Téměř každá druhá žena uvádí, že má suché nebo dokonce velmi suché vlasy. Pojí se s nimi mnoho dalších problémů. Svědění pokožky, roztřepené konečky a další nepříjemné situace ale lze zkrotit pomocí pochopení základních potřeb vaší hřívy. Poskytnutí patřičné, dobře zvolené výživy může být dobrým pomocníkem k celkovému zlepšení jejich stavu.
Suché vlasy jako noční můra česání
Rozčesávání suchých vlasů není vůbec snadné. Jsou matné, křehké a často elektrizují. Chybí jim patřičná poddajnost a měkkost, mají sklony k třepení a lámání. To, že máte suché vlasy, může záviset na genetice, ale ne zcela primárně. Mohou se objevit také jako reakce na nesprávnou vlasovou péči. Pokud používáte příliš horký vzduch při fénování, často je kulmujete nebo žehlíte, své dělá také odbarvování a působení okolních vlivů. Ať už slunečního záření, chlóru, větru, mořské vody nebo celkového venkovního znečištění. Stejně tak jim neprospívá stres a emoční nepohoda.
Jak zacházet se suchými vlasy, aby byly krásné?
Zkuste omezit jejich mytí a myjte je maximálně dvakrát týdně. Zkuste vyměnit syntetické barvící směsi za bylinnou vlasovou péči. Chodíte-li plavat nebo jedete na dovolenou, opláchněte si po pobytu v bazénu či moři vlasy čistou vodou. Vyberte si správný šampon, bohatý na ceramidy, esenciální mastné kyseliny nebo rostlinné oleje v bio nebo přímo non toxic kvalitě. Nemyjte vlasy příliš horkou vodou, předejdete tak poškození vlasového vlákna. Použijte výživný, hydratační kondicionér pro lepší česání.
Jednou týdně si udělejte masku pro hloubkovou výživu vlasů, zkuste třeba růžový jíl, růžový nebo neroli hydrolát a smíchejte je s arganovým olejem nebo olejem z pšeničných klíčků. Chcete-li vlasy sušit, dodržujte vzdálenost fénu 15 cm od vlasů a vlasové pokožky. Fénujte jednotlivé úseky hlavy krátce, nejdéle 15 sekund. Před fénováním předsušte vlasy ručníkem. Dejte sbohem agresívním stylingovým gelům a lakům s obsahem alkoholu, které poškozují lipidový film a nadělají na vlasech více škody než užitku.
Po čem sáhnout, aby byly suché vlasy v dobré kondici
Pro to, abyste poskytli suchým vlasům potřebnou výživu i hydrataci opravdu nepotřebujete mnoho. Některé prostředky pro jejich ošetření máte přímo ve své domácnosti. Jsou to například banány, které se skvěle hodí do vlasových masek, dodají vaší hřívě potřebné proteiny a udrží vyrovnanou hydrataci. Co ještě můžete použít?
- Habešský olej, který vlasy skvěle vyživí a uzamkne vlhkost v pokožce hlavy.
- Bambucké máslo je obzvlášť vhodné pro silně vysušené vlasy a dodá jim mnoho prospěšných nutrientů.
- Med suché vlasy změkčí, usnadní jejich rozčesávání.
- Ricinový olej je ideální pro podporu růstu a napomáhá zlepšit vlasovou strukturu.
- Pšeničný protein proniká do vlasového vlákna a hluboce ho opravuje a posiluje.
- Velká hydratační síla olivového oleje a jeho bohatost na antioxidační vitamín E prospěje vlasům nejen jako výživný pomocník, ale rovněž jako ochrana před působením oxidativního stresu. Stačí ho jednoduše vmasírovat do délek vlasů (vyhněte se kořínkům), zabalit do teplého ručníku a nechat 30 minut působit, následně jej smyjte běžným způsobem.
Zdroje: healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
Slunečnice je jednou z typických letních květin. Její vysoká majestátnost, tyčící se za ploty chalup nebo projasňující krajinu zářivě žlutými květy je pastvou pro oči na pohodové procházce. Slunečnice...
Čtěte dál