoří stimulaci střevního průchodu a uleví přetíženému trávení tak, aby došlo k úspěšnému zakončení tohoto přirozeného procesu.
- Slunečnicová semínka jsou dobrá pro zdravé srdce. Mají přirozeně nízký obsah sodíku a jsou zdrojem draslíku. Tento poměr pomáhá předcházet nárůstu krevního tlaku.
- Vysoce výživná a antioxidační slunečnicová semínka podpoří také imunitní systém a začnou pomalu budovat neprůstřelnou obranyschopnost již v průběhu léta.
- Jsou dobrá pro krevní oběh. Fungují jako spojenci proti anémii a podporují zachování zdravých kognitivních funkcí.
- Výživové nedostatky ovlivňují vitalitu nehtů, vlasů a pokožky. Slunečnicová semínka jako zdroj selenu, zinku, mědi pomohou zkrotit vypadávání vlasů a rovněž lámání nehtů. Jsou také prospěšné při akné, protože působí protizánětlivě.
Slunečnice jako kosmetická surovina podpoří pevnost pleti
Slunečnice byla vždy symbolem zářivosti. Platí to také v případě péče o pleť. Slunečnicový olej zachovává dobré zdraví kožní vrstvy stratum corneum. Chrání a posiluje jádro kožních buněk a chrání je proti projevům vnějších agresí. Slunečnicový olej díky tomu, že je bohatý na omega-6 dokonale odstraňuje suchost pokožky a uzamyká pleťovou hydrataci. Poskytuje hlubokou výživu a vyplňuje dermis, díky čemuž je pokožka krásně vláčná a pružná. Zklidňuje podrážděnou kůži.
Funguje jako účinný anti-agingový agent a chrání pokožku před působením volných radikálů díky vysokému obsahu vitamínu E. Zinek a selen napomáhá dobrému hojení poškození kůže. Slunečnicový olej podporuje celkovou pohodu a zářivost pleti. Koktejl vitamínů, mastných kyselin a antioxidantů obsažených v oleji pomáhá zachovat dobré zdraví pokožky jako celku a působí jako prevence vzniku pigmentových skvrn. Je také užitečný pro krásu a zdraví vlasů, pomáhá udržovat přirozenou hydrataci a dodává jim pružnost a vitalitu.
Zdroje: https://www.nzip.cz, researchgate.net
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?
Každý den jsme vystaveni slunečnímu záření, které může mít negativní vliv na naši pokožku. Obzvlášť pak o letní dovolené, kdy vyrážíme za sluncem do exotických míst, kde je síla slunečních paprsků extrémní....
Čtěte dál